.
    
       
אתר התיירות והטיולים של צביקה     .   ווריה


כ-60 ק"מ מסלוניקי ,ווריה ,עיר השייכת למחוז מקדוניה ובה כ-68,000 תושבים. פרסומה בא לה על היותה סמוכה לקברו של פיליפוס השני מלך מוקדון שהיה אביו של אלכסנדר מוקדון ובימיו עלתה וצמחה מוקדון. בשנת 336 לפנה"ס נרצח פיליפוס ,הרוצח נרצח מייד לאחר מעשה ואיש לא יכול היה לדעת את הגורם,דבר שגרם לספקולציות ואחת מהן הייתה כי אשתו היא שעמדה מאחורי הרצח. 


 
 

העיר ווריה אליה שמנו פעמינו מוזכרת בכתביו של טוקודידס והיא נקראה על בנו של אלכסנדר מוקדון. קהילה יהודית בוורייה קיימת ע"פ ממצאים עוד למן המאה ה-4 .
ברבות השנים מגיע אל וורייה משיח השקר שבתאי צבי המבקש מן היהודים להתאסלם. 1492 גירוש ספרד מביא יהודים רבים להתגורר בסלוניקי וחלק קטן מחליטים להתגורר בעיר ווריה .
היהודים מקיימים קהילה בווריה אשר משגשגת ומתפתחת, מלחמת העולם השנייה מביאה יהודים רבים להילחם בפולש האיטלקי, בראשות מוסוליני ,הצבא היווני נסוג ומובס ,היהודים יוצאים למסע ארוך, מסע הנמשך ימים לא מעטים.
וכשהם מגיעים לווריה מגלים כי עירם למעשה כמעט חרבה תחת רגליהם של הנאצים,דבר המביא להחרבתה של קהילה יהודית עתיקה.


רכבת המשלוחים לא פסחו גם על ווריה ובחודש מאי בשנת 1943 מרבית היהודים (680 יהודים מתוך קהילה של 850 ) מובלים למחנות ההשמדה,חלקם הקטן מצליח לברוח אל ההרים לפרטיזנים.
למעלה מ-100 (111 ליתר דיוק ) שורדים את השואה , מלחמת האזרחים אשר פורצת ביוון ובמקביל הקמתו של בית ליהודים מביא את שארית הפליטה לעזוב את וריה.הרובע היהודי בווריה המכונה ברבוטה שמשמעו זקן כך כונו היהודים ובו בית כנסת ומספר בתים ,רחוב אשר מוביל אל עבר הנהר אל מצידיו בתים מסביב לחלק מהם ניתן לראות עבודות שימור.
לא בכדי ארגון אונס"קו הכריז על בית הכנסת והמבנים כאתרים לשימור מורשת עולמית. סיור ברובע היהודי כמוהו כהליכה לאחור בזמן, הרחוב הראשי אשר שופץ נותן ולו במעט להבין את אורח חייהם של אותה קהילה יהודית שנכחדה . בית הכנסת שוקם ושופץ ובסמוך לו שופצו בתי יחידות עליהן עדיין ניתן לראות את הכיתוב. 'אם אשכחך ירושלים' .עיטורים וכיתובים למן התקופה העותומאנית.


 את הרובע היהודי תוחם נהר הטריאפוטמוס שפירושו 3 הנהרות.

Save on your hotel - hotelscombined.co.ilלא הרחק משם ניתן לפגוש באחד מן המראות אשר ללא ספק ידהימו כל רואה את מגרש הכדורגל של ילדי ווריה מקיפים יציעים.

ומאחורי היציעים בצורה מסודרת הונחו להם עשרות מצבות של יהודים הכתובים בשפה העברית (חלקם כתובים בלדינו ). התמקדות בכתוב תלמד אודות הנפטר.
Save on your hotel - hotelscombined.co.il

Save on your hotel - hotelscombined.co.il


   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים