זכויות הנוסע בביטול ועיכוב טיסה

לאחרונה אנו עדים לתופעה של ביטולי טיסות,אנשים רבים שהזמינו טיסה על מנת לצאת לטיול נופש חופש או פגישה עסקית מצאו את עצמם מקורקעים לאחר שחב' התעופה הודיעה על עיכוב או ביטול הטיסה.לאחרונה יצאה חב' אל על הפרסום בעקבות גל ביטולי הטיסה כי הנוסעים שנפגעו מביטול הטיסה יוכלו לקבל את כספם בחזרה. לכאורה נראה כאילו חב' התעופה עושה למען הנסע דבר שהוא לפנים משורת הדין.
אך לא כך הוא שכן חלה על חב' התעופה מכח החוק לפצות את הנוסע שטיסתו בוטלה.התעכבה. לטובת הנושא\הנוסע עומד חוק הנקרא "חוק שירותי תעופה 2012 התשע"ב". חוק זה בא להסדיר את זכויות הנוסע בעת עיוכוב או ביטול הטיסה. על פי החוק במידה וקיים איחור של שעתיים חלה על חב' התעופה לדאוג למזון ושתייה כמו גם שליחת הודעה במייל או פקס לחילופין. וביצוע שתי שיחות טלפון על מנת להודיע על העיכוב.


היה והעיכוב גדול יותר משמע יותר מ 5 שעות כאן כבר חלה על חב' התעופה חובה לדאוג לאירוח בבית מלון עד לזמן ההמראה כמו גם חלה על החב' החובה לדאוג להסעה לנוסע לשדה התעופה מבית המלון. אפשרות נוספת העומדת לזכותו של הנוסע במקרה כזה היא לטוס בטיסה חלופית או לדרוש את ההחזר הכספי על עלות הטיסה.


במידה והאיחור גדול יותר קרי מעל 8 שעות בנוסף לאמור קודם באיחור של 5 שעות כאן חלה חובת פיצוי כספי על פי המרחק מהיעד.
יעדים שמרחקם הוא עד 2000 ק"מ מה שאנחנו מכירים כיעדים קרובים אתונה אנטליה בוקרשט וכו' זכאי הנוסע לפיצוי של 1290 ש"ח.

יעדים ברחבי אירופה כמו פריז רומא לונדון אמסטרדם ודומיהם יעמוד הפיצוי על 2070 ש"ח.
ואילו על טיסות שאורכן למעלה מ 4500 ק"מ דוגמת טיסה לניו יורק טורונטו בנקוק ודומיהם יהיה הפיצוי בסכום של 3100 ש"ח.

אם נראה לכם כי החוק הישראלי קשוח משהו ראוי שנדע כי החוק של האיחוד האירופי מחמיר אף יותר מדומהו הישראלי. ע"פ החוק האיחוד האירופי כבר לאחר איחור של 3 שעות זכאי הנוסע המעוכב לפיצוי כספי העומד על סכום של לא פחות מ 600 אירו.
ובכן כיצד ממשים את ההטבה?
לאחר שהבנתם כי הטיסה מתעכבת פנו אל נציג חב' התעופה בעמדת דלפק הצ'ק אין או במשרדי נציגות חב' התעופה בשדה התעופה. דבר החוק מחייב את חב' התעופה כי נציג מטעמה יהיה נוכח בעמדה לפחות 3 שעות טרם הטיסה ועד חצי שע לאחר שהמטוס המריא.


כשבידכם המידע ואתם נתקלים בסירוב מצידם של נציגי חב' התעופה מומלץ לתעד זאת בכל דרך אפשרית בין אם בצילום במסמך שיחתום לכם נציג החב' ובכלדרך בה תוכלו לתעד את אי קבלת זכויותיכים ע"פ חוק.

