לבנות תכנית עסקית עם יועץ מקצועי  
אדם המעוניין לפתוח עסק חדש או לבצע שינוי משמעותי בעסק קיים, יצטרך להכין תוכנית עסקית מקצועית באמצעות בעלי מקצוע בתחום הפיננסים שמתמחים בנושא זה. זה ממש לא משנה אם מדובר בעסק קטן או גדול אך תכנית בסיסית לעסק היא מכריעה. זהו למעשה מסמך עסקי אשר מהווה כלי עזר חשוב לכל בית עסק שנמצא בתחילת  דרכו או אפילו בשלבים מתקדמים לפעילותו. 

     

י
מטרה של הכנת תכנית עסקית מקצועית הינה אחת -  לתת את המידע הנחוץ והיעיל ליזם על מנת לבצע שינוי מתוכנן בעסק ואת הכדאיות שלו לעומת תחליפים אחרים או צעדים אחרים שנועדו לקדם אותו. תכנית זו למעשה, מאלצת את היזם  מידע לגבי ההשקעה הדרושה לו להקמת העסק החדש או לשינוי בעסק הקיים.

 

היתרונות הברורים של תכנית עסקית

קיימים יתרונות ברורים של תכנית עסקית, כמו למשל היערכות נכונה למטרת גיוס ההון הדרוש לו, על מנת לבצע נכון את התכנית ולא לחרוג מתקציביה. אין חשש שהיזם ישכח אי אילו עלויות של הקמה או הוצאות או שיבנה על הכנסות שאינן ריאליות או שלא יעריך, או יתכונן  נכון מול מה הוא עומד. מי שממונה על תכנית זו, יהיה יועץ עסקי אשר בקיא בתחום וסייע רבות לבתי עסק רבים מתחומים שונים והצליח למקסם את רווחיהם, באמצעות תכנית זו. לפני שמתחילים בבניית התכנית שתקדם את העסק החדש או הקיים, יש לתת תשובות לכמה שאלות כגון:

 

     מי קהל היעד של העסק?

    היכן העסק ממוקם מהבחינה הגיאוגרפית ואם יש לכך השלכות?

     מי הם המתחרים הפוטנציאלים?

     מהם היתרונות היחסיים של העסק על פני המתחרים?

    מה היתרונות היחסיים של העסק שלכם על פני המתחרים?

   יחס הכוחות מול הספקים והלקוחות

 

לפני תחילת בניית תכנית עסקית, מומלץ כי תיתנו תושבה על כל השאלות הללו וככל שהתשובה תהיה ברורה יותר, כך קל יהיה לבנות את התכנית לעסק. על בעלי עסקים חדשים, יש לדעת כי אם לא יהיה קהל נגיש שיש בו פוטנציאל של כך הקנייה, אשר מעוניין במוצרים או בשירותים של העסק, לא יהיה טעם לפתוח אותו בכלל. כאשר מדובר כבר על עסק קיים, ולא תוכלו לספק ביקושים חדשים או נוספים של הלקוחות או קהל היעד מול המתחרים, לא יהיה כדאי ליטול את הסיכון ולהתחיל בכתיבת תוכנת שתקדם את העסק הקיים או תכנית שתייעל מהתחלה את העסק החדש.

 

ניתוח והבנת הסביבה העסקית לפני כתיבת תכנית עסקית

חשוב לבצע ניתוח והבנה של הסביבה העסקית ולברר בנוסף את תנאי הרגולציה בענף של העסק ולגבש היטב את הרעיון למיזם בצורה פרטנית ולבדוק, מהם היתרונות שאנו יכולים להשיג בתכנית זו. היועץ העסקי אשר יערוך ויכתוב עבורכם תכנית עסקית ישאל אתכם שאלות חשובות כגון: "מה הצפי שלכם מהעסק?" וכן, "תוך כמה זמן נראה לכם שהעסק יעמוד על כנו?"

 

יש לערוך את התכנית יחד, כזאת אשר תשקף את המטרות, החזון וההתייעלות של העסק, על פי תכנית שתהיה כבר ידועה מראש. בצעו את עבודות ההכנה והמחקר עוד לפני שתתחילו לכתוב את התכנית שמיועדת לעסק שלכם.

 

עסק שיש לו חזון יגיע ליעד הנכון

 

יש להגדיר בכתבת התכנית העסקית את המטרות והיעדים  תוך ראיה לטווח הרחוק. אפשר להגדיר בתוכנית זו את החזון והשאיפות שלכם מהעסק. על פי הסטטיסטיקה ועל פ מחקרים שנעשו בנושא זה, עסק שהיה לו חזון הצליח והאריך ימים יותר מעסקים שלא היה להם חזון או מטרות לטווח הארוך יותר. יש להגדיר טווח משנה עד לחמש שנים. יש להחליט גם מה הרווח אשר אליו אתם שואפים בטווח הזמן שתכתבו בתכנית העסקית.

 

למשל, היקפי ייצור ומכירות מה שעור הרווח  הצפוי ביחס להיקף המכירות ואז בהתאם לכך, נקבע מה היקף המכירות הנדרש בכדי שנוכל להגיע לרווח המקובל ואילו מוצרים ובאילו כמויות יש למכור.

 

 


     | |   לכל נושא באתר צרו קשר 
   
מייל tmasoret@gmail.com
ווטסאפ: 0546303031
טואול - בניית אתרים