זאגרב קרואטיה מידע וכתבותמידע על זגרב


בנקודת מפגש תרבותית, גיאוגרפית היסטורית ופוליטית שבין מערב למזרח ממוקמת זגרב, זוהי עיר בירתה של קרואטיה,
בה משולבת אווירה קונטיננטאלית וים תיכונית. זגרב היא מרכז תרבותי,מדעי, כלכלי, פוליטי ואדמיניסטרטיבי של הרפובליקה של קרואטיה. בה נמצאים הפרלמנט הקרואטי,משכן הנשיא ומשרדי הממשלה.מיקומה הגיאוגרפי המצוין הביא להתפתחותה של זגרב בצומת דרכים חשובה,מכיוון צפון העיר מוגנת על ידי ההר מדבדניצה (MEDVEDNICA ), כאשר המישורים הנרחבים והנהר סאווה (SAVA ) פותחים אותה לעולם.


זגרב היא עיר עם מיליון תושבים, המהווים רבע מאוכלוסיית קרואטיה, הם הגיעו אליה ממקומות רבים באירופה.בשנים המאוחרות יותר הגיעו אליה גם מאזורים אחרים בקרואטיה ובכך תרמו לתרבותה של העיר. זגרב היא עיר בטוחה עם דלתות פתוחות,היסטוריה סוערת ואנשים מעניינים,זוהי עיר אשר מזמינה אתעכם להכירה ועונה על הציפיות.


בזגרב תכירו אנשים מעניינים וממנה תצאו עם חוויות בלתי נשכחות,כל חזית משופצת מספרת על ההיסטוריה , בעוד הרחובות והכיכרות משקפים את הזהות הרגועה של עיר הבירה. ההמלצה היא – חושו באווירתה של העיר. לפי דעת רבים,רק נשות זגרב יפות יותר מאווירתה של העיר.


שתי הגבעות של זגרב

חפירות ארכיאולוגיות מוכיחות על החיים בזגרב עוד בתקופת האבן, 35,000 שנה לפנה"ס, הוכחות מאוחרות יותר מספרות על גבעתם של האילירים.בסביבות המאה ה-4 לפנה"ס,הגיעו לאזור גם הקלטים, ולאחר מכן בתקופה האימפריה הרומי נבנתה קרוב לזגרב עיר מסודרת, אנדאוטוניה, הוכחה לכך משמשים הממצאים הארכיאולוגים שנתגלו בשצ'יטאינו (SCITARJENO )זגרב, כפי שאנו מכירים אותה היום, התפתחה משתי ערים ששכנו בשתי גבעות סמוכות; גראדץ (GRADEC ) עיר חילונית והיום עיטר עילית וקפטול (KAPTOL ),משכן הכנסיה, העדויות הראשונות לקומצה של זגרב הן משנת 1094 ,כאשר בדרכו לים האדריאטי מייסד המלך ההונגרי לדיסלב את הבישופות של זגרב. הקתדרלה של זגרב בסגנון ניו-גותי עדיין שולטת בדמותה של העיר ועד היום ניתן לצפות בשרידי חומותיה אשר נבנו בתקופת הרנסאנס. בתקופה הסוערת של התפשטות השבטים המונגולים באירופה התרחש האירוע החשוב ביותר בהיסטוריה של גראדץ.באמצע המאה ה-13 כאשר הרסו הטטרים את הונגריה, המלך בלה ה-IV בורח לזגרב שם הוא מוצא מקום מסתור,כאות תודה בשנת 1242 מעניק המלך לגראדץ מעמד של עיר מלכותית חופשית. כמזכרת לאותה התקופה משמש מגדל לוטרשצ'ק (KULA LOTRSCAK ),שממנו נשמעת בכל צהרי היום יריות התותח, בימי הביניים סמנו צלצולי הפעמונים שבמגדל את שעת הסגירה של השערים שבחומות העיר. השער היחיד אשר נשמר בגראדץ של ימי הביניים הינו שער האבן (KAMENITA VRATA ).בתחילת המאה ה-18 השער נחרב בשריפה הגדולה,בעוד שהפסל של מריה הקדושה לא ניזוק ונמצא עד היום על המזבח.מריה הקדושה של שער האבן מגינה על זגרב,והחגיגות לכבודה נערכות ב-31 במאי.באותו היום נחגג יום זגרב.


את שתי הגבעות איחד והפריד נחל מדבשצ'ק (MEDVESCAK ) עליו עמדו טחנות מים. השפלה הפורייה של אז הפכה היום לרחוב ססגוני- טקאלצ'יצ'בה (TKALCICEVA )-שתחת הריצוף שלו עדיין זורם הנחל.


עם הזמן הסככות פסקו והעיר גדלה והתרחבה.מתחת לשתי הערים מתפתחת הכיכר במקום מסחר. כיכר באן ילאצ'יץ (TRG BANA JOSIPA JELACICA ) שוכנת בליבה של העיר ומשמשת כמקום מפגש של תושביה.המזרקה שבכיכר קשורה לאגדה לפיה העיר קבלה את שמה. לפי האגדה הבאן האמיץ היה עייף וצמא בדרכו חזרה מקרב קשה הוא ביקש מבחורה בשם מנדה לשאוב (ZAGRABI ) לו מים מהמעיין,המעיין נקרא מנדושבץ על שמה והעיר-זגרב.


זגרב –עיר אחת

הערים על שתי הגבעות הלכו והתפתחו,במהלך המאה ה-17 וה-18 נבנו ארמונות וכנסיות בסגנון הבארוק,באותה התקופה נבנתה בעיר העילית כנסיית קתרינה הקדושה (GRKVA SVETE KATARINE ),כנסייה ישועית המהווה אחת הדוגמאות הבולטות ביותר של הבארוק,בחלקה השני של ה מאה ה-17 שימשה זגרב מרכז אוניברסיטאי,אחד מהוותיקים ביותר באעירופה.בינתיים מושב הממשלה מתייצב בזגרב.ההבדלים בין העיר של מחוז הבישוף והעיר המלכותית החופשית נחלשים ונעלמים. בשנת 1850 שתי הערים מתאחדות לעיר אחת אשר בזמנו מונה 15,000 תושבים.המיקום הטוב מאפשר לעיר לגדול ולהתפתח לכיוון הנהר סאווה. פיתוח התעשייה,המסחר והבנקאות משפיע רבות על התפתחות העיר במחצית השנייה של המאה ה-19 .זגרב גדלה עד פסי הרכבת,אשר משנת 1862 מקשרים אותה לערים גדולות של מרכז אירופה.החל מאותה התקופה העיר נבנית לפי תכניות מתאר מדויקות.


כל הרחובות במרכז העיר חייבים להיות ישרים וברוחב שווה והביניים מאותו סוג ובגובה זהה. כיכרות רחבות ובניינים גדולים בסגנון קלסיציזם והיסטוריציזם מעצבים את זגרב של היום.


רחוב פראשקה (PRASKA ) מוביל מכיכר באן ילאצ'יץ למערכת של כיכרות ופארקים הנקראת "פרסה ירוקה". כל ביניים החשובים של התרבות העירונית נמצאים באזור זה אשר צורתו דומה לאות U , בתשומת לב רבה הועמד היחס בין הארכיטקטורה של הבניינים ,המזרקות והביתנים לירק המשתלב בהם. כאן נמצאים תחת רכבת מרכזית, האקדמיה למדע ואמנות,אוניברסיטאות ,הספרייה האוניברסיטאית, התיאטרון הלאומי ובניינים חשובים אחרים. חזיתות צהובות ועצי ערמון מעלים זיכרונות על חברותה של קרואטיה בקיסרות האוסטרו-הונגרית .עיר מסודרת ומרווחת עם שטחים ירוקים רבים צמחה בטבעיות מהעיר העתיקה העילית של ימי הביניים. בעיר התחתית מגשרים שערי הבתים בצורה עדינה בין רחובות העיר והחיים הפרטיים. הודות לשילוב בין האווירה של עיר קטנה לבין הפאר של עיר גדולה מרכז-אירופאית,זגרב מצאה את מקומה על מפת הערים המודרנית של אירופה.העת החדשה


אירועים היסטוריים של המאה ה-20 בהחלט שינו את מפת העולם ואת החיים של תושבי זגרב. בתחום מלחמת העולם הראשונה קרואטיה יוצאת מקיסרות האוסטרו-הונגרית (בשנת 1918 ) הופכת לחלק מממלכת הסרבים,הקרואטים והסלובנים.


מספר תושבי העיר גדל ונבנות שכונות חדשות במערב ובמזרח העיר. במרגלות ההר סליימה נבנים בתים מפוארים .בתחילת המאה ה-20 העיר פורחת ובונה קשרים הדוקים עם מרכזים אירופאים של תרבות,אמנות ומדע, ישנה התפתחות בתחומים רבים ; חל שידור רדיו חי, בין הראשונים בחלק זה של אירופה,נתפתחת הבורסה של זדרב,עבודתו האחרונה של האדריכל וויקטור קובצ'יץ 0VIKTOR KOVACIC ).נפתחת מרכזיה טלפונית אוטומטית ראשונה ונבנה גורד שחקים ראשון בזגרב.זוהי התקופה של שינויים מהירים בחיי היומיום אשר מסתיימת עם תחילת מלחמת העולם השנייה. לאחר המלחמה הוענק לקרואטיה מעמד של רפובליקה,כאשר זגרב בירתה .זאת במסגרת הפדרציה היוגוסלבית המונה אז 6 רפובליקות ,בשנים שלאחר המלחמה המצב נרגע והעיר ממשיכה לגדול. נבנות לראשונה שכונות במישור הדרומי של הנהר סאווה. למרות ששיטפונות נהר סוואה היוו איום תמידי לתושבי העיר.בימי הביניים הנהר היווה חומת מגן טבעית בספני הכובשים.סאווה קישרה את זגרב עם ערים מרוחקות ומאמצע המאה ה-20 הפרידה בין שני חלקי העיר- העיר החדשה והמרכז הישן.היום את שני הגדות מקשרים 12 גשרים.היריד של זגרב (ZAGREBACIKI VELESAJAM ),מקום המפגש העסקי,עובר ממרכז העיר לנדה הדרומית של סאווה.בקרבה נבנה נמל התעופה פלסו (PLESO ) ובעיר נבנים גורדי שחקים לעסקים וספרייה לאומית ואוניברסיטאית (NACIONALA I SVEUCILISNA KNJIZNICA )חדשה.


בשנת 1991 מכריז הפרלמנט הקרואטי על עצמאותה של קרואטיה.זגרב היא עיר בירתה של המדינה העצמאית החדשה של אירופה ואזרחיה חופשיים ושווים .משכן הפרלמנט הקרואטי והממשלה ממוקם בעיר העילית.


עיר חופשייה בה התקבלו החלטות היסטוריות חשובות במשך שנים רבות. במילניום החדש זגרב היא מרכז עסקי, מקום של תרבות עשירה ורב-לשוניות, מרכז של תקשורת עסקית ופוליטית.אזורים עסקיים שמחוץ למרכז העיר באים בתשובה לדרישות של חיי היומיום המודרניים .זגרב היא עדיין מקום חשוב במפה של אירופה ועולם.
זגרב ירוקה

בזגרב ניתן לנוח כמעט בכל פינה ירוקה. לערים מעטות פארק טבע משלהן, לא הרחק ממרכז העיר נמצא ההר מדבדניצה (MEDVEDNICA ) אתר טיולים אהוב. גנים ירוקים ופארקים משתלבים היטב ברחובות וכיכרות העיר. במאה ה-19 מעוצבת בעיר העילית טיילת על שם שטרוסמאייר (STROSSMAYEROVO SETALISTE ), בה ניתן היום ליהנות מ"חברתו" של המשורר הידוע א.נ.מאטוש (A.G. MATOS )ובצפייה הרומנטית ביותר על העיר.


