אתר הטיולים של צביקה


קאטוביץ' ואופולה פולין  מידע טיפים ואטרקציות


מידע על אופולה


בין קרקוב לוורשה

על אף התדמית הקשה הצרובה בתודעה,התעורר בי רצון כמוס ללמוד ולהכיר את פולין האחרת זו המנסה להתנער מהעבר השחור הדבק בה, ניסיון  להכיר אתרים ומקומות אחרים ולא את אלה אשר אנו כישראלים  נוהגים לפקוד.

 
הפעם החלטתי להתמקד במסלול שונה אם כי קשה היה שלא לפגוש פה ושם  נקודות  ואתרים המציינים כי כאן היו חיי קהילה יהודיים תוססים .

טיסתנו נחתה בשדה התעופה של העיר קטוביץ עיר יחסית די גדולה ובה מתגוררים למעלה מ-300.000 תושבים. 

סיור בקטוביץ נתן לנו ללמוד על עיר בעלת ארכיטקטורה מאד מעניינת מבנים בסגנון ארט-נובו ונאו-קלאסיים  ולמולם אחוזות עתיקות  אשר מעבירות תחושה של מסע  אחורה בזמן אל מאות קודמות.

בין האתרים והמונומנטים הראויים לביקור קתדרלת הקשת ובית הפרלמנט של שלזיה לשעבר.

העיר קטוביץ ידעה להעניק כבוד למורדיה של שלזיה  והקימה לכבודם אנדרטה עוצמתית .

מרחק לא גדול מהאנדרטה תזכורת לקהילה יהודית גדולה  שהושמדה בידי הצורר הנאצי בין השנים 1939-1945  כאן במקום בו ניצבת האנדרטה עמד בית כנסת מפואר,  שנחשב למבנה היפה בעיר ועל-פי עדויות הכיל למעלה  מ-1000 מתפללים.

 בית הכנסת הוחרב בשנת 1939 חודש ספט' ,באותה שנה חיו בעיר על פי הערכות בין 9000  ל-13,000 יהודים  ומרביתם נשלחו לאושוויץ דרך גטו  זגלמביה..

מעבר לקודר ולקשה מציעה קטוביץ ריאות ירוקות  ומוזיאונים ובהם מוזיאון גיטרות, המציג מגוון של גיטרות וכלי נגינה ישנים ,המוזיאון ההיסטורי של קטוביץ ומוזיאון שלזיה.

על אף התדמית מציעה קטוביץ חיי לילה תוססים  בארים פעילים מועדוני ריקודים . 

 משרד התיירות למידע בקטוביץ : RYMEK 13 KATOWICE

טל למידע : 4832-259-3808
אופולה
יעדנו הבא עם בוקר העיר אופולה OPOLE האגדה מספרת על נסיך שבאחד ממסעות הציד שלו הלך לאיבוד בתוך מעבה היער לפתע משקרב וראה בתים שעקה נפלטה מגרונו "או-פולה" (הוי שדה ) כך קיבלה העיר את שמה.
 
העיר מופיעה לראשונה בכתובים באמצע המאה ה- 9 וכ-150 שנים יותר מאוחר סופחה לממלכת פולין.

בהמשך שלטו כאן הגרמנים והצ'כים . במהלך ימי הביניים נבנו באופולה מבצרים רבים מהם נותר כיום רק המגדל הפיאסטי ,הנחשב לאחד המבנים האדריכלים העתיקים והשמורים בפולין. למרות שעבר לא מעט ברבות השנים לרבות שריפה גדולה שכילתה חלק גדול מן העיר בתחילת

המאה ה-17 (1615 ).

בכניסה לעיר פרש בעל שפם ובידו רומח והוא מברך את הבאים בשערי העיר. ובסמוך קנה תותח ואנדרטה שהוקמה לרגל המילניום ועליה כתוב "מגינים על אופולה שלנו" .

מוזיאון הראוי לביקור באופולה הוא המוזיאון העירוני שהוקם בשנת 1990 ובו מוצגים אוספים שלזים המבנה הבארוקי המרשים נבנה בסוף המראה ה-17 והמוצגים במוזיאון מחולקים על פי נושאים, ברזל, ארד ציורים ועוד.

בניין העירייה של אופולה נבנה באמצע המאה ה-19 (1864 ).

המגדל בחזית הינו מגדל משוקם לאחר שהקודם קרס תחתיו ונבנה כאמור שוב בשנת 1936 אגב את הרעיון לבניין העירייה לקחו מפירנצה, הארמון הפלורנטיני של וקיו .

ממשיכים צפונית מערבית כשאנו שמים פעמינו לוורוד לאב .כשאנו חוצים את אחד האזורים היפים של פולין אזור שלזייה התחתית.

שפע רב ועצום של טירות וארמונות נותרו להם בפולין ואילו מחוז שלזיה תחתית שמר בתוכו לפחות אחד מכל 4 ארמונות, טירות או אחוזה כשחלקם הקטן משויך לתקופת ימי הביניים והשאר לסגנונות יותר מתקדמים הבארוק והניאו-קלאסי .

את מרביתם של הארמונות תפגשו בעמק הארמונות והגנים עליו נספר מיד.

בשטח לא ממש ענק המשתרע על כ-100 קמ"ר נבנו מעל 20 טירות וארמונות .

לא בכדי קיבל העמק את הכינוי עמק המלכים ,כאן ביקשו שליטיה של פרוסיה להקים את האתר אשר יוקדש למנוחה.

אדריכלי נוף מן השורה הראשונה ,תכננו בין הארמונות והטירות גנים מדהימים .

במידה והזדמנתם לאופולה בשעות הערב אין להחמיץ סיור לאורך הנהר מלינובקה כשהבתים מוארים ,יוצר מראה ללא ספק מרהיב ,אגב יסודותיהם של הבתים הם החומות שהגנו על העיר.

בין הבתים תמצאו את בית הכנסת היהודי הסמוך לבית החולים של אלכסי הקדוש.

עוד אתר הראוי לביקור באופולה תחנת הרכבת ,הנחשבת ובצדק לאחת מן התחנות היפות בפולין ,שימו לב לרציפי התחנה המסודרים בצורת קשת .

לנו נאמר כי אחד הדברים המאד מעניינים בתחנה ללא ספק זוהי האקוסטיקה המיוחדת במינה (נסו לדבר למישהו הממוקם מצידו השני של הרציף ).

ביציאה מן התחנה ניתן לבקר במדרחוב קרקובסקה

למידע : RYNEK 23 OPOLE

טל : 48-7754-11987

בין הארמונות ניתן להתפנק בין פינות קסומות שדרות עצים ובריכות מים .

אחד הפארקים הראויים לביקור פארק קוקוביץ בו ניתן לבקר במערה עתיקה ,מנזר גותי ומקדש יווני הנאצים ניסו לבצר את אחיזתם בפולין , והם בונים מבנים תת קרקעיים באזור הר סובייה (SOWIE ) וכיום ניתן להצטרף לאחד משלושה מסלולים תיירותיים.

אם חובבי מכרות ודאי תשמחו לדעת כי ניתן לבקר במכרה זהב הממוקם בזלוטי סטוק ועוד מכרה פחם בנובה-רודה .

המשך יבוא
Save on your hotel - hotelscombined.co.il   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים