אנגליה הממלכה הקסומה

המלצה לטיול באנגליה שלא הכרתםהכתבה מאת :אבירם פלדמן

רבים משיבים  לי בחיוב על השאלה "האם ביקרת באנגליה?", ואז מוסיפים שהיו בלונדון. לונדון, בירת הממלכה, היא באמת עיר מדהימה ויעד חובה, אולם המגוון הרב תרבותי המתקיים בה, אינו מייצג באמת את אנגליה האמיתית.
אנגליה היא אחד מיעדי התיירות המובילים בעולם, בכל שנה ובמהלך כל השנה. היא ארץ מגוונת ומלאת פנים, כמספר הנופים, הערים, הכפרים, הכנסיות, המנזרים, בתי הכפר, הארמונות והמוזיאונים שבהם מלאה ארץ זו. היא סמל לאיכות בזכות ההומור האנגלי המפורסם, השפה האוניברסאלית, התיאטרון ותרבות המוזיקה. על כן, טיול באנגליה, המשלב בין הנופים, התרבות והערים, הוא חוויה מרתקת ומיוחד.
אנגליה היא החלק הגדול והמשמעותי ביותר מהממלכה המאוחדת, שכוללת את וויילס, סקוטלנד וצפון אירלנד. אנגליה יכולה להציע הרבה מאד בכל הקשור למלכים ומלכות, היסטוריה עתיקה, דוכסים ורוזנים, אבירים וגבירות חצר. זוהי מורשת מופלאה, ויש מקומיים הדבקים בה בהתלהבות. אולי הם לא גאים כל כך בשלב האימפריאלי. אבל איש לא יכחיש כי באיים אלה נוצרה השפה הרשמית, שמדברים בה עתה ברחבי העולם כולו, והיא התרומה המשמעותית ביותר של האנגלים לחיינו. צ'וסר, שייקספיר, ג'ין אוסטן ועוד סופרים ומשוררים דגולים בנו את השפה האנגלית, ביחד עם איכרים, סוחרים, מלחים והרפתקנים שיצאו מאנגליה.


היבט אחר שניתן למצוא באנגליה הם השדות והמרחבים הירוקים, גם באמצע הקיץ. אף ששטחים רבים הפכו לערים במהפכה התעשייתית של המאה ה- 18 והמאה ה- 19, ואזורים נוספים כוסו בטון במאה העשרים, חלק גדול מאד מאנגליה נשאר בתולי. לפעמים, נדמה כי ערי השדה חיות באידיליה מיוחדת בנוף שלא השתנה הרבה מלפני מאתיים שנה.


התרבות האנגלית של ימינו היא תרבות מורכבת של ניגודים. רובנו מכירים מהסרטים את הפן הקלאסי רם המעלה של אנגליה. זה אשר כולל בו ארמונות פאר, מבטא מסוגנן, עתיקות, ג'נטלמנים וגבירות מכובדות. כל אלו אכן קיימים עדיין באנגליה. ניתן למצוא בה שלל טירות וארמונות, לצעוד בסמטאות עתיקות בנות מאות שנים, לצפות בהצגות תיאטרון שייקספיריות ואפילו להיתקל באצילים אמתיים ברחוב .


אולם במקביל לכל אלו, באנגליה קיימת תרבות עממית מפותחת ולבבית. האנגלים הם חובבי ספורט נלהבים, למשל, ובפרט כדורגל .   אחד הבילויים האהובים עליהם הוא ישיבה בפאב השכונתי, לגימת בירה שבושלה בקרבת מקום (לעיתים אפילו בפאב עצמו!) ועידוד בקול את קבוצתם האהובה. גם מבחינת מוסיקה עממית יש לאנגליה הרבה מה להציע, שכן להקות פופולאריות פורצות דרך רבות הגיעו ממנה (לרבות הביטלס, הרולינג סטונס, קווין, לד זפלין, ועוד).


האופן שבו התרבות "הגבוהה" וזו העממית מתקיימות האחת לצד השנייה, ואף מזינות זו את זו, בהחלט יוצא דופן, ורק בשבילו שווה לבקר בממלכה. חותמה של תרבות כפולה זו ניכר אפילו בפוליטיקה המקומית – הרי אנגליה היא דמוקרטיה, שלטון שהיושבים בראשו נבחרים על ידי העם, אך עדיין העומד בראשה הוא בית מלוכה, ואת האהבה וההתעסקות להם מקדישים האנגלים, זר לא יבי ן


Save on your hotel - hotelscombined.co.il
אולי יעניין אתכם

אטרקציות ואתרי תיירות בקייב אוקראינה


מקומות שווים ביקור מחוץ ללונדון, בכדי לחוות את אנגליה האמיתית :

אזור הקוסטוולדס  

אם אתם מחפשים כפרים רגועים עם קוטג'ים פסטורליים שעליהם נכרך ורד מטפס, תה בחלב ולחמניות מתוקות לארוחת מנחה ופאבים ספוני עץ, שהבירה נשפכת בהם כמים, סעו לאזור הקוסטוולדס, כ- 150 קילומטרים מצפון מערב ללונדון. תוכלו למצוא שם אנגליה כפרית, שהשתנתה רק מעט לאורך השנים.

ח וקי השימור הקפדניים יבטיחו שהבתים לא ישתנו, שהנחל ימשיך לזרום בנחת ושהנוף הכפרי יישאר כשהיה. כפרי האזור נראים מתוקים מדבש, גם בגלל מתיקותם הרומנטית, וגם בגלל צבעה של אבן הגיר המקומית שממנה בנויים הבתים. גגות הבתים עשויים מפרוסות אבן דקות המונחות כרעפים, ובצפון האזור נתקלים גם בבתים עם גגות קש.

א זור זה מזוהה עם תעשיית הצמר, שיוצר מכבשים שרעו באדמות המרעה הפוריות, ו"כנסיות הצמר", הם התרומה שנותרה כיום מתעשייה זו.
פארק האגמים
 

ארץ פראית, ביתם של ציירים ומשוררים, אין סוף טיולים, מים בכל מקום וירוק בלי סוף, אנשים חביבים וכבשים צמריריות. זהו פארק האגמים, פארק לאומי עם הנופים המרשימים ביותר במדינה , אחד היעדים הפופולאריים לתיירות פנים באנגליה. באזור יחסית קטן, מצוי הגן הלאומי הגדול באנגליה, ובו 16 אגמים ורכס ההרים הגבוה ביותר במדינה. בין ההרים שוכנים כפרים ועיירות שבתיהן בנויים מאבן, מפלים ושדות ירוקים. טיול באזור יספק לכם חוויה של "לחיות בתוך גלויה".


את האצבע המאשימה לאהבה העצומה שהאנגלים רוחשים לחיק הטבע, צריך להפנות במקרה הזה למשורר ויליאם וורדסוורת. נוהגים לכנות אותו "אבי הרומנטיקה", ולמהפכה שחולל בסוף המאה ה- 18 ובמחצית הראשונה של המאה ה- 19, יש השפעה גורפת גם על חיינו היום. מקובל לראות בוורדסוורת ובידידו סמואל טיילור קולרידג', את מי שהחלו לתאר את הטבע באורח מזמין, רומנטי ובעל ערך. היום זה נראה מובן מאליו, אולם עד לרגע שבו עשו זאת שני המשוררים האנגלים לפני כ- 150 שנה, הטבע היה מאיים, מרתיע ובעיקר תחום שמוטב לבני תרבות להתרחק ממנו. חלק חשוב מהמהפכה הרומנטית של וורדסוורת, מיוחס לעובדה שהתגורר רוב ימיו באזור האגמים.


סטרטפורד אפון אבון   

ויליאם שייקספיר, גדול המחזאים בתרבות המערבית, נולד בסטרטפורד על נהר האבון, שנהנית משם עולמי בשל עובדה זו. השנה מציינים ברחבי הממלכה 400 שנים למותו של שייקספיר וזוהי בהחלט סיבה מצויינת לביקור בעיירת הולדתו. בסיס כלכלי מוצק כל כך הפך אותה בשנים האחרונות ליעד התיירות הפופולרי ביותר בבריטניה מחוץ ללונדון. החיבור בין תרבות, תיאטרון ומסחר מגיעים כאן לשיאים שאי אפשר למצוא במקומות אחרים. עובדה חשובה נוספת היא שמלבד מרכז העיר סטרטפורד והבתים המזוהים עם מהלך חייו של המשורר, גדת הנהר אבון והמרחבים הירוקים המקיפים את העיר, מספקים אינספור מסלולי טיול בנוף אנגלי ירוק, נינוח ונעים מאין כמותו .


יער שרווד 

מה מצית את הדמיון יותר משודד אמיץ מוקף ב"חבורת העליזים" שבסוף מתחתן עם יפהפייה ושמה מריאן. רובין הוד, שודד העשירים המיטיב עם העניים, שבה את ליבם של צופי הטלוויזיה והקולנוע בשלל גרסאות שהוסרטו לסיפור האנגלי העממי המוכר, אם כי המציאות שמאחורי הסיפור, לוטה מעט בערפל. דמותו של רובין הוד מוזכרת בבלדות מהמאה ה- 14, אלא שהמקום בו פעל (אם אכן מדובר בדמות היסטורית) נשאר שנוי במחלוקת. תעשיית התיירות פועלת במרץ בעיקר בנוטינגהם ויער שרווד, והמחפשים את עקבותיו של השודד המהולל, יכולים להתרשם מהאלון העתיק, שעל פי גרסת המקומיים, תחתיו ישבו רובין הוד וחבורתו לנוח, ומהכנסייה באדווינסטו, שם על פי המסורת נישאו רובין הוד ומריאן .

ישנם עוד מקומות רבים ומיוחדים באנגליה, שבהחלט שווה ביקור נוסף מעבר לביקור החובה לונדון.

קרדיט
אבירם פלדמן מדריך את הטיול המיטב של התרבות המורשת והנופים האנגליי ם
לפרטים נוספים
אבירם פלדמן  054-6422996
     | |   לכל נושא באתר צרו קשר 
  
טואול - בניית אתרים