מדוע חשוב נושא התיעוד?
כאן מחמיר החוק עם חב' התעופה כך שאם תצליחו להוכיח כי נציג חב' התעופה המודע לא נתן לכם את המגיע לכם הרי שכאן יכולה חב' התעופה להיקנס בבית המשפט בסכום שמגיע ל 10900 ש"ח. ואם תצליחו להוכיח כי הנזק היה גדול אף יותר כמעט ללא צל של ספק שתזכו בפיצוי גבוה אף יותר.לנוסע הדתי
מעבר לנכתב קודם הרי שאם טיסתו תנחת כתוצאה מהעיכוב לאחר כניסת חג או כניסתה של השבת או לחילופין נחיתה זמן קצר לפני כניסת השבת או החג,זמן שאין בו אפשרות להגיע בזמן הרי שחב' התעופה מחוייבת לספק לנוסע שנותר בשדה מזון ושתייה.
יתכנו מקרים בהם העיכוב גרם בוודאות לעגמת נפש, כמו לדוגמא איחור להגעה לחגוג עם המשפחה וכתוצאה מהעיכוב נאלץ הנוסע להשאר בשדה, במקום בחוג משפחתו, או במקום בו תכנן לחגוג הרי שכאן יפסק גם פיצוי על עגמת נפש.
אחד הכלים החזקים מבחינת הנוסע המעוכב הינו מהתעוד שיכול לסייע בידכם רבות בעת הגעה למשפט ולהיוועץ העו"ד מומחה לתחום.


חשוב לדעת כי לא תמיד עומד לנוסע הזכות לפיצוי, כך לדוגמא הודיעה ח' התעופה על העיכוב כבר שבועיים לפני או לחילופין הציעה חב' התעופה את האופציה של טיסה חלופית וזה בסמוך למועד הטיסה המקורי שכן אז לא תהיו זכאים לפיצוי.

ישנם מה שקורא החוק נסיבות מיוחדות כמו לדוגמא המקרה שאירע בהתפרצות הר הגעש שהשבית טיסות רבותמלחמה ביעד ההנחיתה תקלה חמורה למטוס או אף שביתה חוקית של בעלי תפקידים בחב' התעופה.


אך לא רק בעיכוב זכאים אתם לפיצוי במידה ואת הטיסה שלכם הקדימו בלמעלה מ 5 ש' וקיבלתם על כך הודעה של פחות משבועיים טרם ביצועה תוכלו לקבל את תמורת הכרטיס או כרטיס חלופי.
שימו לב הדבר נכון גם אם עליתם על הטיסה שהוקדמה. ואילו אם הטיסה הוקדמה יותר מ 8 ש' וקיבלתם על כך הודעה של פחות משבועיים כאן שימו לב תהיו זכאים לעלות לטיסה המוקדמת, תוכלו לקבל בחזרה את הסכום ששילמתם או לחילופין לקבל כרטיס טיסה חלופי ומעבר לכך תהיו זכאים לקבלת פיצוי עד כ-3,000 ₪ בכפוף למרחק הטיסה.

Save on your hotel - hotelscombined.co.il


חשוב לדעת
כי החוק בעניין הפיצוי, חל גם על טיסות פנים-ארציות. כאמור בלשון החוק פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה בטיסות פנים-ארציות) "סכומי הפיצוי הכספי בטיסה פנים-ארצית יהיו כמפורט להלן:

(1) בקו שבין תל אביב (שדה דב, נמל התעופה בן גוריון או חיפה לבין אילת – 250 שקלים חדשים;
(2) בקו שבין תל אביב (שדה דב) לבין עין יהב או ראש פינה (מחניים) – 150 שקלים חדשים;
(3) בכל קו אחר – 200 שקלים חדשים."

*המידע שכאן קצר אינו ממצה ואינו מהווה ייעוץ משפטי, אין להסתמך על הכתוב בשום אופן כיעוץ משפטי ויש לקבל ייעוץ משפטי בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה לגופו.

אולי יעניין אתכם מידע על
מידע לדרך-בלוג הטיולים

     | |   לכל נושא באתר צרו קשר 
   
מייל tmasoret@gmail.com
ווטסאפ: 0546303031
טואול - בניית אתרים