העדות לרמה גבוהה של תרבות העיר של המאה ה-19 הוא "פרסה ירוקה" של לנוצ'י אשר כוללת 8 כיכרות ירוקות של העיר התחתית, אחת הכיכרות המפורסמות ביותר היא זריניבץ (ZRINJEVAC ) בה ניתן ליהנות מעצי ערמון אשר הובאו לפני מאה שנה מטרייסטה. מזרקות ,הביתן למוסיקה ופסלי- חזה של גדולי האומה הקרואטית מחזירים אותנו לזמנים שעברו.יותר מ-120 שנה תושבי זגרב נעצרים בזריניבץ ובודקים את מזג האוויר, הטמפרטורה המדויקת, לחץ ולחות בעמוד מטאורולוגי.


היוצאים מתחנת רכבת מרכזית בכיכר מלך סומיסלב (TRG KRALJA ), אשר נקרא על שם מלך קרואטי ראשון ,יכולים לצפות בביתן האמנויות וקתדראלה. ביתן האמנויות (UMIJETHICKI PAVILJON )מציג תערוכות יוצאות דופן. הביתן נבנה בשנת 1896 בבודפשט בתערוכה הבינלאומית .עקב בנייתו המיוחדת בסיום התערוכה הועבר לזגרב וכעבור שנתיים נפתח לציבור.


לא רחוק מכאן נמצא מקום נוסף לאלה הרוצים לברוח מהמולת העיר- הגן הבוטני (BOTANICKI )בו ניתן לראות יותר מ-10,000 סוגי צמחים. מאחורי חומות הקתדרלה משתרע פארק ריבניאק (RIBNJAK ) בו נהגו פעם כמרים לדוג.


בחלק המזרחי של העיר נמצא הפארק מקסימיר (MAKSIMIR ),הגדול ביותר בזגרב. הפארק נבנה כפארק אנגלי עוד במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 נפתח בו גן חיות המאכלס מאות מינים של בעלי חיים. מחוץ למרכז העיר ,על הגבעה הסמוכה,ממוקם בית קברות מירוגוי (MIROGOI ) .מגדלי עמודים וקשתות הן פרי עבודתו של אדריכל ידוע ממאה ה-19 הרמן בולה (HERMAN BOLLE ).זהו מקום ייחודי בו קבורים זה ליד זה תושבי זגרב ואחד מבתי קברות היפים באירופה. מעבר לגן זהו פארק יפה וגלריה אמנותית פתוחה.עיר אמנות


לזגרב חיי תרבות ואמנות עשירים. בה פועלים כ-30 תיאטראות ,כ-30 מוזיאונים,גלריות רבות כמו כן , מדי פעם ישנם פסטיבלים. תודעתם של בתושבי העיר משתקפת בהבעה חזקה ועשירה של סגנונות רבים ; מקלאסיקה לאלטרנטיבה, מחובבניות למקצוענות,מפרטי לפומבי.


התיאטרון הלאומי הקרואטי (JRVATSKO NARODNO KAZALISTE ) מהווה בית לבלט,אופרה ודרמה, היכל קונצרטים הידוע ביותר הוא היכל קונצרטים של וואסרוסלב ליסינסקי (VATROSLAV LISINSKI ) הנקרא על שמו של מלחין האופרה הקרואטית הראשונה . בזגרב שפע של אירועים ; אופרה ומחזמר, אופרות רוק בקומדיה (KOMEDIJA ),הומור וסאטירה בקרמפוך (KEREMPUH ),הבמות של גאוולה (GAVELLA )ZKM , ITD ועוד, קשה לקבוע מיהו הטוב ביותר. תשפטו בעצמכם.


בזגרב ישנם גם אירועי תרבות בינלאומי לסרטי אנימציה (ANIMAFEST ),הפסטיבל השני באירופה מסוג זה.ביאנגלה מוסיקה, שבוע מחול מודרני ואירוקאז (EUROKAZ ),פסטיבל ותיאטרון הבינלאומי,כל אלה מביאים את העולם לבמות זגרב.


