כשתיירות החוץ התרסקה
כיצד השפיעה תיירות הפנים הסואנת על מחירי ביטוח הרכב


זה אולי ישמע כמו חיבור מוזר, אבל אם יש (עוד) משהו שלמדנו מהקורונה הוא על השרשרת המורכבת שנקראת מרחב חיינו – חוליות הקשורות זו בזו. כן, גם הרגלי התיירות וביטוח רכב. וכך, בימי הקיץ החמים, כשחופשה בחו"ל הלכה והתרחקה מאיתנו ופנינו בהמוננו לתייר בישראל, יצרנו, מבלי משים, שינוי גם בתחום ביטוח הרכב בכלל ועלות ביטוחי הרכב בפרט.

 

רק כדי לסבר את האוזן, ענף התיירות היה הראשון לספוג את מכת הקורונה. מנכ"ל משרד התיירות הכתיר בחודש יוני 2020 את המשבר כ"חמור ביותר שידע הענף מאז קום המדינה". 96% ממלונות ישראל נסגרו (להזכירכם, אלה שנשארו פתוחים, הם אלה שהפכו למלונות בידוד לחולי קורונה), והכנסות 2019 של 12 מיליארד שקל מתיירות פנים, נשארו בגדר חלום נוסטלגי.

בחודשים יולי-אוגוסט, כשהסגר נפתח, אבל השמיים עוד לא ממש, יצאו המוני בית ישראל לנפוש, לתייר ולטייל בתחומי מדינת ישראל, באילת נרשמה בסופו של דבר 85% תפוסה במלונות, שזה בסה"כ אחוז אחד פחות מהקיץ אשתקד, אבל העיר הדרומית היא מקרה מיוחד ואף עיר אחרת לא הצליחה לטפס לנתונים האלה. דפוס הנופש השתנה.
שינויים בהרגלי התיור

הרוב המוחלט של הציבור העדיפו השנה לנפוש יותר באוויר הפתוח והרבה פחות בעיר. למעשה, החופשה האורבנית כמעט ונמחקה לחלוטין בקיץ 2020, הפארקים הלאומיים, אתרי הטבע, היערות וכל חופי הכנרת, הם שהפכו לאבן השואבת של הקיץ.

אתר booking דיווח כי 66% מהישראלים בילו את חופשת הקיץ 2020 שלהם בארץ, לעומת 3% אשתקד. באותו דיווח צוינו הצימרים, בתי ההארחה ואתרי הקמפינג כמגמה הבולטת של הקיץ. אתרים כמו עין גב שעל הכנרת וכפר בלום שעל גדות הירדן זכו השנה לתפוסה שלא נראתה שנים.

לצד זאת, השימוש בתחבורה הציבורית ירד בצורה דרסטית, גם לאחר ימי הסגר. כ-20%-30% מהציבור הפסיקו להשתמש ברכבות ובאוטובוסים, עקב חשש מהנגיף. עכשיו תחשבו על משפחה ממושב בדרום, למשל, שמגיעה לסופ"ש ארוך בתל אביב של 2019: לא בטוח שהייתה מגיעה בכלל עם הרכב המשפחתי, שהרי לכו תמצאו איפה לשים אותו. המקרה הסביר הוא שאותה משפחה נסעה השנה צפונה לכנרת או לגליל או לביקור בנחל האסי ועשתה זאת ברכב המשפחתי.

תחשבו, למשל, על חבורת הסטודנטים שבעבר הייתה קופצת על קרון רכבת ויורדת בנהריה. מנתוני חברות הביטוח עולה כי רבים מהם כנראה מצאו את האלטרנטיבה באחד ממסלולי הביטוח לתקופות קצרות (הוספת נהג זמני לפוליסה), ברכב של ההורים ועל חשבון ההורים. אלה לא סיפורים  חד פעמיים, אלא מגמה והשפעתה על תחום ביטוח הרכב ארוכת טווח ומעניינת.
על ביטוח רכב בימי קורונה

התחום שהכי חווה עדנה בתקופת הקורונה, זה שהפך את חיינו בסגר לאפשריים בכלל, הוא הדיגיטל. כל שירותי הדיגיטל של כל חברה, עסק ותחום אפשרי כמעט זכו לביקורים והרשמות בהיקפים בלתי נתפסים. אלפי האנשים-צרכנים שעוד המשיכו כל השנים להרים טלפון או ממש להגיע לסניף, לחנות או לסוכנות, הרימו הפעם את הסמארטפון ועברו לאתר או לאפליקציה.

אם אלה שירותי הדיגיטל של הבנקים וחברות הפיננסים (עליה של 10%), אתרי השירותים הממשלתיים (עלייה של עשרות אחוזים), רכישות אונליין של רשתות המזון (עליות של מאות אחוזים) או גם מוצרי הביטוח הדיגיטליים, שם נרשמה עלייה משמעותית בביקוש למוצרי ביטוח לפי שימוש (מבוססי דיגיטל).

רבים מביקורים ורישומים אלה נולדו למעשה בחיפוש אחר המקומות לקצץ בהוצאות. תקופת הקורונה של הגל הראשון התאפיינה בסגר מפתיע ומשתק, חל"ת ופיטורים, משבר כלכלי מתהווה וציבור שלם שמבין שצריך להתחיל לחסוך במקום לבזבז.

רבים עצרו את החסכונות, את תשלומי המשכנתאות, דחו קניות גדולות ובעיקר חיפוש אחר מוצרים רזים יותר, מותאמים אישית ועולים פחות. אחד התחומים הראשונים שחווה את השינוי היה ביטוח הרכב - אלפי אנשים הביטו החוצה אל הרכב החונה בחניה בעודם עובדים מהבית, שאלו את עצמם מדוע לשלם ביטוח על רכב עומד ומצאו את התשובה במוצרי ביטוח הרכב מבוססי שימוש – רזים יותר, מותאמים אישית, זולים יותר.

וכשיצאנו לנפוש, גם החופשות היו קצת יותר רזות. כאמור, בצימרים ואפילו אוהלים ופחות במלונות, בטבע ועל גדות הנחלים ופחות בערים התוססות ושואבות המזומנים, וכמובן שהגענו לשם על גלגלי הרכב המשפחתי  גם כאן, ישראלים רבים מצאו את הדרך לחסוך כסף, ולא במחיר הדלק שדווקא עלה במהלך חודשי הקיץ. מסתבר שלמעשה, עלויות ביטוח הרכב ירדו, וחברות ביטוח רבות מציעות מבצעים משתלמים במיוחד לאור התקופה הבעייתית.

המסקנה העיקרית מהתקופה האחרונה ואולי רק חיזוק למה שכבר ידענו, היא שהישראלים לא פראיירים. יודעים לקנות חכם כשצריך, להשוות מחירים ולדעת להוריד אותם ברגע שמגיעה ההזדמנות. תלמדו מהם.

         | |   לכל נושא באתר צרו קשר 
   
מייל tmasoret@gmail.com
ווטסאפ: 0546303031
טואול - בניית אתרים