עתיקות בית שאן 
מסלולי טיול ומידע 
מלונות שכדאי להכיר

 גילוי נאות
אם תזמינו מלון אצלנו בבוקינג אנחנו מקבלים עמלה קטנה מבוקינג.
העמלה מאפשרת לנו להמשיך ולתחזק את האתר ולרכוש תמונות.
נודה לכם אם אתם טסים לחו"ל שתבצעו את ההזמנה כאן אצלנו באתר.
לחצו  על הבאנר וכנסו לבוקינג להזמנה.
תודה

בית שאן או בשמותיה האחרים: ביישן, ביסאן וסקיתופוליס ממוקמת במיקום אסטרטגי על צומת דרכים חשוב, צומת זה מהווה את נקודת המפגש בין עמק יזרעאל לעמק בית שאן ואת שער הדרך מן הבקעה אל הים התיכון. העיר התברכה בשפע מים ואדמה פוריה (פירוש המילה שאן באכדית הוא מים).
חז"ל אמרו על בית שאן: "גן עדן אם בארץ ישראל - בית שאן פתחו". 


בנוסף בית שאן מוקפת משני צידיה בואדיות תלולים: נחל עמל מדרום ונחל חרוד מצפון, כתוצאה מכך ביססה את מעמדה והיותה עיר בעלת חשיבות מסחרית וצבאית רבה לאורך ההיסטוריה. 


ההשערה היא כי יישוב בית שאן החל באלף החמישי לפנה"ס, ואילו הממצאים הקדומים ביותר מעידים על תחילת ההתיישבות באזור בתקופת הברונזה (3000 לפנה"ס). את האזכור הכתוב הראשון ניתן למצוא בכתבי המארות המצריים אשר העידו על תפקודה של בית שאן בתקופה הכנענית המאוחרת ( 1100-1500 לפנה"ס) כמרכז השלטון המצרי בארץ.  
את האזכור הראשון מתוך שלשה בתנ"ך ניתן למצוא בספר יהושוע בו מתוארת תקופת ההתנחלות בא"י ומסירתה של העיר בית שאן כנחלה לשבט מנשה. לפני כיבושה בידי דוד המלך הספיקה בית שאן להתקיים תחת שלטון כנעני ופלישתי (בימי שאול המלך). בעטיו של כיבוש העיר ע"י האשורים נחרבה העיר בשנת 732 לפנה"ס. 

בתקופת בית שני הייתה בית שאן עיר הלנסטית שנשאה את השם סקיתופוליס. ע"פ מסורת מקומית, נוסדה העיר ע"י אל (היין) דיוניסוס. במקום זה קבר את אומנתו, הנימפה ניסה, ויישב את בני לוויתו, הברברים הסקיתים.

בתקופה הרומית סקיתופוליס היתה אחת מעשרת ערי הדקפוליס, היחידה ממערב לירדן ועל פי יוסף בן מתתיהו הגדולה שמבניהן. העיר נבנתה עפ"י מתקונת רומית,
אך תכנונה הותאם לטופוגרפיה ולא להיפך כפי שלעיתים קורה.

בתקופה הביזנטית בית שאן הייתה עיר נוצרית חשובה.
בשנת 409 חולקה הארץ לשלושה מחוזות, ובית שאן נבחרה לעיר הבירה של המחוז הצפוני, הוא פלסטינה סקונדה. במהלך כל התקופה הרומית -  ביזנטית הייתה סקיתופוליס עיר מפוארת עם מבני ציבור, מקדשים, בתי מרחץ, מתקני שעשועים, שווקים, נימפאונים, שערים מונומנטאליים ורחובות צולבים ומפוארים (קרדו ודקומנוס). 
בעיר היה בית כנסת עם פסיפס מרשים שנחשף בסוף שנות ה 60, ומקדשים אליליים גדולים שהפכו בהמשך לכנסיות.

השגשוג הכלכלי והשקט שהיה באיזור תרמו לצמיחת העיר עד לחורבנה ברעידת אדמה בשנת 749. לאחר רעידת האדמה ההרסנית חזרו תושבים אל מגוריהם והחלה בניה מחדש על גבי העיר ההרוסה, שכוסתה ובשכבה נפרדת לחלוטין.

בניגוד למעמד השיא של העיר הרומית-ביזנטית, נחלש מעמדה של בית שאן והיא הפכה לכפר גדול.
ב 1099 נכבשה ביסאן ע"י הצלבנים. ובתקופה הממלוכית (1291) שימשה כנקודת עצירה חשובה בדרך בין דמשק לקהיר בתחילת המאה ה 20  בתקופה העותומנית, חיברה בית שאן את מסילת הברזל בין דמשק לחיפה. העיירה ביסאן נכבשה במלחמת העצמאות וביוני 1949 הוקמה מחדש כעיר יהודית.


מוריה גבסי 
מלווה קבוצות טיולים בישראלlogo בניית אתרים