הגן הלאומי אשקלוןבעברה הרחוק אשקלון הייתה תחנת מסחר ימית ויבשתית חשובה על  דרך הים העתיקה שקישרה בין מצרים לסוריה, העיר שוכנת בדרום מישור החוף. מקור שמה מגיע מהמילה "שקל" המציינת מידת משקל, בהתאם לתפקידה כעיר נמל. כיום במקום זה עומד גן לאומי על רכס הכורכר המערבי, בגן זה יש חולות ורצועת חוף ים.     


Save on your hotel - hotelscombined.co.il


   תיאור המסלול

היסטוריה 
 קיימים ממצאים מחפירות ארכיאולוגיות שמעידות כי ההתיישבות באשקלון החלה כבר לפני כעשר אלף שנה, אבל העיר עצמה הוקמה כבר בתקופה הכנענית התיכונה בין השנים 2000-1550 לפני הספירה. לפי תבליטי מרנפתח המצריים ניתן להבין כי אשקלון הייתה עיר מבוצרת תחת שלטון מצרי. בתקופה הישראלית הראשונה כאלף שנה לפני הספירה הייתה אשקלון אחד מערים פלישתיות. העיר נזכרת בקינת דוד על מותם של שאול ויהונתן. כמו כן אשקלון מופיעה גם במקרא כעיר שנהרסה אחרי שהמלך הבבלי נבוכדנאצר הדיח את המלך הפלישתי של אשקלון. בתקופה הרומית העיר זכתה לשיא פריחתה, חומת העיר שלה נבנתה בתקופה הרומית מאוחרת. בתקופה הביזנטית אשקלון הייתה ידועה כמרכז מסחרי של יין איכותי ששיווקה באמצעות הנמל שלה לארצות אירופה. 


יהדות אשקלון- 
יש עדויות לכך כי קהילה יהודית התיישבה באשקלון עשרות שנים לפי המרד הגדול ברומאים בשנים 71-66 לספירה. במרד זה נרצחו כ-2,500 יהודים. בין המאות ה-4 עד ה-7 התקיימה התיישבות יהודית בעיר, העובדה הזאת נתמכת על ידי ממצאים שונים, הראשון הוא שתי כתובות הקדשה של בית כנסת, אחת על עמוד והשנייה על סורג אבן. שנית, נמצא סורג אבן עם חריטה של מנורה בעלת שבעת הקנים, שופר ולולב. שלישית נמצאו שתי כתובות שמקורן מבית כנסת- כתובת של רשימת כ"ד משמרות הכוהנים וכתובת הקדשה בארמית. 


אתרי הגן הלאומי

תל אשקלון-   
במקום נראית סוללת עפר גדולה של העיר הכנענית שעליה עמדה החומה שהקיפה את היישוב מהתקופה הכנענית התיכונה. אורכה של הסוללה הינו כ-2.2 ק"מ וגובהה 15 מ'. כאן נחשף השער המקושת הקדום ביותר העולם שנבנה בסביבות 1850 לפנה"ס. מחוץ לשער עומד מקדש העיר הכנענית, זהו מקדש קטן שבו התגלה פסלון ברונזה מצופה כסף קטן בדמות עגל, התגלה בתוך תיבת חרס. עגל זה סימל את האל הכנעני בעל וכנראה המקדש הזה היה שייך לאנשים שסגדו לאל זה. הנמל המקומי הקדום טרם התגלה. 

הבזיליקה הרומית- 
מגיעים לחניון עם הרכב ומסיירים רגלית באתר. המקום הזה נמצא במרכז הגן הלאומי ובו שרידים של מבנה עמודים מהתקופה הרומית מהמאה ה-3 לפנה"ס. זה היה מבנה ציבורי ששימש את אזרחיו כמקום למפגשים עסקיים וחברתיים, התרחשו כאן הופעות, תרגילי צבא וטקסי דת. יש המשערים כי האולם החצי עגול עם שורות מושבים שנמצא דרומית לבזיליקה היה מקום התכנסות של מועצת העיר. במקום התגלו הפסלים של האלה ניקה ואיסיס האלה המצרית. 


באר אנטיליה 
 ממוקמת צפונית לבזיליקה. בבאר היה מתקן לשאיבת מים על ידי הנעת בהמת משא. המים הועברו למרזב שהוביל לברכה, מהברכה זרמו המים בתעלות השקייה אל השדות החקלאיים. השאר הזה שימש את הכפר הערבי ג'ורה מהתקופה העות'מאנית. 

כנסיית סנטה מריה וירידיס 
ניתן לראות את השרידים של כנסייה זו בסמוך לחומה בצידו המזרחי של הגן הלאומי. הכנסייה הזאת נבנה במאה ה-5 לפהנ"ס הייתה פעילה בעיקר בתקופה המוסלמית הקדומה במאה ה7 ועד סוף מאה ה-11 עד שהיא נהרסה בידי מוסלמים ויהודים. הכנסייה שוקמה על ידי הצלבנים באמצע המאה ה-12. על קירות הכנסיה נמצאו ציורי קיר שבהם מתוארים ארבעה קדושים האוחזים בידיהם מגילות.

 

 
חומת אשקלון 
 החומה שנשקפת משם כיום היא חומה התקופה המסולמית שנבנתה בידי מוסלמים פאטימים באמצע המאה ה-12 כמתחם מבוצר מפני הצלבנים. אחרי שהעיר נכבשה בידי הצלבנים הם חיזקו את החומה ואף בנו מחדש חלק ממנה ואף הקימו מצודה בדרום מערב העיר. בחומה ישנם ארבעה שערים שמכונים לפי כיווניהם: שער הים, שער עזה, שער ירושלים ושער יפו. 

חוף הים והנמל הקדום 
לאור המחקר האחרון נראה כי הנמל הקדום של אשקלון לא היה בנוי וספינות נאלצו לעגון בים במרחק כמה מאות מטרים תוך כדי שהן נתמכו בשרטונות כורכר ובסלעים תת קרקעיים. הובלת הסחורות התאפשרה בעזרת סירות קטנות ששטו הלוך חזור מהספינה אל החוף. 


הצומח 
 הגן ממוקם על רכס כורכר שעשוי מחול, אדמת חמה וקרקעות סחף. בדרום הגן קיימות דיונות חול. באשקלון היה צומח שנכחד בעקבות ההתיישבות במקום, כמו עץ הזית האירופאי, אלת המסטיק, אלה ארצישראלית, מלוח קיפח, שיזף מצוי, רותם המדבר ושיטה סלילנית. באשקלון נמצאים שרידים של צמחי מאכל כמו גפן היין, זית, חרוב, רימון, שקד, תאנה חיטה ושעורה. הצומח שקיים באשקלון כיום הוא רותם המדבר, שיזף מצוי, אשל, אטד החוף ולענה חד זרעית. בשטח הגן הלאומי נראים גם עצי שקמה, שיטה מלבינה ושיטה מכחילה.


Save on your hotel - hotelscombined.co.il


איך מגיעים

כיצד להגיע :    מצומת אשקלון סעו על שד' בן גוריון ואז פנו שמאלה לרח' ת.בן עמר. 
שעת פתיחה :   8:00 

  • טלפון:  08-6736444,  08-6739660
  • פקס:   08-6734227

   צימרים לינה ואירוח

  צימר


    

  צימר


    


    אטרקציות

  אטרקציה

    

  אטרקציה

    


  מסעדות

   מסעדת

    

   מסעדת

    Save on your hotel - hotelscombined.co.il

   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  
טואול - בניית אתרים