חפשו  מידע על היעד        

 בראטיסלבה מידע ואתרים 
את הביקור בברטיסלאבה מומלץ להתחיל במוזיאון הסלובקי הלאומי  ,המוזיאון ממוקם מול רציף הרחפת בנהר.
המוזיאון מציג תערוכות מעניינות ובהם מוצגים  ארכיאולוגיים והיסטוריים מהאזור.לאחר ביקור במוזיאון המשיכו  במעלה הנהר עד אשר תגיעו אל הגלריה הסלובקית הלאומית. מומלץ לבקר באגף הגותי

בניין הגלריה מרשים מאד

לאחר הביקור בגלריה המשיכו אל רחוב MOSTOVA שם נמצא ארמון רדוטה ארמון שנבנה  בשנת 1914  ומשמש כיום כאולם קונצרטים.  משם המשיכו עד לבניין התיאטרון בניין ניאו בארוקי  ובחזיתו מזרקה יפה שנבנתה בשנת 1888 .לאחר מכן המשיכו על רחוב RYBARSKA BRANA  רחוב צר והומה אשר מגיע עד לעיר העתיקה. מזרקה שהוצבה כאן במאה ה-16 מזרקת רולנד תמשוך את תשומת לבכם .


ממול ניצב בית עירייה הישן בו שוכן כיום המוזיאון העירוני.


אם אתם בעלי קיבה חזקה תוכלו לראות במוזיאון תאי עינויים ומוצגים מההיסטוריה של העיר . לאחר מכן צאו לחצר ותגיעו לכיכר שבה ניצב לו  ארמון הארכיבישוף, מבנה שנבנה בשנת 1871 .

מומלץ לבקר בארמון ולהתרשם מאולם המראות.

באולם זה חתמו בשנת 1805 הקיסר פרנץ הראשון ונפוליאון  הסכם שלום .

בקומה השנייה כדאי לבקר באולם השטיחים בחצר ישנה מזרקה מרשימה מזרקת סנט ג'ורג'  ,אם הזדמן לכם להגיע לכאן בשבת תוכלו לפגוש  בהמון זוגות המגיעים לכאן להינשא.

מאחורי הארמון ממוקם מוזיאון המוסיקה ,המוזיאון  שימש בעבר כביתו של המלחין הגרמני הומל. 

המשיכו מהמוזיאון עד אשר תגיעו לכנסיית הבשורה הפרנציסקאנית  בתוכה בתוך תיבה מזכוכית נמצאים  עצמותיו של הקדוש פרנציסקאני בסמוך לכנסייה ישנו ארמון בשם ארמון מירבאך מבנה  מקסים ביופיו .המשיכו לאורך הרחוב עד אשר תגיעו אל מגדל , מגדל  מיכאל ובו תצוגה של כלי נשק.

טפסו אל ראש המגדל משם נשקף נוף מקסים ביופיו  המשיכו הלאה מן המגדל עברו דרך השער חצו את  הרחוב ותגיעו לכנסיית השילוש הקדוש.


בכנסייה ציורי קיר מ רשימים נופים. לאחר הביקור בכנסייה המשיכו על רחוב MICHALSKA  הכביש יורד עד אשר תגיעו לארמון המחוקקים ,ארמון  שנבנה במאה ה-18 .המבנה כיום משמש כספרייה אך בעבר היה זה מקום  מושבו של הפרלמנט ההונגרי .


המשיכו דרך הארמון  עד למגדל המחומש אשר נבנה  במאה ה-14 .המשך הדרך תביאכם אל קתדראלה סנט מרטן . בקתדראלה ישנו פסל המתאר את סנט מרטן חותך חלק  מהגלימה שלו ומעניק לעני. חזית הקתדראלה פונה לעורק תנועה ,בעבר היה כאן חפיר.חפיר זה היה חלק ממערך הבידורים שהגן על  העיר.  מכאן המשיכו במעלה הדרך אל טירת ברטיסלאבה ,הטירה המשקיפה על הדנובה  נראית עוצמתית  כבר  למרחוק.


 


כ-500 שנים שמשה הטירה כמוצב של הצבא הרומי החל למן המאה הראשונה בהמשך נהרסה  ונבנתה מחדש מספר פעמים. בהמשך במהלך המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19  שימשה כמקום מושבו של המלך ההונגרי. 

שריפה שפרצה בטירה בשנת 1811 כילתה חלק  גדול מן הטירה עד שבשנות החמישים של המאה ה-20  החל בשיפוץ ושיקום  יסודי.

בטירה נמצא היום המוזיאון ההיסטורי והמוזיאון למוסיקה  אל תחמיצו את הנוף המרהיב הנשקף מהטירה,בסמוך תראו את בית הפרלמנט.

לאחר הביקור בטירה המשיכו אל רחוב ZIDOVSKA  מס' 17 שם נמצא המוזיאון היהודי .

ברטיסלבה האזור הקומוניסטי    

השלטון הקומוניסטי כבר לא קיים אמנם בסלובקיה ,אך סימניה עדיין נ יכרים במונומנטים ומבנים .התחילו את ביקורכם ב-NAM SNP  ,שם תוכלו לראות את האנדרטה ההתקוממות .המשיכו לאורך רחוב MYTNA עד אשר תגיעו לבניין    הרדיו מעין פירמידה הפוכה.

המשיכו הלאה עד שתגיעו למוזיאון לנין מבנה שכיום משמש כגלריה לאומנות. משם טפסו במדרגות עד אנדרטת המלחמה לזכרם של החיילים הסובייטים שנהרגו בשנת 1945  בעת הקרבנות על ברטיסלבה .מכאן נשקפת תצפית מרהיבה על העיר.

ברטיסלבה  היהודית


שהוקמה על צומת דרכים מסחריות חשובות, חיה תמיד אוכלוסיה יהודית. על שפת נהר הדנובה , בצל טירת ברטיסלאבה התפתחה בהדרגה התיישבות. בשני בדצמבר 1921 קיבלה העיר מעמד רשמי ממלך אונרדי השלישי ובו הוכרזו היהודים כאזרחים שווי זכויות לתושבים אחרים. וכעבור שנה , קמו על השטח סביב הטירה שני גופים כלכליים נפרדים – העיר ברטיסלאבה וברטיסלאבה "פודהרדיה" (Podhradie  ) .

באותם הימים הייתה ל"פודהרדיה" שמוקמה מזרחית לטירה, אופי עירוני, שהתאפיין בחיים ערניים של ערים במי הביניים. לאוכלוסיה היה אופי רב עדתי. האוכלוסייה המקורית הייתה מורכבת מתושבי השווקים הישנים , סוחרים ובעלי מלאכה , סלובקים ויהודים,שעסקו במסחר בינלאומי.

לאוכלוסיה זו נוספו הונגרים , איטלקים גרמנים ובעלי לאומים אחרים. בעיר ברטיסלאבה נבנתה חומת הביצורים החדשה (מסוף המאה ה- 13 ובמאה ה- 14 ), אשר התחברה בחלקה הצפוני לחומת העיר העתיקה.
הק
 ירות המערביים , שנשמרו עד עצם היום הזה הפרידו סופית בין העיר לטירה. בתחילה ככל הנראה , גרו היהודים באופן מפוזר בעיר. במקום בו עומדים היום ברחוב "פאנסקה" , החצר היהודית אשר באמצע המאה ה- 15 נקראה "חרמנהוף". על מגרש הבית ברחוב "פאנסקה" מספר 11 שידוע כ"קפלה של גופו של ישו", נחשף בשנת 1994 פורטל אבן גוטי בכנף האחורית, ליד חומת העיר ועליו שברי טקסט בעברית פורטל האבן הכפול הזה מיוחס לסוף המאה ה – 14 או תחילת המאה ה- 15. ההנחה היא כי מדובר בכניסה לבית כנסת , העתיק ביותר באזור.

אנו יודעים כי הקהילה היהודית התגוררה ברחובות הקטנים של העיר , במעגל הפנימי של חומות העיר , ברחובות "נדבלובה","זמוצ'ניצקה" ו"בשטובה" של היום.

על קיומה של ההתיישבות היהודית המסוגרת עד למאה ה – 16 מעידים השמות "יודנהוף"1368 ו"יודן גסן" 1434 ברחוב "נדבלובה" של היום בחלק זה ,מוזכר מגדל הביצורים בשנת 1514 כ"יודן טאורן". על העובדה שכבר בשנת 1335 עמד כאן בית כנסת אנו לומדים מתלונתו של מסדר הציסטיציאנים לארכיבישוף של אוסטריהום שבו הם מבקשים להרוס את בית הכנסת.

בית הכנסת נמצא כאן גם מאוחר יותר ,מהרישומים בספרי המקרקעין העירוניים בשנת 1439 עולה , כי הוא עמד על מגרש מאחורי מנזר הנזירות האורסוליניות. בשנת 1773 עומד בנפרד בית עם בית כנסת – בשנה זו מבקשת נציגת מנזר הנזירות האורסוליניות מהקיסרית מריה טרזיה , רשות לצרף "בית עם בית הכנסת" אשר נמכר למנזר. לאחר שיפוץ , הפך הבית לחלק ממכלול המנזר.

ההנחה היא כי בסופה של המאה ה – 14 חיו בעיר כ – 800 יהודים. הם היו בעלי כרמים , מגרשים ובתים ועסקו בכסף , במלאכות , במסחר בסחורות מקומיות בטובין מארצות זרות וביין. היהודים נאלצו ללבוש בגדים מיוחדים.


רק בשנת 1520 שחרר המלך לודביג השני את היהודים מהחובה הזו כמחווה של רצון טוב. היהודים חווים שגשוג וגם גלות 1360 אך אחרי שנת 1638 הם שוב חוזרים לעיר , אם כי מאוחר יותר חווים פוגרומים ורדיפות. שינוי גדול מתרחש לאחר הקרב במוהץ' בשנת 1526. בעקבות הקרב היהודים עוזבים ולא מתאפשר להם לחזור לעיר.במהלך העשורים הבאים הם גורשו גם מה"פודהרדיה" , בשנת 1573 וב-1575. מחקרים שנעשו לאחרונה הראו , כי היהודים המגורשים מהעיר של ימי הביניים השאירו בה 15 בתים.


רק מאוחר יותר על פי החלטה של מיקולאש פאלפי משנת 1599 מקבלים היהודים אישור להתיישב על אדמותיו מתחת לטירת ברטיסלאבה. בסוף המאה ה -17 מתווספים לקהילה פליטים מהגטו בווינה. הקהילה היהודית מתחילה להתפתח וה"פודהרדיה" של פאלפי חווה את שגשוגה הגדול ביותר.
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים