טיול בפורום הרומאי

בתקופה העתיקה היה הפורום כיכר גדולה מוקפת בזיליקות , מקדשים ומונומנטים בה התמקדו החיים הפוליטיים של העיר. הכיכר נבנתה על משטח ביצתי ובמהלך השנים עברה עבודות תחזוקה שכללו את ניקוז המים. כבר בימי המלך טרקווינו פריסקו נבנתה תעלת השפכים הראשונה - קלואקה מסימה – Cloaca Massima.
הרומאים הקדומים מן העיר וסביבותיה היו מתכנסים בפורום על מנת לסחור . אט אט נבנו בו חנויות מקדשים ובזיליקות. הקף המסחר התרחב והמעורבות הפוליטית של האזרחים גברה.
כאן נהגו לערוך אסיפות עם , את אסיפות הסנט , לבחור את המנהיגים ולערוך טקסים דתיים.
התרחבות הפעילות הכלכלית – פוליטית של העיר הצריכה בניית פורומים נוספים , (פורום הקיסרים) . בשנת 283 עלה הפורום באש ושופץ על ידי דיוקלטיאנוס . הדבר לא מנע את הידרדרות המקום כתוצאה מפלישות הברברים וכתוצאה מביזה מתמדת של מימצאים וחומרים לבניית מבצרים ומבנים פרטיים. לבסוף הפך הפורום לכר מרעה. רק בשנת 1700 התחדשה ההתעניינות במקום ועד היום נערכות בו חפירות ארכיאולוגיות.

 מה לראות והיכן לבקר בפורום הרומאי


   

הפורום הרומאיהמונומנט הראשון הנגלה לעינינו מהקמפידוליו הוא פורטיקו דלי די קונסנטי – Portico degli Cconsenti - הנמצא מתחת לטבולדיוס , ואשר הכיל 12 פסלי אלים רומיים. מן המקום לא נותרו אלא שרידי עמודים לידו מקדש אספסיאנוס שנבנה על ידי דומיטיאנוס בשנת 81 ובו מצויים שלושה עמודי שיש קורינתיים.

בהמשך מקדש דלה קונקורדיה הנקרא כך כיוון שהוא מסמל את הפיוס בין הפטריצים והפלביים , נבנה בשנת 367 לפנה"ס והוקם מחדש ע"י טיבריוס. כיום נשארו ממנו שרידים מעטים.

לא הרחק משם ניצבת כנסיית סן ג"וזפה דיי פאלניאמי – S.Guseppe dei Falegnami שנבנתה ב-1589 מתחתיה בית האסורים המפורסם מאמרטינוס –Mamertino הבנוי משתי קומות – בית הסוהר מאמרטינוס מן המאה השנייה לפנה"ס ובית הסוהר טולינום מן המאה השלישית לפנה"ס.
בין אסיריו הידועים המלך הגאליוורצינג"טוריג"ה – Vercingetorige והמלך נומידיה גוקורטה –Numidia Giucurta מכונה גם "סן פייטרובכבלים" , כיוון שכאן הוחזק פטרוס כאסיר.
עפי" האגדה הטביל את האסירים והעבירם לנצרות בעזרת נס המים שחילחלו מן הכתלים.Save on your hotel - hotelscombined.co.il

בצד הנגדי נמצאים הכנסייה של הקדושים לוקה ומרטינה הבנויה בעצם משתי כנסיות זו על גבי זו. הכנסייה התחתונה נבנתה במאה ה- 6 לכבוד סנטה מרטינה והעליונה מן המאה ה – 18 .
החזית היפה משיש היא מעשה ידיו של פייטרו מקורטונה. מן הכניסה הראשית לפורופ , דרך ויה אימפרילי , ניתן לראות את הדרך הקדושה – ויה סאקרה – שחיברה את הפורום על חלקיו. עדיין נותרו ממנה אבני הריצוף.

מימין נמצא את שרידי Basilica בזיליקה אמיליה – EmiliaBasilicaשנבנתה ע"י אמיליו לפידו – M. Emilio Lepido ןפולביו נוביליורה – M. Fulvio Nobiliore בשנת 179 לפנה"ס . בזיליקה היא מבנה מלבני שחלקו הפנימי מחולק ע"י 2-4 שדרות עמודים התוחמים את האגפים .
מאוחר יותר אומצה תכנית מתאר זו לבניית הבזיליקה הנוצרית. סמוך לבזיליקה נמצאת הקוריה –Curia מקום מושב הסנאט שנבנה על פי דרישת המלך טולו אוסטיליו והפך במאה ה – 7 לכנסייה.
על ריצפת השיש אשר שוחזרה ושופצה ניכרים עדיין סימני לוחות השיש עליהם חוברו מושבי הסנטורים שהיו עשויים מעץ. כמו כן נשמרו מעקי השיש שקישטו את בימת רוסטרה – Rostra המעוטרים בתבליטים ממאורעות מתקופת טריאנוס וסוגי בעלי חיים שנועדו בדרך כלל לשמש כקורבן.
ברחבה שלפני בניין הסנאט – Comitium נערכו בעבר משאלי עם ונבחרו המנהיגים מול הקוריה ועל יד הקומיטיום ניצב לוח שיש שחור (Lapis Niger ) שעל פי האגדה הינו קבר רומולוס. ובקבר הכתובת הלטינית העתיקה ביותר שנמצאה עד כה ,מן המאה
ה – 6 לפנה"ס.
בסמוך נמצא שער הניצחון המרשים של סטימיו סוורוס המוקדש על ידי העם והסנאט בשנת – 203 . לסטימיו ובניו קראקלה וג"טה – Caracalla Geta לזכר ניצחונותיהם בקרבות נגד הפרסים, הערבים האשורים .
השער בנוי משלושה קימורים ושמור היטב. לידואומבילקוס אורביס –I`Umbilicus Urbis (טבור העיר ) , בסיס עגול אשר ציין את מרכז העיר.

משמאל לשער קיר מאבן סיד. שריד של בימת הנואמים. המבנה נקרארוסטרה – Rostra על שם חרטומי ספינות האויב שהובסו בקרבות והוצגו למזכרת. ממול כיכר הפורום ניצב עמוד הפוקה – Colonna di Foca זהו העמוד האחרון שהוצג בפורום והוקדש לקיסר מן המזרח ב – 608 לפנה"ס.

מימין כיכר הפורום שרידי בזיליקה ג"וליה – Basilica Giulia שהוקמה ע"י יוליוס קיסר.
בצמוד לבזיליקה ג"וליה –Basilica Giulia נישא מקדש סטורנו – Tempio di Saturno המרשים שנבנה ב – 500 לפנה"ס ושופץ ב – 42 לפנה"ס.
מקדש זה שמש את המאמינים שסגדו לפסל האל סטורנו וכן כמקום בו הופקד אוצר המדינה. נותרו עמודי הסטיו בלבד.


בהליכה לאורך הוויה סאקרה עד סוף כיכר הפורום נמצאים שרידי מקדש יוליוס קיסר שנבנה במקום בו שרפו את גופתו של הקיסר ובו אנטוניוס קרא את צוואתו המפורסמת. 
לידו בסיס שער אגוסטוס לימינו שלושה עמודים מחורצים בסגנון קורינתי השייכים למקדש קסטורה ופלוצ"ה שנבנה לכבוד הדיאוסקורי –Dioscuriעל פי האגדה הם שהביאו לניצחון הרומאים על הלטינים והטרקווינים בקרב באגם רג"ילו . 
בסמוך נמצא לאקוס יוטורנאה – Lacus Juturnae בו נהגו קסטורה ופלוצ"ה להשקות את הסוסים בהביאם את בשורת הנצחון לרומאים.

Save on your hotel - hotelscombined.co.il
מאחור אורטוריו די קוארנטה מדטירי –Oratorio dei Quaranta Martiri ומשמאל סנטה מריה אנטיקואה – S.Maria Antiqua המבנה הנוצרי העתיק ביותר בפורום הניצב על מבנה מהתקופה האימפריאלית אשר שופץ והוקדש לפולחם הנוצרי של המאה ה – 6 . 
ראויים לציון ציורי הקיר המקשטים את הקירות. 
בחזרה משער אוגוסטוס ניתן לראות את שרידי הרג"ה –Regia - מקום מושב האפיפיור מסימו והארכיון ההיסטרי שתיעד את הארועים הציבוריים החשובים. 
שימש גם את בית נומה פומפיליו. 

מול הרג"ה ניצב מקדש וסטה בעל הבסיס העגול בו בערה אש התמיד אשר סימלה את החיים ברומא. כוהנות האלה וסטה שמרו מכל משמר לבל תכבה האש. 
אם כבתה , היה הדבר אות המבשר רעות לגורל העיר. על ידו שרידי בית הווסטליות בו התגוררו הכוהנות.
ממול לרג"ה מקדש אנטונינו ופא וסטינה שנבנה בשנת 141 לכבוד אשת אנטונינו פיוס ולאחר מותו הוקדש גם לו. 
במאה ה – 11 הופך המקום לכנסיית סן לורנצו אין מירנדה –S.Lorenzo in Miranda . 
מימין בית הקברות העתיק מתקופת הברזל הראשונה. בהמשך מקדש האל רומולוס. זהו מבנה מעוגל שהוקדש לבנו של מסנציו .
בסוף ויה סאקרה נמצר שער טיטוס שנבנה על פי דרישת דומיטיאנוס בנוי מקימור אחד. 
הוקדש לניצחון אספסיאנוס וטיטוס על היהודים וחורבן ירושלים. מתוך חוברת רומא של משרד התיירות של רומא.

חזרה למעלה 


גבעת הפלאטיןהגבעה בה צמחה רומא. על פי האגדה נוסדה על ידי רומולוס בשנת 753 או 754 לפנה"ס. 

שתי פסגות לגבעה – הפלאטיניום והג"רמלוס, ( אשר יושרו ע"י רומיטיאנוס ) , באזור שפע של שרידים היסטוריים. 
בתקופת הרפובליקה בנו על הגבעה את בתיהם דמויות בולטות כמו קיקרו , נבנו עליה מקדשים רבים ובתקופת הקיסרות גם ארמונות , הראשון שבהם של טיבריוס – " דומוסטיבריאנה" – Domus Tiberiana. 
עם שקיעת האימפריה נותרה הגבעה שוממה ,החל מהמאה ה – 11 התאכלסה מחדש. 
נבנו בה כנסיות , ארמונות ומנזרים על שרידי העתיקות.במאה ה- 16 בנתה משפחת פרנזה – Farnese וילה מפוארת והקיפה אותה בגנים. 
הודות למשפחת אצילים זו החלו לחשוף את שרידי העתיקות והמשיכו בחפירות ובמחקר. 
עסקו בכך הארכיאולוגים רוזה , ובוני. 
בעליה מהפורום הרומי דרך "קלוויוס קפיטול ינוס" – "Clivius Capitolinus" ,לא הרחק משער טיטוס אנו מגיעים לשער מרשים מהמאה ה – 15 מעשה ידי ויניולה ולאחריו גני פרנזה המקיפים את הווילה המפוארת. 
השרידים העתיקים תורמים ליופיו של המקום. 
מארמון טיבריוס – דומוס טיבריאנה לא נותר שום זכר. ממקדש מניה מטר או של צ"יבלה – Magna Mater o di Cibele נותר רק הבסיס , ואילו הפסל נמצא בדומוס טיבריאנה. 

Save on your hotel - hotelscombined.co.il
לצידו מדרגות – לה סקאלה די קאקו –Scala di Caco (אחת מן הכניסות העתיקות לפלאטין ). 
שרידי בקתות פרהיסטוריות היוחסות על פי האגדה לרומולוס ושתי בארות מים מן המאה החמישית לפנה"ס. יש הטוענים שאלה שרידי החומה שהקיפה את רומא. בסמוך למקדש מניה מטר ביתם של ליביה ואגוסטוס העומד עדיין על תילו ומשמר ציורי קיר מרשימים. 
לצדו מעבר תת קרקעי שחיבר בין ארמונות הקיסרים קריפטורטיקו –Criptoportico של נירון. 
בהמשך דומוס פלאביה – Domus Flavia הארמון המפואר שנבנה ע"י הפלאבי , שממנו נשמרו היטב הבזיליקה , אולם המלכות וחדר האוכל של הקיסר
הטריקלינוס Trilinium הקיסרי.


בחלקים משרידי ארמון קיסר אחר הדומוס אוגוסטנה – Domus Augustanaנבנה מנזר המארח כיום את האנטיקוואריום של הפלאטין. 
בו ניתן לראות אוסף של כלי עבודה , פסלים וציורי קיר שנמצאו בגבעה. 
בנוסף אנו מוצאים בפלאטין את סטודיו פלטינו –Stadio Palatino ( האצטדיון ) שנבנה על פי דרישת דומיטיאנוס ; 
מרחצאות דומוס סוורינה Terme della Domus Severinaהעצומות , הפדגוגיום Paedagogium ששימש כבית ספר המיועד לעבדים בתקופת דומיטיאנוס.


הפורום האימפריאלי   

הפעילות הפוליטית , הכלכלית והמשפטית הלכה והתרחבה. בנוסף לכך היה מחסור בשטחי בניה לכן החליט יוליוס קיסר לבנות פורום נוסף בסוף ימי הרפובליקה. 
פורום יוליוס נבנה על ידי קמפו מרציו בעקבותיו נוספו פורום אגוסטוס , פורום אספסיאנוס , פורום נרווה ופורום טריאנוס.

מפיאצה ונציה פונים שמאלה לכוון ויה אימפריאלי ומגיעים מיד לפורום טריאנוס בו ניצבת הכנסייה של סנטה מריה די לורטו – Santa Maria di Loreto בסגנון הרנסאנס ולידה הכנסייה
נומה די מריה –Nome di Maria מן המאה ה – 17 מולה פזורים שרידי פורום טריאנוס שהיה פורום הקיסרים האחרון. 

טריאנוס ביקש לבנות פורום מפואר וגדול משל קודמיו ואכן נחשב בעיני בני תקופתו כאחד מפלאי תבל. 
הפורום תוכנן ע"י הארכיטקט הנודע אפולודורו מדמשק והוקם בין השנים 107 - 103 לפנה"ס. היו בו בזיליקה אולפיה Basilica Uipia רחבת ממדים שתי ספריות , לטינית ויוונית.
מקדש לטריאנוס Tempio di Traiano שבמרכזו ניצב פסלו של טריאנוס על סוס ושער הניצחון. 
נשתמר היטב עמוד טריאנוס Colonna Traiana משנת 113 הנישא לגובה של 40 מטר מעוטר בתבליטים המתעדים את מלחמות טריאנוס ונצחונו על הדאקים( הרומנים של היום ) . 
בבסיס העמוד טמון אפרו של הקיסר. 


Save on your hotel - hotelscombined.co.il
בשנת 1587 הוצב על העמוד פסל הברונזה של סן פייטרו מעשה ידי דלה פורטה. 
ליד עמוד טריאנוס פזורים שרידי בזיליקה אולפיה הגדולה שהייתה בנויה מחמישה אגפים.

לידה השתרעו שווקי טריאנוס –I`Esedra dei Mercati Traianei מבנה בעל שלוש קומות שהיה מסודר בשורות של חניות זו על יד זו. 
מרחב פתוח לסחר חליפין מול המבנה אחריו משתרע פורום אגוסטוס – Foro di Augusto שנבנה לזכר נצחונו של אוגוסטוס על יורשי יוליוס קיסר – ברוטוס וקסיוס. 
הללו ביקשו לרשת את יוליוס קיסר לאחר שהתנקשו בחיו. הם נלחמו נגד אגוסטוס אך בקרב פיליפה בשנת 42 לפנה"ס מצאו את מותם. 
אגוסטוס הקים את הפורום ומקדש רב ממדים לכבוד מראטה אולטורה ( הכובש ). מראטה נחשב לאבי העם הרומאי. 

מפורום אגוסטוס מגיעים לפורום נרווה –Foro di Nerva משנת 97 לספירה שחיבר בין הסובורה –Subbura ופורום הקיסרים במרכזו נבנה מקדש מינרווה שממנו נותר רק הבסיס.

הלאה משם נמצאים שרידי העמודים המכונים קולונצ"ה Colonnacce" ". 
מפורום הפאצ"ה או אספסיאנוס – Foro dela Pace o di Vespasiano הנמצאים בקרבת מקום נותרו שער וכמה עמודים פזורים. 

על שרידי אולם עתיק ניצבת עתה כנסיית הקדושים 
קוזמה ודמיאנו – Cosma e Dimiano בצידה השני של ויה פורי אימפריאלי – Via dei Fori Imperialiלאחר אנדרתת ויטוריו עמנואלה השני נמצא פורום יוליוס קיסר ובקדמתו ניצב פסלו המרשים. 

במרכז כיכר הפורום הרחבה בנה יוליוס קיסר בשנת 46 לפנה"ס את מקדש ונוס גניטרציה – Venere Genitrice על ידו שרידי בזיליקה ארגנטריה –Basilica Argentaria . 

נחזור לכנסיית הקדושים Cosma e Damiano , אשר נבנתה על שרידי אולם בפורום דלה פאצ"ה ב 527 לספירה. 
תוכה עשוי בסגנון הבארוק ומרשימים הפסיפסים באפסיס מן המאה ה – 6.

לאחריו נמצאים שרידי הבזיליקה של מסנציו – Basilica di Masenzio שהחלו את בנייתה ב – 306 וסיימו בימי קונסטנטינוס ב 312. 
נותר אגף ימני, חזית האגף המרכזי ואפסיס אחד מתוך שניים. הבזיליקה הייתה עצומה בגודלה והכילה שלושה אגפים עם קימורים מצולבים במרכז וקימורים קשתיים בצידיהם. 
התקרה הייתה עשויה תאי משבצות. לצדו נמצאת כנסיית סנטה פרנצ"סקה רומנה – Santa Francesca Romana או סנטה מריה נובה – Santa Maria Nova מן המאה ה – 10 . 
החל מן המאה ה – 13 עברה הכנסייה שינויים קיצוניים. 
במאה ה – 18 בנה לומברדי את החזית הלבנה. ליד הכנסיה ניצב מגדל פעמונים בסגנון רומי מן המאה – 12 . 
מבפנים היא מורכבת מאולם אחד. תקרתה עשויה תאי משבצת מן המאה - 17 והרצפה בסגנון קוזמה – עטורי משבצות וחרוטים מוזהבים משיש צבעוני. 
בקימור האפסיס פסיפס משנת – 1160 ןבסקרסטיה ציור מן המאה ה -5 " מדונה דל קונפורטו ""Madona del Conforto " . 

במנזר הקרוב לכנסייה נמצא האנטיקואריום פורנזה – Antiquarium Forense מוזיאון עתיקות המכיל מימצאים רבים שנאספו בחפירות ארכיאולוגיות מן הפלאטין והפורום הרומי. 

לבסוף נבקר במקדש ונוס ורומא – Tempio VenereRoma שתוכנן ונבנה ע"י אדריאנוס ב – 135 לספירה ושופץ בשנת 307 ע"י מסנציו. 
המקדש היה בנוי משני אפסיסים – האחד , המוקדש לאלה רומא פנה לכיוון הפורום. 
והשני , המוקדש לוונוס פנה לכיוון הקולוסאום.


Save on your hotel - hotelscombined.co.il

מתוך חוברת רומא של משרד התיירות של רומא

חזרה למעלה     מידע שימושי לטיול בפורום הרומי


  

        מדריכים וסוכני טיולים


  


      אטרקציות בפורום הרומאי 

    


        לינה ואירוח ברומא

בתי מלון בכיכר ונציה

   בתי מלון באזור כיכר ונציה.
מידע,קבלת הצעת מחיר והזמנה

לחצן כאן

    

Save on your hotel - hotelscombined.co.il


   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים