מנהרות הכותל  

 מנהרות הכותל הכניסה למנהרת הכותל היא מהצד הצפוני של הכותל המערבי, זוהי מנהרה החפורה לאורכו של הכותל המערבי. במנהרת הכותל מערכת של מחילות אשר נחפרו בתקופה הממלוכית.
עם הכניסה למנהרת הכותל ישנו דגם של הר הבית כפי שהיה בתקופות שונות בעיר ירושלים, הדבר נותן הבנה ממש ברורה על הממצאים שנמצאים לאורך מנהרת הכותל.Save on your hotel - hotelscombined.co.il


   תיאור המסלול

מיד לאחר שנכנסים למנהרה ניצבת אבן ענקית במשקל של טונות וקרויה הנדבך רבה אבן זו נועדה לבסס את המבנה של הר הבית. האתר הבא במנהרה הוא שער וורן, שער שנאטם בהמשך שרידים מן הרחוב ההרודיאני ושרידים של תעלת מים המתוארכת לתקופת בית חשמונאי, תעלת המים למעשה ממשיכה עד לבריכת מים הנמצאת במנזר האחיות מציון.
תעלת המים התגלתה במקור במאה ה 19 אך רק לפני כ 30 שנים נחשפה שוב. בשנת 1997 נפתחה המנהרה דבר שהביא לגל קשה של אלימות
אתרים נוספים במנהרת הכותל
בריכת הסטרותיון (עפרוני) בימי הורדוס הורחב הר הבית. בתוך כך נבנו הכותל המערבי והחפיר סביב למצודת האנטוניה, מצפון להר הבית. את הבריכה מלאו במי השטפונות של האמה החשמונאית שהובילה מים מאזור שער שכם לעבר הר הבית.
בימיו של אדריאנוס נבנה מעל שטח החפיר פורום. הבריכה אצרה את מי גשמים על מנת שלא יציפו את הפורום והיא קורתה בשני קמרונות מקבילים והפכה למאגר מים תת-קרקעי. מעל הקמרונות נבנתה הרחבה המרוצפת של הפורום.
גילוי הבריכה במאה ה- 19 – צ'ארלס וורן בעת חפירת היסודות למנזר האחיות ציון, בשנות ה-60 של המאה ה-19 התגלו שרידי הפורום מימי אדריאנוס. השרידים זוהו בטעות כריצוף הרחוב ההרודיאני עליו פסע ישוע בדרך לצליבתו לאחר המשפט אצל פילטוס. כמובן שאין הדבר אפשרי מאחר והפורום, הקמרונות והקשת, מאוחרים לימיו של ישוע בכמאה שנה.
כשצ'רלס וורן חפר באיזור הכותל הוא הגיע לחלק זה של הבריכה כשהוא משייט על גבי רפסודה קטנה עשויה מדלתות ישנות, חותר בידיו ומחזיק נר בפיו.
וורן גילה שמן הבריכות ניתן להגיע למערכת מים עתיקה המובילה אל הפינה הצפון-מערבית של הר הבית – מערכת שנחסמה עקב בניית האנטוניה ע"י הורדוס (כיום המקטע האחרון במנהרות הכותל). גילוי זה החריד את הנזירות כיוון שמשמעותו הייתה שניתן לחדור אל המנזר מבחוץ, דרך הבריכה.
לפיכך נבנה קיר אבנים המחלק את הבריכה לכ- 2/3 בקרקעית המנזר וכ- 1/3 מחוצה לו, מתחת לכותל.קישורים

המקוואות במנהרות הכותל

 מעבר הסתרים   חרשות העתיקות חידושו של בית הכנסת של הרב גץ

רשות העתיקות שימור האולם ההרודיאני

 


 


   צימרים לינה ואירוח

  צימר


    

  צימר


    


    אטרקציות

  אטרקציה

    

  אטרקציה

    


  מסעדות

   מסעדת

    

   מסעדת

    
Save on your hotel - hotelscombined.co.il

   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  
טואול - בניית אתרים