טנזניה מידע וכתבות
  
טנזניה אפריקה הקלאסית במיטבה

המטיילים, גם אלו המנוסים ביותר יתקשו למקם את טנזניה על המפה. בשנת 1964 לאחר האיחוד בין טנגניקה לאי הטרופי   זנזיבר  השוכן כ-40 ק"מ מזרחית לחופה של היבשת, הפכו שתי המדינות לרפובליקה אחת שכיום נקראת טנזני
המדינה השוכנת לחופי האוקיינוס ההודי, מדרום לקניה, אגם ויקטוריה מצפון , וצפונית למוזמביק וזמביה, עשירה בסוואנות מלאות בעדרים של גנו וזברות, נמרים ואריות שאורבים במעטה צמחיה סבוכה ובפסגות ההרים שביניהן הפסגה הגבוהה ביותר
  שטחה של טנזניה גדול כמעט פי 50 משטחה של מדינת ישראל ולה רצועת חוף ארוכה ויפיפייה בצדה המזרחי לחופי האוקיינוס ההודי. נקודת הפתיחה של טיול הספארי הוא בעיר ארושה, המשמשת תחנת היציאה העיקרית לטיולי הספארי בשמורות הנהדרות. בסמוך לעיר ארושה נמצא גם הפארק הלאומי ארושה, אחת השמורות הקיימות בטנזניה, המאכלסת חלק מהמגוון העצום של בעלי החיים האופייניים לאזור זה.

טנזניה היא ביתם של רבים מהיצירות המרהיבות ביותר של הטבע. ביניהם - הר הקילימנג'רו, הגג של אפריקה וההר "העומד חופשי" הגבוה ביותר בעולם. מכתש הנגורונגורו- אמפיתיאטרון עצום רוחש ספארי עמוס בחיות. ולפינאלה, גולת הכותרת ואם כל השמורות- שמורת הסרנגטי, ביתם של לערך 3 מיליון בעלי חיים המשתרעים על שטח של 14,000 קילומטרים רבועים.

 

טנזניה היא אחד מיעדי ספארי הגדולים ביותר בעולם. להתקרב אל טבע והתרבות המקומית ולחקור מסרנגטי לקילימנג'רו. ידועה בתרבותה העשירה, נוף מגוון ועשיר ומתגאה באוכלוסיית חיות הבר במספר חסר תקדים ביבשת אפריקה. חוויות הצפייה במשחק של הארץ הם נחשב לטובים ביותר באפריקה.

 

טנזניה נחשבת למקום הטוב ביותר בעולם לספארי, עם טבע נהדר ומפגשים מרגשים עם חיות פרא אפריקאיות באיזור הגידול הטבעי שלהם, בדיוק היכן שהן חיות. בין השמורות הרבות בצפון המדינה תמצאו בטנזניה את השמורות הגדולות של אגם מניארה, מכתש הנגורונגורו ואת שמורת הסרנגטי.

הסרנגטי, בשפת בני המסאי "ערבות אין סופיות" היא סוואנה אפריקאית המשתרעת על 60 אלף קמ"ר כמעט פי 4 משטח מדינת ישראל. ספארי בשמורת הסרנגטי, השמורה הגדולה מכולן, טומן בחובו חוויות ספארי במידה הנכונה והעדכנית בה תוכלו עדרים גדולים של גנו, זברות, צבאים, קרנפים, ואחריהם תצפו בקלות רבה גם את הטורפים. בהתאם לעונות הגשומות, נודדות החיות בין שמורת הסרנגטי שבטנזניה לבין שמורת המסאי מארה בקניה. הנדידה היא מחזה מרטיט לבבות, אם מתמזל המזל, רואים עדרי חיות נוהרים בשטחים העצומים של השמורה, חוצים נהרות, ערוצים וגאיות.

 שמורת מניארה ממוקמת סביב אחד מאגמי השבר האפריקאי שהוא בסיסו של השבר הסורי אפריקאי המגיע עד אלינו, בישראל. השמורה הייחודית מאופיינת ביערות עב המעוררות בדמיון את המחזה שראו אבות אבותיו של האדם, שחיו באפריקה לפני מיליוני שנים. האריות הנעים בתוך היער הסבוך נעים על העצים תוך דילוג מגזע לגזע בכדי להמנע מעוקצים החיים בתוך הצמחיה וכדי להפתיע את עדרי הגנו החיים בצל העצים.