הראנו עד כה כי מהארכיטקטורה של העיר ומוזיאונים הרבים של זגרב ניתן ללמוד על ההיסטוריה,התרבות והאמנות של זגרב,קרואטיה ואירופה . במוזיאון הארכיאולוגי (ARHEOLOSKI MUZEJ ) נשמרת המומיה המצרית,המומיה של האישה המצרית קטופה בספר פשתן עליו טקסט שמור בשפה עתיקה.במוזיאון העירוני של זגרב (MUZEJ GRADA ZAGREBA ) ניתן ללמוד על אירועים היסטוריים בזגרב מפרה-היסטוריה ועד היום. המוזיאון לאמנויות הקישוט (MUZEJ ZA UMJETNOST I OBRT )נוסד יחד עם בית ספר במחצית המאה ה-19 ומציג אוספים מרהיבים של אמנות שימושית .אוסף אמנותו ייחודי מוצג משנת 1987 במוזיאון מימרה (MUZEJ MIMARA ) בגלריה של שטרוסמאייר (STROSSMAYEROVA GALERIJA ) ניתן לראות את האוסף המפואר של גדולי האמנות האירופאים,במיוחד בתקופות שבין המאה ה-15 וה-19 . ליד הגלריה נמצאת גם הגלריה המודרנית (MODERNA GALERIJA ) אשר בה מוצגות עבודותיהם של הציירים ממאות ה-19 וה-20 . העיר נכנסה למאה ה-21 עם פתיחת המוזיאון לאמנות בה זמננו (MUS=ZEJ SUVREMENE UMJETNOSTI ) בעיר העילית שוכנת גלריה בטירת קלוביץ (GALERIJA KLOVICEVI ) במבנה אשר שימש בעבר כמנזר ישועי.במוזיאון לאמנות נאיבית (MUZEJ NAIVNE UMJETNOSTI ) בעבודתם של הציירים החובבנים ניתן לחוש ברגשות וסמליות החיים.בסמוך נמצא הסטודיו של איזון משטרוביץ (ATELJE MESTROVIC ) בו מוצגות עבודותיו של הפסל הלאומי החשוב אשר בדומה לרודין (RODIN ) השאיר את חתמו במאה ה-20 .לפי תוכניותיו של משטרוביץ נבנה ביתן עגול אשר היום נמצא בו משכן האמנים הקרואטים (DOM HRVATSKI UMJETNIKA ).הדגשנו כאן רק מספר מקומות ואירועים חשובים.זגרב היא עיר אמנותית תשתכנעו בעצמכם.
זגרב כחולה
צבע כחול הוא הצבע של זגרב.רואים אותו בסמל העיר וכאשר מטיילים ברחובותיה הדבר נעשה ברור עוד יותר.חשמלית,אוטובוסים,רכבל ובגדי הספורטאים של זגרב-כולם בצבע כחול. לספורט תמיד היה מקום חשוב מאד בחיי העיר. נתחיל בכדורגל,הדבר השני החשוב ביותר בעולם, צבע כחול הוא סמלו של מועדון הכדורגל דינמו (DINAMO ).בעיר מספר רב של מרכזי ספורט , לקבוצת הכדורסל ציבונה (CIBONA ) אולם משלה הנקרא על שם השחקן הנודע דראז'ן פטרוביץ (DRAZEN PETROVIC ),אגם יארון (JARUN ) המלאכותי אשר נפתח לציבור בשנת 1987 מציע למבקרים שפע של דברים. יש בו שבילי אופניים,שבילי הליכה ומגרשי ספורט,מאורגנות כאן גם תחרויות חתירה בינלאומית.ביארון אפשר למצוא טבע פראי והוא מאכלס סוגים שונים של ציפורים,דגים ובעלי חיים אחרים, דייגים רבים מחכים להזדמנות חייהם – להוציא את הדג הגדול ביותר שמסופר עליו באגדה מקומית .במהלך ימי הקיץ החמים אנשים רבים באים לחופי האגם ובשל כך האגם מכונה גם "הים של זגרב".


