לואיזיאנה




ממוקמת בחלקה הדרום מערבי מרכזי של ארצות הברית. 
לואיזיאנה היא המדינה ה -31 בין 50 המדינות. שטח של לואיזיאנה הוא 123,675 קמ"ר ו 8,366 קמ"ר של מקווה מים פנימיים.צורתה של לואיזיאנה כמגף. לואיזיאנה גובלת בצפון בארקנסו עם מפרץ מקסיקו וטקסס.
אורך הגבול הכולל של לואיזיאנה הוא 2,391 ק"מ. 
החוף של לואיזיאנה 12,426 ק"מ.

לואיזיאנה היא בית לתערובות תרבויות, וזה ניכר במזון, במוסיקה ובאדריכלות של מדינה מגוונת זו. בין אם אתם מבקרים בבאטון רוז' או בניו אורלינס.
עיר בירה: באטון רוז'       משטר: רפובליקה           תאריך הקמת המדינה: 30.4.1812              שטח: 134,382 קמ"ר
אוכלוסיה: 4,560,000 נפש           הפרשי זמן מישראל: 8- שעות           קידומת טל':(1+)318+, 504+                קהילה יהודית: 16,000 איש


                       
                                 
                          
.

   עובדות מרתקות על לואיזיאנה


דגלה הרשמי של לואיזיאנה אומץ בשנת 1912, מאה שנים לאחר שלואיזיאנה הפכה למדינה.
לדגל יש רקע כחול (מסמל את האמת) עם אם שקנאי לבנה המאכילה את שלוש האפרוחים שלה בקן
(השקנאי הוא סמל ישן להגנה - אגדה עתיקה מספרת על אמא שקנאי שקרעה את בשרה כדי להאכיל את צעיריה השקנאי מייצג את ההגנה על המדינה ועל האדמה. בתחתית כתוב "האיחוד, צדק, אמון".

לואיזיאנה יש את מבנה הקפיטול  הגבוה ביותר בארצות הבריתובו 34 קומות.

בלואיזיאנה הגשר הארוך ביותר בעולם על פני המים.

.הכלב הממלכתי הוא כלב קטאולה לאופרד, הנקרא לעתים קרובות כלב הציד של קטאהולה

כלי נגינה המדינה הוא "האקורדיון"

בלואיזיאנה, לנשוך מישהו עם השיניים הטבעיות שלך נחשב תקיפה פשוטה, אבל לנשוך מישהו עם השיניים התותבות שלך נחשב תקיפה חמורה.

קו החשמלית של סנט צ'רלס בניו אורלינס הוא אחד משני המונומנטים הלאומיים היחידים במדינה

השיר הרשמי הוא "תן לי לואיזיאנה"

הפרח המייצג את המדינה איריס לואיזיאנה

חרק המדינה הוא דבורת הדבש

היונק הוא הדוב השחור של לואיזיאנה

הזוחל  הוא התנין

משקה המדינה הוא חלב

עיר העתיקה ביותר בלואיזיאנה היא Natchitoches אשר הוקמה בשנת 1714.

האופרה הראשונה שהופיעה באמריקה היתה בשנת 1796 בניו אורלינס

סן מרטין פאריש היא ביתם של אגן הנהר המתוקים הגדול ביותר בעולם, אגן אטצ'פליה, האגן מספק כמעט כל סוג של פעילות פנאי חוצות שאפשר להעלות על הדעת.

הצבא האמריקני הראשון יש קצינים אפריקאים אמריקאים היה הקונפדרציה לואיזיאנה הילידים השומרים. החיל ד'אפריק בפורט הדסון הושבע לשירות ב- 27 בספטמבר 1862.

בלואיזיאנה, לנשוך מישהו עם השיניים הטבעיות שלך נחשב תקיפה פשוטה, אבל נושך מישהו עם השיניים התותבות שלך נחשב תקיפה מחמירה.



הדגל של באטון רוז 'הוא שדה של ארגמן המייצג את המדינות האינדיאניות הגדולות שפעם התיישבו באזור.

Gueydan ידועה "כבירה של הברווז של אמריקה" בשל שפע  עופות מים.

ב 29 אוגוסט 2005, לואיזיאנה נפגעה מההוריקן קתרינה, שהרס חלקים בניו אורלינס, והרג מאות במקומות אחרים במדינה, במיוחד בקהילות של ג 'פרסון סנט ברנרד. הפקידים הפדרליים והמקומיים ספגו ביקורת נרחבת על התגובה האיטית והבלתי מספקת שלהם לאסון הראשוני ולתוכניות ההתאוששות שלאחר מכן.

בית הקריאולי בהתיישבות הצרפתית נבנה מעץ ברושים. זה אופייני הדירות שנבנו בסוף המאה ה 19 מאחר וברושים היו בשפע כל כך בביצות שמסביב.




     אתרים מומלצים



10 אתרים מומלצים במדינת לואיזיאנה




 1.קזינו "ריברבוט" בשרבפורט

2.כביש הגשר מעל אגם פונצ'רטריין

3.המרכז של ניו אורלינס

4.אנדרטת ומוזיאון לצבא ארה"ב ("uss kid") בבאטון רוז' 


5.הרובע הצרפתי

6.מצעד "מארדי גראס"

7.אי אייברי (רוטב טבסקו)

8.טיול בביצת "אי הדבש" 

9.מוזיאון לואיזיאנה

10.פארק היסטורי ושימור הלאומי ע"ש ג'ין לפאייט




.




   ניו אורלינס .


ניו אורלינס מקבלת ובצדק את התואר אחת הערים בעלת קסם ומיוחדות ולא בנקל תמצאו עיר אשר תדמה לה. שכן זו היא עיר עם מנהגים תרבות ואפילו מאכלים שייחודיים רק לה לניו אורלינס. 

זה וסיבות רבות נוספות מקנים לה את  התואר אחת הערים המתויירות בארצות הברית.

ניו אורלינס ממוקמת במדינת לואיזיאנה שנמצאת בחלקה  הדרומי של ארצות הברית.  

ניו אורלינס יושבת במיקום מיוחד במינו על גדותיו של נהר המיסיסיפי הגדול אשר זורם אל מפרץ מכסיקו, לניו אורלינס יש נמל הנחשב לאחד הגדולים בארה"ב  ובעולם.

צורתה הארכיטקטונית הקנו לה את התואר המיוחד  "עיר חצי הסהר" וזאת בזכות צורתה הטופוגרפית אשר נראית כצמודה לנהר. מלבד עיר חצי הסהר נושאת עימה העיר  שם כינוי  נוסף הדיקסילנד זכר למטבע של מדינת לואיזיאנה מטבע עוד מהימים של טרום הדולר,השטר בערך נקרא אז דיקס מן המילה הצרפתית 10 .

איך מגיעים לניו אורלינס ?  

בשונה מערים תיירותיות כבוסטון ,וושינגטון וניו-יורק לניו אורלינס הנמצאת בחלקה הדרומי של ארה"ב יש צורך לטוס ,המגיעות אליה מנכל עריה של ארה"ב,אך יחד עם זאת  יש טיסות בינלאומיות המגיעות אל העיר.

ניו אורלינס מציעה שפע של אפשרויות בילוי ואטרקציות רבות  וניתן להכילה במשך מספר ימים. ניו אורלינס מוכרת כעיר התעופה על שם של מוזיקה וככזו ניתן לשדה המוזיקאי ארמסטרונג  ,שדה התעופה נמצא במרחק של כחצי שעה נסיעה מהעיר .


מתי לבקר ? 

עקב מיקומה בדרום בעונת הקיץ חם מאד והלחות  גבוהה יחסית ולכן הזמן הטוב ביותר לבקר בניו אורלינס ,זה בעונת הסתיו והאביב גם בחורף ניתן לבקר בניו אורלינס . ניו אורלינס הוקמה במאה ה-18 ,זכור בודאי ההרס  שאותו זרעה סופת ההוריקן קתרינה ,האבסורד הגדול  שאת ניו אורלינס הקימו כעיר שתגן מפני אותם סופות ,כאמור בשנת 2005 אירעה אותה סופה נוראית, קתרינה בה נהרגו אלפים.

העיר שוקמה ושוחזרה במשך זמן רב והסופה יצרה  מציאות חדשה בעיר ,כאשר גם אותם גורמים שליליים כפושעים עזבו בעקבות המצב את העיר, ומאז נחשבת כיום העיר כעיר  בעלת איכות חיים.


קצת רקע היסטורי   

כאמור את ניו אורלינס הגימו במאה ה-18 (1718 ) תחילת דרכה של ניו אורלינס כמספר בקתות וקיבלה את שמה מהדוכס אורליאן פיליפ,בהמשך נבנתה העיר  העתיקה שאותה מקיפים חומות והרובע עצמו העתיק  הצרפתי נושא בתוכו עימות של רחובות בעלי ניחוח צרפתי.

לא תמיד הייתה העיר תחת כתרה של ארצות הברית בעבר החליפה העיר ידיים, לזמן מסוים הייתה שייכת  לספרד ותוכלו להתרשם עדיין ממבנים בסגנון  ספרדי זכר לאותה תקופה.   בהמשך עברה ניו אורלינס לשלטון הצרפתי לזמן קצר ביותר, 20 ימים בסה"כ שלטה צרפת על העיר בפעם השנייה. והסיבה לכך הייתה נעוצה בעובדה כי המנהיג הצרפתי  נפוליאון שהיה זקוק לכסף בכדי לממן את המלחמות  שלו באירופה ,החליט למכור שטחה של לואיזיאנה עלות העסקה 15 מיליון דולרים.

השטח שאותו מכר במקור נפוליאון היה רחב יותר מן  המוכר כיום. למעשה מנהר המיסיסיפי ועד להרי  הרוקיס הקנדיים ,שכפי שידוע לנו כיום שטח המכיל בתוכו מדינות רבות.


קרנבל המארדי גרה

הקרנבל הנחשב לאחד הגדולים בכל ארצות הברית  ,קרנבל זה נחגג בחודש ינואר בתאריך ה-6 .שיאן של החגיגות בקרנבל מתרחשות במאה שמכונה  כאן "יום שלישי השמן" ,יש לבדוק באתר מאחר ואירוע זה לא תמיד יוצא. באותו יום והתאריכים עלולים להשתנות .הזמן בו נערך הקרנבל מטבע הדברים, זהו הזמן  היקר ביותר לבקר בעיר ולכן מומלץ להיערך מראש ,אך גם לא תגיעו בתקופת הקרנבל ,אלא במועדים  סמוכים לזמן הקרנבל עדיין תוכלו להתרשם מהעגלות  המקושטות והתחפושות המרהיבות שמוצגות ברחובות ואף בחנויות.

את תשומת לבכם ללא ספק ימשכו הצבעים  של התחפושות צבע הסגול, הירוק, והצהוב, ולכל צבע ישנה משמעות.

הצהוב מסמל את הכוח

הסגול מסמל את הצדק

והירוק מסמל את האמונה


ניו אורלינס עיר המוזיקה  
  

כמו אחיותיה לדרום נאשוויל וממפיס ,גם ניו אורלינס נחשבת לאחת מערי המוזיקה של ארצות הברית  .

ניו אורלינס נחשבת למרכז הג'ז של ארצות הברית  ולמעשה כמקום הולדתו של סגנון מוזיקה זה , שהוביל להולדתם של סגנונות מוזיקה נוספים ובהם הבלוז ולכן בעת הביקור בניו-אורלינס תוודאו המון המון   מועדוני ג'ז שאגף  פירושה של המילה אנרגיה ונמרצות ,מילים אשר מיטיבות לתאר את סגנון החיים של העיר התוססת הזו.

העיר מלאה כאמור בברים ומועדונים ומרביתם מרוכזים באזור הרובע הצרפתי ולכן אל תחמיצו הזדמנות לשבת באחד הברים  וליהנות מהאווירה.

אחד הרחובות המרכזיים בליבו של הרובע הצרפתי בו מרוכזים ברים  ,זהו רחוב בורבון,כמובן בעל שם עם ניחוח צרפתי  ,אחד המשקאות הפופולאריים בניו אורלינס משקה  ההוריקן ,קוקטייל של משקה מתוק ובצבע אדום  שאותו רקחו באחד הברים המקומיים בשנת 1940 עם מיץ פירות ורום. רוחות רפאים ובתי קברות.

אם אתם בעניין של אגדות על רוחות רפאים , אין ספק זהו המקום שכן העיר ניו אורלינס נחשבת לעיר בה  ישנם רוחות רפאים ובה החלו את טקסי הוודו במאה ה-19 .

לא ייאמן אך בטיול בניו אורלינס אפשר  לצאת לטיול בעקבות רוחות ולא רק מטיילים מגיעים לכאן בעקבות רוחות אפילו חוקרים מגיעים לכאן  בכדי לחקור את התופעה.


מלבד רוחות רפאים ואם כבר בעניין של מתים ,אז  כדאי לדעת כי בניו אורלינס ישנם למעלה מ-40 בתי קברות כתוצאה מההדפות הרבות אשר  פוקדות את העיר. ובנו הקברים מעל פני האדמה ולא בתוך. המצבות שבבתי הקברות נבנו בעיצובים ובפיסול שיש בהם מדהימים ביופיים בחלק מבתי הקברות ישנם סיורים מאורגנים. ואחד הקברים המרכזיים אליו מגיעים  המונים,זהו קברה  של לביאו מרי הלוא היא נסיכת טקסי הוודו . 



מה לראות בניו אורלינס

לא רבות הן הערים בצפון אמריקה אשר יכולות להתחרות בניו אורלינס כשזה מגיע לתרבות, מזון, ארכיטקטורה והיסטוריה.

העיר בעברה סבלה ממכות, מלחמות, שינויי משטר ושיטפונות הרסניים אשר בוודאי זכורה לא מזמן עם ההוריקן קתרינה.
יחד עם כל זאת, ניו אורלינס תמיד תקביל את האורחים עם חיוך.יתכן שבגלל התושבים שלה.
מי שמבקר בה יהנה מהאלגנטיות הצרפתית של הרובע הצרפתי (Vieux Carre) או מן השפע שברובע המחוז והאפטאון.

בכל עת של השנה תמצאו בעיר מוסיקה חיה,שווקים חקלאיים, קניות, חיי לילה ועוד. בעונת המרדי גרא, העיר הופכת למרכז העולם.מרכז העיר הופך למגרש משחקים למבוגרים.באביב, נערכים בניו אורלינס פסטיבלי מוסיקה. 

טיול לאורך סנט צ' ארלס אווניו הינו חוויה מיוחדת, מקבץ מעולה של ארמונות. השדרה נמתחת בין האפטאון למרכז העיר ולאורכה תוכלו להינות מארכיטקטורה מדהימה וניתן להבין את הפאר של ניו אורלינס במאה ה -19. 

מה לראות בעיר ?   

הרובע  הצרפתי

הפרנצ' קוארטר הוא מרכזה וליבה של העיר ולא  בכדי הוחלט להכיר ברובע כאתר לשימור.

טיול ברובע הצרפתי הוא כמו מסע אחורה בזמן ,תמצאו  בו ברובע בתים עם מרפסות ,תחושה מיוחדת  במינה  עוטפ-ת את המבקרים ברובע ,אווירה קסומה  ומיוחדת. הרובע הצרפתי עצמו אינו מתפרש על פני שטח רחב ידיים ,צידו האחד נושק לנהר המיסיסיפי ומצידו המערבי מתוחם  ברחוב קאנאל. טיול בין הבלוקים כאמור חוויה , בין המבנים בעלי  האכסדראות .אין כמובן לפספס את כיכר ג'קסון בה מתקיימים  במשך היום מופעים של אומני רחוב במשך כל היום  מומלץ לקחת טיול על כרכרה הרתומה לסוסים. טיול העובר בין רחובותיו של הרובע.  ובהם הרחוב המרכזי רחוב הבורבון ורחוב רויאל  בו תמצאו שפע עצום של גלריות לאומנות.הרובע הצרפתי משובץ באין ספור ברים ,בתי קפה, ומסעדות ,אין כמו לשבת באחד מהם ולחוש את האווירה. 



ואם תרצו לרכוש מזכרות הרובע הצרפתי הוא הוא המקום  והמזכרת המאפיינת את ביקורכם בניו אורלינס הלוא היא המשיכה .אתר נוסף שאין להחמיץ זהו השוק הצרפתי הנמצא בתוך הרובע הצרפתי.

בשוק תמצאו מזכרות ,ביגוד אך לא רק ,ניתן לרכוש כאן פירות וירקות וטריים .

אם מעוניינים אתם במוצרים יותר איכותיים ,גשו אל מרכז הקניות.

OUTLET COLLECTION AT RIVERWALK




סיורים  ברובע    

כאמור ניתן להכיר את הרובע באמצעות סיור  עם כרכרה הרתומה לסוסים, אך יש דרך לא פחות מוצלחת הלוא היא סיור רגלי בו ניתן ללמוד על ההיסטוריה של העיר.
במרכז העיר תמצאו משרדי טיולים המציעים סיורים. 

  • חברה לטיולים   TOURS

חברה זו מציעה סיורים נושאים ובהם סיור בעקבות  הקוקטיילים של ניו אורלינס וסיור קולינרי.

כאן תוכלו למצוא סיור בעקבות רוחות רפאים וסיור חיי הלילה של ניו אורלינס.

הסיורים עובר דרך האתרים בהתאם לנושא הסיור .בסיור מועדונים עוברים בין המועדונים  השונים ואילו  בסיור קוקטיילים עוברים דרך הברים ולומדים על המאפיינים והטעמים של הקוקטיילים השונים.


חברה שמציעה טיולי אוכל היא חברת  
ORLEAMS CULIMARY FHISTORY TOURS

בסיור זה לומדים על המאפיינים על האוכל של ניו אורלינס הקשורים למטבח הקג'וני והמטבח  הקריאולי ובמהלך הסיור מוצע לטעום ממנות  המיוחדות לדרום בכלל ולניו אורלינס בפרט . ועוברים דרך מטבח של מסעדה ובכלל סיור מאד מעניין .



אטרקציות ואתרים נוספים לביקור
בעיר ניו אורלינס מציעה עוד שפע שכיום חמדה ואתרים  בעיר שזכתה להיות שותפה בספר השיאים של גינס בשל מספר שיאים שנשברו כאן. 


האחוזה
בשדרת סנט קרל, גרו בעבר המשפחות העשירות בעיר. לכל בית יש סיפור ייחודי משלו ופשוט אפשר לטייל שם יום שלם לאורך השדרה כדי לחוות את ההיסטוריה ואת הקסם של המקום.
"בתים" מעניינים בשדרה:
בית ‘The Diocesan’ House
בכתובת: 2265 St. Charles Ave.
 עוצב בידי האדריכל ג׳יימס גאליאר בשנת 1857



אחוזת אלמס The Elms Mansion
בכתובת: 3029 St. Charles Ave.
את הבית בנה לואיס ד. ריינולדס בשנת 1869 ומקור היה בבעלותו של קפטן ווטסון ון בנטויסן, שהיה נשיא חברת החשמל.





בית סמית The Smith House,
בכתובת: 4534 St. Charles Ave
נבנה בשנת 1906 עבור ויליאם סמית ', נשיא ניו אורלינס כותנה Exchange




ה"אנטימיון The ‘Anthemion

4631 St. Charles Ave. - שימש הקונסוליה היפנית המטה מ 1938 עד 1941.



'בית עוגות חתונה' The ‘Wedding Cake House’

בכתובת: 5807 St. Charles Ave
בית ויקטוריאני קולוניאלי התחייה הביתה שראשיתה l896
הספרייה המאוחרת, 5120 St. Charles Ave. - במקור הביתה למייסד של אחת החברות הגדולות של העיר המסחר ולאחר מכן הפך לספרייה ציבורית


אצטדיון הסופרדום

את האצטדיון בנו בשנת 1975 והוא אחד האצטדיונים המקוריים הגדולים בעולם. אם חובבי ספורט אתם מומלץ (וגם אם לא ) ליהנות מהחוויה של ביקור במשחק של ליגת הסופר-בול. 



גשר CAUSEWAY    
 


גשר ארוך הנחשב לאחד הגשרים הארוכים בעולם על אגם PONTHARTRAIM שסביר שאם תגיעו עם רכב לעיר תחצו את האגם  על גבי הגשר והעוצמה הטכנולוגית תותיר אתכם פעורי פה.

רובע הגנים  

רובע עתיק אשר נבנה בשלהי המאה ה-19  ולכאן הגיעו האמריקאים הראשונים לאחר שניו אורלינס נמכרה לאמריקאים מנפוליאון .

כיום נחשב הרובע לאחד האזורים היוקרתיים ובו בתי דירות מפוארים חלקם נרכשו בידי שחקני קולנוע.


שייט בספינת נהרות

אין לבקר בניו אורלינס מבלי לערוך  שייט בספינת הקיטור השטה בנהר.

במהלך השייט ישנן מופעים מוזיקה


סיורים בביצות  

מצפון לעיר נמצאים אזורי הביצות  ,במהלך הסיור ישנו שייט ובמהלך השייט פוגשים  בתנינים הנחים להם בשמש ,בטבע ,צפורים נדירות ומיוחדות  בצבען ,צבים ונחשים ובעצם הטבע במיטבו .



קישורים למידע על העיר

אתר מפורט מאד ובו מידע רב  על האטרקציות והפסטיבלים שיש לעיר להציע









 

   .
המשפחה המטיילת לואיזיאנה


    פארקי שעשועים










Save on your hotel - hotelscombined.co.il









   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  








טואול - בניית אתרים