בטנזניה תמצאו גם את לוע הר הגעש הגדול ביותר בעולם שנשמר שלם כמעט כולו. 18 ק"מ על 14 ק"מ של עמק מושלם שקירותיו הצוקיים מונעים מבעלי החיים שבו לעזוב את המרבצים בהם הם נולדים, חיים ומתים. המטייל ימצא גן חיות טבעי עם הריכוז הגדול ביותר של חיות במזרח אפריקה לק"מ רבוע.

ביקור בטנזניה הוא בהחלט חוויה עוצרת נשימה ומומלצת לכל מטייל שרוצה לצאת קצת מהנוף האורבני ולהחשף לחיים הפראיים, המסעירים והמעוררים שבסופו של דבר כולנו היינו חלק מהם גם אם זה היה לפני מיליון שנה יליוני שנים. האריות הנעים בתוך היער הסבוך נעים על העצים תוך דילוג מגזע לגזע בכדי להמנע מעוקצים החיים בתוך הצמחיה וכדי להפתיע את עדרי הגנו החיים בצל העצים.

בטנזניה תמצאו גם את לוע הר הגעש הגדול ביותר בעולם שנשמר שלם כמעט כולו. 18 ק"מ על 14 ק"מ של עמק מושלם שקירותיו הצוקיים מונעים מבעלי החיים שבו לעזוב את המרבצים בהם הם נולדים, חיים ומתים. המטייל ימצא גן חיות טבעי עם הריכוז הגדול ביותר של חיות במזרח אפריקה לק"מ רבוע.

ביקור בטנזניה הוא בהחלט חוויה עוצרת נשימה ומומלצת לכל מטייל שרוצה לצאת קצת מהנוף האורבני ולהחשף לחיים הפראיים, המסעירים והמעוררים שבסופו של דבר כולנו היינו חלק מהם גם אם זה היה לפני מיליון שנה.
  


ספארי זה לא רק חיות-חווית הספארי הפרטי בטנזניה
מאת: רונית הרשקוביץ וצוות ספארי קומפני
 
תרגום המילה ספארי בסווהאילית (השפה המקומית בטנזניה) היא : מסע, טיול הרפתקאות. כך נהגו לכנות המקומיים את מסעותיהם של החוקרים הראשונים ומגלי הארצות אשר הגיעו לאפריקה ובעזרת המקומיים יצאו למסעות תגלית בצד זה של היבשת השחורה.

 יש דרכים רבות לטייל באפריקה, הדרך האידיאלית הוא טיול משפחתי או קבוצה קטנה של חברים הרוצים לעבור ביחד חוויה מיוחדת ומרתקת, מלאת הרפתקאות ועניין, אך יחד עם זאת גם לא פחות חשוב בטוחה ולא מסוכנת, טיול שפשוט לתכנן ולבצע אותו ממש כמו טיול משפחתי פרטי לכל יעד אחר בעולם. חשוב להבין שכאשר הטיול בנוי נכון הילדים לא ישתעממו, לכן גם אלו הבוחרים בטיול המאורגן כדי שהילדים יהיו בחברת עוד מבני גילם, אין מה לחשוש, בטיול פרטי מתוכנן היטב אף אחד לא ישתעמם, מגדול עד קטן. החוויה עוצמתית ומשאירה זיכרונות רבים אצל המטיילים ולכן ספארי מאורגן פרטי מומלץ ביותר למשפחות המחפשות חוויה שונה, חוויה אחרת.

 

טנזניה היא ארץ נפלאה ומיוחדת באפשרויות הרבות והחוויות שמקבלים ממנה ומשמורותיה הגדולות והמטופחות. יש בה ג'ונגלים, יערות, הרים, אגמים,  הרי געש, סוואנות, נהרות, חופים זהובים, כפרים שבטיים, ועוד הרבה. תמיד יש מה לעשות ומה לראות, כל עונה בשנה מתאפיינת בייחודיות שלה .

 כמובן שנסיעת ספארי ברכב פתוח ותצפית על חיות הבר, עדין מהווים חלק מרכזי ואחת מפסגות הטיול, אך בהתאם לתחביבים ורצונות של משתתפי הטיול, אפשר להוסיף ולשלב בטיול עוד כל כך הרבה פעילויות. בטיול כזה אפשר ללמוד הרבה יותר על המקום ותושביו. הפעילויות מגוונות החל מרכיבה על סוסים, שייט נהרות, ספארי הליכה, ביקורים אצל שבטים מקומיים וזווית שונה לחלוטין להכרות עם חיות הבר המקומיות דרך ספארי לילי, שייט ביאכטה מפוארת, ביקורים אצל שמאנים ולימוד סודות צמחי התרופות.

 

עולם הטבע האפריקאי, נתון לשינויים עונתיים רבים. לשם הנאה מקסימאלית מהטיול יש להתאים את המסלול לעונות השנה. לשם כך דרוש ידע והכוונה של מי שמכיר טוב את האזורים השונים, את תנועת החיות בתקופות השנה השונות, שידע לבנות מסלול לא רק על פי מידת הפרסום והפופולאריות של השמורות השונות, אלא על פי מצבן בזמן נתון.

  על טנזניה ועונות השנה

מאת: רונית הרשקוביץ וצוות ספארי קומפניכאשר אנו מתכננים חופשה השאלה הראשונה היא מהי עונת השנה האידיאלית לבקר בו? ובכן, כאשר מתכננים טיול לטנזניה התשובה היא מתי שרק תרצו. ברב שמורות הטבע ניתן לבקר במשך כל עונות השנה. בשל גודלה של טנזניה וריחוקם הגיאוגרפי של אזורים שונים, שונה משטר הגשמים והטמפרטורות האופייניות להם בהתאם לאזור הגאוגרפי בהם הם נמצאים.המשמעות היא, שבכל עונה בשנה מומלצים אתרים אחרים לטיול ובכל עונה נמצאים אזורים אחרים בשיאם. כך אפשר לתכנן את הטיול המתאים למועד הנסיעה ולעניין האישי של כל מטייל

באוקטובר כדאי לטפס על הקילימנג'רו, בדצמבר לצלול בעקבות מנטות בפמבה, במרס לצאת לספארי בסרנגטי ובאוגוסט לצאת בעקבות הפילים בטרנגירה.

 

טנזניה.
כבר למשמע השם אפשר לקבל תחושה חזקה של אפריקה כמו שקראנו עליה בספרים או ראינו בסרטים
למען האמת, התחושה הזו רק מתחזקת בעקבות הביקור בה. טנזניה היא אפריקה במלוא עוצמתה ונופיה הבתולים והמרהיבים.
 
ייחודה של טנזניה, שהוקמה ב-1964 עם איחודן של טנגניקה וזנזיבר, נובע ממיקומה הגיאוגרפי ומהתנאים הפיזיים שלה. גבולותיה מקיפים קרוב למיליון קמ"ר, שביניהם אפשר לגלות עושר בלתי נתפס של
נופים ומערכות אקולוגיות, מחופי ים טרופיים ועד הקילימנג'רו, ההר הגבוה באפריקה; ממישורי סוואנה אינסופיים ועד יער עד גדוש צמחייה; ממכתשים ועד הרי געש; מאזורים מדבריים ועד אגמים כחולים ובוהקים, ובעיקר, כמויות שלא ייאמנו של עדרי חיות: גנו, אנטילופות, פילים, קופים, אריות, זאבים טלואים ועוד.

במזרח המדינה, יותר מ-800 ק"מ של חופים נושקים לאוקיינוס ההודי, ובהם חופים טרופיים עטורי דקלי קוקוס, יערות טרופיים, מנגרובים, מצוקים המשקיפים אל הים,

אל שוניות האלמוגים והלגונות  בגוון הטורקיז. למעלה מ-80 איים פזורים לאורך חופי טנזניה. זנזיבר הוא אולי המוכר שבהם, אך לא כדאי לפספס פנינים כמו פמבה, מאפיה וסונגו סונגו, המציעים אוצרות תרבות
מסורתית, צלילה ברמה בינלאומית, טבע בראשיתי ויופי עוצר נשימה.
 

מעל המישור החופי מתנשאים יערות ורכסים עתיקים, כמו הרי האודזונגווה והאוסמברה. יערות אלו מגינים על מאות מיני בעלי חיים, המיוחדים לחבל ארץ זה ואינם נמצאים בשום מקום אחר בעולם.

בצפון טנזניה מתמשכות הסוואנות האפריקאיות המפורסמות - מישורי עשב זהובים, המנוקדים בעצי שיטה ומתמשכים אל עבר האינסוף. שמורות כמו הסרנגטי או נגורונגורו מגינות על מישורים אלו, בהם חיים
עדרי חיות הבר הגדולים ביותר בעולם. הנדידה השנתית המפורסמת של הגנו, הזברות והצבאים כאן היא אולי הגדולה שבמחזות הטבע שנותרו על פני כדור הארץ.
 
השבר הסורי-אפריקני חוצה את טנזניה מצפון לדרום. בעמקים שיצר השבר אפשר למצוא אגמים רבים ובהם מיליוני ציפורי מים, ובמיוחד להקות ענק של פלמינגו ורודים. הרי געש עתיקים שנוצרו סביב השבר
ניצבים כמו איים, שראשם מבצבץ מבין העננים לאורכו: הר מרו, רמות נגורונגורו, הקילימנג'רו ועוד. בשל גובהם הרב, הם עוצרים את ענני הגשם ומדרונותיהם מכוסים יערות צפופים, נהרות, מעיינות ומפלים. הקילימנג'רו
מפורסם בעטרת הקרחונים והשלג המכסה את כיפתו.
 
במערב טנזניה מפריד אגם טנגנייקה הצלול בין טנזניה לבין יערות העד של אגן הקונגו. ההרים
המיוערים על חופי האגם הם המשך ישיר של הקונגו: ציפורים צבעוניות, קופים, שימפנזים, פרפרים וסחלבים. מימי האגם מלאים במאות מיני דגים צבעוניים ובעלי חיים שונים, המיוחדים לאגם זה בלבד.
דרום המדינה מיוער בחורשי מיומבו נרחבים, האופייניים לדרום היבשת. שמורות הענק כאן מגינות
על אוכלוסיות הפילים, הבופלו, ההיפופוטמים והזאבים הטלואים הגדולות בעולם. באזור זה חוצים נהרות גדולים כמו רואהה, רופיג'י, קילומברו ורובומה, המזינים אזורי הצפה, ביצות ואגמים, בהם ניתן לשוט בסירות ולצפות בבעלי החיים המיוחדים כל כך.

 

 לוח שנה - הנדידה והמערכת האקולוגית של הסרנגטי
 
דצמבר - ינואר:
סרנגטי - עדרי הנדידה מגיעים אל מישורי העשב הקצר בדרום הסרנגטי  ומתפזרים לרוחבם על
פי דפוסי הגשם. לאחר הגשמים הקצרים מוריקים המישורים ועושר של מזון מחכה במישורים ללהקות ענק של חסידות וציפורים נודדות.
 
פברואר – מרץ:
בתחילת פברואר חוזים מישורי הסרנגטי בעונת ההמלטות של עדרי הגנו. מאות אלפי נקבות הגנו הרות מתרכזות בקבוצות קטנות ויולדות את ולדותיהן בצורה מתואמת. זוהי תקופה נהדרת לצפות בהתנהגות
בעלי חיים – לידה, הנקה, גורים משחקים, טריפה ועוד.
 
אפריל – מאי:
הגשמים ברחבי המדינה הביאו למהפך, השמורות מוריקות ודומות יותר לאירלנד מאשר לאפריקה. אלפי פרחים מקשטים את מישורי הסרנגטי ומדרונות נגורונגורו. עדרי הנדידה בסרנגטי ממשיכים ממקום
ריכוזם בדרום מערב המישורים צפונה דרך אזור מורו.
 
יוני -  יולי:

הנדידה וחציית הנהרות בסרנגטי – בסיום תקופת הרוט מתרכזים העדרים בקבוצות ענק ומתחילים לנוע במהירות דרך מערב הסרנגטי לכיוון נהר הגרומטי. המאכלס תניני ענק אשר עבורם הגעת העדרים הנו כמעט מקור המזון היחיד עבורם לאורך השנה.

 
אוגוסט -  ספטמבר:
נהר הטרנגירה מהוה את מקור המים היחיד באזור הבתה המסאית. החל ביוני עם התייבשות
המישורים נודדת אל תוך שמורת טרנגירה אוכלוסיית היונקים של אזור הבתה המסאית. סביב חודשי אוגוסט ועד
אוקטובר מרוכזת הנדידה כולה בתוך השמורה - אלפי פילים, עדרים גדולים של תאואים, גנו,
זברות וראמים מצטרפים אל בעלי החיים בפארק. הביקור בשמורה מומלץ המיוחד בעונה זו וטיולי הליכה בשטח הנם חוויה נהדרת שניתן להוסיף לכל טיול שמורות הצפוניות.
 
אוקטובר -  נובמבר:
בסרנגטי נעים העדרים דרומה, , דרך מזרח הסרנגטי בדרכם אל מישורי העשב הקצר. חלק
ניכר מן העדרים עובר מחוץ לגבולות המזרחיים של הפארק הלאומי וזו עונה מצוינת לצאת
לספארי רגלי ולצפות בנדידה מגובה העיניים. קילימנג'רו והר מרו – חודש אוקטובר הנו
החודש הטוב ביותר לטיפוס על הקילימנג'רו והר מרו. השמיים בהירים לרוב, כמות
הגשם והשלג מועטה והטמפרטורות נוחות.
 
טואול - בניית אתרים