גם בימי החורף לספורט מקום חשוב בחיי זגרב.בתחילת כל שנה בעיר מאורגנת תחרות סקי עולמית ובשל כך העיר מכונה "זגרב עיר לבנה" . כחצי שעה נסיעה מהכיכר המרכזית נמצאת הפסגה הגבוה ביותר של ההר מדבדניצה – סליימה (SLIJEME ) .סליימה,בגובה של 1035 מ' הינו מקום חשוב בחיים של תושבי זגרב. אח ואחות קוסטליץ ,איביצה ויאניצה (IVICA I JANICA KOSTELIC ) התאמנו כאן בדרכם להישגים עולמיים.
"התרבות של סלון"

זגרב ידועה כעיר עם הסלון הגדול ביותר. עם ימי האביב הראשונים מוציאים בתי קפה ומסעדות את השולחנות לרחובות העיר. רחובות וכיכרות העיר הופכים למקום מפגש טיילות ומפגשים עסקיים. הפתיחות הים התיכונית ורצינות העסקית. המרכז-אירופאית כובשים מיד.נדמה שכל אחד מכיר את השני .

פסטיבל הפולקלור הבינלאומי (MEDUNARODNA SMOTRA FOLKLORA ) פסטיבל רחוב, (CEST IS D'BEST ) וירידים למיניהם משקפים את החיים הססגוניים של רחובות העיר.


שתיית הקפה באחד מבתי קפה של זגרב הפכה כבר למסורת של תושבי העיר.בזמנו הכיכר המרכזית ו"פרסה הירוקה" היו מקומות חשובים בחיי התרבות של העיר. יש כאן מקום לכל הדורות. בבתי קפה בכיכר באן ילאצ'יץ (בדיבור היומיומי רק הכיכר ) נפגש גיל הזהב . לכיכר פראדוביץ (
PRERADOVICEV TRG ) ,המכונה עוד כיכר הפרחים (CVIETNI TRG ) באים אמנים וחבר'ה צעירים יותר. רחוב סקאלצ'יצ'בה, שבעבר הפריד בין גראדץ לקפטול והיו בה פונדקים רבים, היום מהווה מקום מפגש משפחתי. לחוויות רומנטיות יותר כדאי לעלות לעיר העילית ברכבל (תגיעו לשם ב-55 שניות בדיוק )


כל המקומות האלה מכונים בזגרב 
SPIKA .כל יום שבת לקראת צהריים מגיעים אל מרכז העיר אין ספור אנשים. זהו המקום שבו באים לראות ולהראות. הטקס הוא תמיד זהה ; שותים קפה שעות על גבי שעות, קוראים עיתונים,קונים בשוק דולאץ (DOLAC )וללא לחץ חוזרים הביתה להכין ארוחת צהריים .לכל שכונה בעיר מקום מפגש משלה. אל תהססו לבקר, אתם מוזמנים – בקרוב כולם ידעו את שמכם.


טעמים , צבעים וריחות

המטבח של זגרב עשיר וכולל שילוב של כמה בישולים, היסטוריה וגיאוגרפיה עיצבו את התפריטים של זגרב. למרות שרוב תושבי העיר אוהבים לבשל בעצמם בזגרב תמצאו מקומות רבים בהם תיהנו ממאכלים שונים. שטרוקלי (STRUKLI ) זה מאכל אופייני לזגרב עליו ימליץ כל תושב .אלה כופתאות גבינה אפויות או מבושלות, ניתן לאכול אותן מלוחות או מתוקות,תרנגול הודו בתוספת מלינצי (PURICA S MLINCIMA ) הינו עוד מאכל אופייני לאזור. לאוהבי בשר חובה לטעום את השניצל הזגרבאי (ZAGREBACKI ODREZAK ),בשר עגל מטוגן ממולא גבינה ובשר מעושן של חזיר.גם זגרב מתגאה שיש לה את הסטייק משלה,כפי שיש לפריז ולווינה. לארוחת בוקר ניתן לטעום גבינה עם קצפת,ואוכל שמכינות נשים מהאזור של זגרב,אחד ממאפייני העיר הם השווקים הפתוחים שלה. כמעט לכל שכונה שוק משלה, אך המפורסם ביותר הוא בהחלט השוק דולאץ, השוק נמצא בסמוך לקתדראלה,בלב ליבה של זגרב. כאן ניתן לקנות ירקות ופירות טריים,בשר ודגים.השוק מכונה עוד "הבטן של זגרב" ובו אנשים רבים קונים מצרכים מאזורים שונים של קרואטיה הצבעים,הצלילים והטעמים השוררים כאן קוראים לכם לבוא.


במשך היום מסעדות קטנות שבסמוך לשוק מציעות אוכל ביתי זול. בכל פינה נמצאות מאפיות וגלידריות. לארוחת ערב אנו ממליצים לבקר באחת המסעדות הרבות המכינות מאכילים לפי מתכונות מקומיים. כדאי לטעום את מאפה בצק של זגרב (STRUDL ) שבדרך כלל ממולא גבינה,תפוחים או דובדבנים .חובה לטעום עוגה בקומית KREMSNITA שהטובות ביותר עשויות בעיירה הסמוכה סמובור (SAMOBOR ) .זגרב מציעה גם מגוון רחב של יינות כי בסביבתה יש כרמים גדולים ומטופחים למרות שבירה עדיין משקה האהוב באזור, בחלק זה של קרואטיה ב-11 בנובמבר חוגגי9ם את היום של מרטין הקדוש (BLAGDANA SVETOG ).
מזגרב באהבה

המזכרות הייחודיות שניתן להביא מזגרב היא וודאי עניבה, המצאה קרואטית,במאה ה-17 חיילים קרואטים לבשו אותה במסע הצבאי שלהם ובכך עוררו את תשומת לבם של הצרפתים .מאז אחת ההמצאות החשובות ביותר של המאה ה-20 ,עט כדורי, הומצא דווקא בזגרב, המהנדס אדוארד סלבוליוב פנקלה. (EDUARD SLAVOLJUB PENKALA ) ממציא בשנת 1906 את עט כדורי ראשון בעולם ובשנת 1907 עט נובע, הוא מייצר אותם בזגרב ומייצא ל-70 מדינות בעולם. לממציא הגאוני הזה 80 המצאות נוספות אפילו בתחום התעופה. מספר שנים לאחר המצאתם של האחים ריט, פנקלה בונה את המטוס הקרואטי הראשון


עוגיות קרואטיות מסורתיות פאפרנייק (PAPRENJAK )נאפות על ידי הנשים עוד בזגרב העתיקה .שילוב משונה של המרכיבים – דבש, אגוזים ופלפל – מהווה מזכרת לכל הניגודים של זגרב.עוגייה מעוטרת מסורתית . המכונה ליציטר (LICITAR ) מבצק דבש נאפה בצורה של לב וניתנת במתנה כאות תודה ואהבה .מטריות אדומות משסטינה (SESTINSKI KISOBRANI שייכות למערכת פולקלור של זגרב. וסביבתה,כאשר בשוק דולאץ מגנות על המוכרים בפני נשים או שמש. ברחובות תזהו אותן כחלק בלתי נפרד מזהות העיר.


זגרב היא עיר של קניה יצירתית ; לאוהבי חפצים עתיקים ואמנותיים כל סוף שבוע נפתח היריד בכיכר בריטנסקי (
BRITANSKI TRG ),מהחנויות הקטנות ברחובכ הידוע ביותלר בזגרב איליצה (ILICA ) עד למרכזי קניות גדולים – כל אחד ימצא משהו לעצמו.

זגרב היא עיר מיוחדת שתמיד תישאר בלבם של אורחיה.


הכתבה מתוך עלון המידע של מח' התיירות של זגרב


Save on your hotel - hotelscombined.co.il


   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים