נהריים אי השלום


מסלול טיול לנהריים

כל הדרך מצמח לכיוון בית שאן בכניסה לקיבוץ אשדות יעקב מיד בפנייה ימינה, ממשיכים בכביש הפנימי לאורך גדר הקיבוץ ומטעי הבננות כקילומטר עד למגרש החנייה מימין תמפית מרהיבה על האזור. מתחת לתצפית הוקם גן לזכרן של הבנות שהגיעו לטיול ונרצחו. התצפית ניבט אפיק היירדן.


מתחת במרחק של כ 400 מטרים אי השלום אשר למעשה זוהי האטרקציה העיקרית במקום. האי מוקף בערוצים של נהרות הירדן והירמוך. זו הנקודה בה נפגשים שני הנהרות שבעבר היו מימיהם שהפעילו את תחנת הכוח בארץ ישראל. מתצפית נראים שרידיה של תחנה הכוח שאותה הנה בשנות ה-30 במאה הקודמת פנחס רוטנברג. במרחק של כ 250 מטרים מהתצפית שרידיו של הסכר ותעלת המים שניתבו את המים להפעלתה של התחנה.


את הסכר בנו בין השנים 1932-1927. את הטורבינות לייצור החשמל הפעילו כשניצלו את זרימתם של מי הירדן והירמוך ואת הפרשי הגבהים שבין הנהרות.
אלה שהבעיה הייתה בקיץ שכן רק בחודשי החורף היה בנהרות שפע של מים שאיפשר הפעלתם של הטורבינות ולכן בכדי להמשיך את המשך הפעלתם של הטורבינות גם בהקיץ צריך היה להעביר את מי הירדן באמצעותם של סכרים ותעלות לאגם הגדול ומשם למפעל החשמל.
המפעל החשמל של רוטנברג סיפק את מרבית תצרוכת החשמל של ארץ ישראל עד למלחמת העצמאות. אז ננטש המקום ונותר מיותם במשך שנים. לאחר שנחתם השלום עם ירדן,הפך המקום להיות אחד מן הסמלים שסימלו את השלום עם ירדן.
בסיור באי השלום אפשר לראות תחנת הכוח ואת התעלות, את הסכרים והאגם שכיום הוא יבש. אפשר לראות את מגוריהם של העובדים.
טיול לנהריים אי השלום

אי   השלום ניתן לבקר עד שעה   15:30  .
שעות הפעילות:
בקיץ
בימים שבת – חמישי: 08:00 – 16:00
ביום שישי וערבי חג: 8:00 – 15:00
בחורף
בימים שבת – חמישי: 08:00 – 16:00
ביום שישי וערבי חג: 8:00 – 14:00
 

טלפון: 04-6709143

Save on your hotel - hotelscombined.co.il


Save on your hotel - hotelscombined.co.il

   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  
טואול - בניית אתרים