אתר התיירות והטיולים של צביקה     .


 שכונות בירושלים


 המושבה הגרמנית

 טיול במושבה הגרמנית בירושלים

על המסלול

בליבה של ירושלים נמצאת מושבה קטנה אחת מנוספות ברחבי הארץ. המושבה מאופיינית בבניה של גרמנים נוצרים מתנועת הטמפלרים מהמאה ה-19. בתי האבן הייחודיים יחד עם הנוף הארצישראלי מבטיחים לנו סיור מרתק.
איך מגיעים

הסיור מתחיל ברחוב רמז 1 בירושלים שם נמצאת תחנת הרכבת הטורקית. ניתן לחנות בחניון גן הפעמון הסמוך.


תיאור המסלול

מגן הפעמון נצא אל כוון תחנת הרכבת. נעבור ליד תיאטרון החאן. הרכבת הראשונה הגיעה לירושלים בשנת 1892. הרכבת שינתה את החיים בירושלים.

נחזור מעט על עקבותינו לתיאטרון החאן. החאן ישב על הדרך שחיברה בין חברון, בית לחם לירושלים והיוותה מעבר חשוב לסוחרים וצליינים. החאן ששימש לצרכי הגנה נותן תחושה של מבצר. כיום משמש החאן כתיאטרון.

נמשיך מעט עד הצומת ונפנה ימינה אל הכנסייה הסקוטית. כנסיית סנט אנדריוז שייכת לכנסיית סקוטלנד. נבנתה כאתר נצחה, מונומנט, לחיילים הסקוטים שנפלו במלחמת העולם הראשונה. הכנסייה נבנתה בשנת 1927-1930. מבנה הכנסייה מרשים ותחתיה קברים מימי בית ראשון.

נחזור לצומת ונפנה לפי השילוט אל עמק הרפאים. זהו הרחוב הראשי של שכונת הטמפלרים. בית הקהילה מס' 1 ברחוב, נבנה בשנת 1882 ושימש גם כבית תפילה וגם כמקום התאספות של הטמפלרים. כאן התקיימו הצגות וכנסים.

מכאן נמשיך לאורך רחוב עמק רפאים ונתרשם מהבתים של המושבה. בתים אלו שימשו את הטמפלרים בחיי היום יום. בסיום המסלול נגיע לחניון גן הפעמון.

אורך המסלול :2 ק"מ.

נק' מוצא וסיום: חניון גן הפעמון.

ציוד:  מים, כובע, נעלים נוחות.

עונה: כל השנה.

כדאי לדעת- בקרבת מקום נמצאים הכותל המערבי.

  שכונת עין כרם
טיול לשכונת עין כרם 


  עין כרם- צליל פעמונים, סמטאות וכנסיות


על המסלול

כפר ציורי שהוא שכונה בירושלים המציע לנו טיול בסמטאות ששמרו על אופיין למרות הקדמה. אתרים מעניינית, בתי אבן ואפילו מסעדות ובתי קפה.


איך מגיעים

במחלף הראל פונים ימינה וממשיכים על פי השילוט עד עין כרם. כאן ניתן להחנות את הרכב בחניון התת קרקעי או ברחוב הראשי.


תיאור המסלול

מהרחוב המרכזי עולים אל כוון שער כנסיית יוחנן המטביל. כאן נולד המטביל שבישר על בואו של ישו ואף הטביל אותו. הכנסייה היא המבנה  החשוב ביותר בשכונה לנוצרים. ניכנס דרך הדלת הכבדה אל הכנסייה ושם נראה פסיפסים וציורים אומנותיים המספרים את  סיפור חייו ומותו של יוחנן המטביל.

נחזור לצומת ממנה הגענו ונעלה ברחוב עין כרם עד לרחוב האחיות. נעבור ברחוב שהיה כפר ערבי ונתרשם מהמבנים עד לקצה רחוב האחיות. הגענו למנזר האחיות ציון.  
המבנה הוקם בשנת 1859-1868 כבית מחסה לפליטות נוצריות מלבנון. ניתן לבקש מהנזירות ולהיכנס לסיור במנזר. הסיור מהנה מאוד.

מהמנזר נצא שמאלה לרחוב אורן ונרד עד שנגיע למעיין. המבנה של המעיין מספק מנוחה בצל ואפשרות לטבול את רגלינו במים. מהמעיין נפנה עם השילוט אל כנסיית הביקור. הכנסייה שימשה את בית הקיץ של הורי יוחנן המטביל ועל קירותיה תמונות מחייהם.

מכאן נחזור אל רחוב המעיין נמשיך לרחוב עין כרם עד שנגיע לחניית הרכב. לכל אורך הדרך ניתן ליהנות מהשקט המיוחד שמציע המקום. נוכל גם לשבת באחד מבתי הקפה או המסעדות במקום וליהנות מהאירוח המקומי.


  • אורך המסלול :2 ק"מ.
  • נק' מוצא וסיום: הרחוב הראשי בעין כרם.
  • ציוד:  מים, כובע, נעלים נוחות.
  • עונה: כל השנה.
  • כדאי לדעת- בקרבת מקום נמצאים עין חינדק.

 שכונות בירושליםעוד שכונות בירושלים


אבן ישראל
זו השכונה היהודית הראשונה אשר אותה בנו במתחם הנחלאות. את השכונה בנו בשנת 1875 ובצמוד לרחוב יפו.
המאפיין את השכונה היה בכך שבשכונה גרו גם אשכנזים וספרדים בשונה מרוב השכונות ה'נחלאות' שהמרכיב העדתי היה מוטיב מרכזי.
השכונה מתפרשת מרחוב יפו מצדה הצפוני דרך סמטת אבן ישראל מצד ממזרח ורחוב אגריפס מצד מדרום, וסמטת ברוכוף המוכר כבית היתומים הספרדי מצדה הממערב.
השכונה קיבלה את שמה מהפסוק מפרשת ויחי: "וַתֵּשֶׁב בְּאֵיתָן קַשְׁתּוֹ וַיָּפֹזּוּ זְרֹעֵי יָדָיו, מִידֵי אֲבִיר יַעֲקֹב מִשָּׁם רֹעֶה אֶבֶן יִשְׂרָאֵל" (בראשית פרק מ"ט, כד).בית ישראל
שכונת הלוואה וחיסכון שכונה הנקראת על שם הבנק הלוואה וחיסכון.השכונה הוקמה בשנת 1935 ובה נמצא שוק מחנה יהודה.השכונה ממוקמת בין מחנה יהודה ועץ החיים.


שכונת המוגרבים
שכונה שהוקמה בשנת 1938 מצדה הדרומי של שכונת רחביה ובסמוך לרחובות איתמר בן אב"י רחוב הנשיא, רחוב הגדוד העברי, והרחובות מבוא יורם ומבוא הרכבי.שכונת אחווה
שכונה ותיקה אשר נוסדה בשנת ו908 ממוקמת בסמוך לרחוב מלכי ישראל .
גבעת שאול
השכונה נקראה על דמו של הרב הראשון לציון הרב שאול יעקב אליישר. השכונה הוקמה בשנת 1910 ממוקמת בכניסה לעיר. עם שכונת גבעת שאול גובלים שכונות מדרום קריית משה ובשמוך לשכונה אזור תעשייה.אהל משה
שכונת אהל משה אחת מן השכונות הראשונות שהוקמו מחוץ לחומותיה של העיר העתיקה.
את השכונה שקיבלה את שמה ממשה מונטיפיורי היום השכונה היא חלק משכונת נחלאות. כאשר מגיעים לשכונה מכיוון רחוב אגריפס ניצבת לה כתובת זיכרון לכבודו של מונטיפיורי.
על הכתובת כתוב באנגלית. Sir Moses Montifiori Testimonial ועוד כתוב בו בעברית אבני זיכרון מזכרת לכבוד ולתפארת לזכר עולם יהיה צדיק גולת הכותרת.
השר הגדול סיר משה מונטיפיורי זלה״ה -זכרול לחיי העולם הבא- אוהב את התורה מאהבה מסותרת.
תנצב״ה ואנחנו נברך רב ברכות לכבוד השרים והסגנים גבאי החברה מזכרת משה בק"ק לונדון יע"א (ישמור עליה אדוני) למשמרת יבלו ימיהם בטוב ושנותיהם בנעימים ברוב עושר וכבוד והצלחה מאושרת ושכרם כפול מאת ד' על הד מונים עשרת אמן.

בית וגן
שכונה הממוקמת בצדה המערבי של ירושלים בסמוך לרחובות הפסגה והרב עוזיאל,השכונות הסמוכות לבית הכרם הם שכונת רמת בית הכרם, שכונת רמת שרת, שכונת גבעת מרדכי וקריית יובל.
שכונת בית וגן נוסדה בשנת 1926‏. היוזמה להקמת השכונה הייתה של הסתדרות "המזרחי" וארגון בני ברית.
שכונת בית וגן נמצאת באחד מן החלקים הגבוהים של ירושלים גבוה ביחס לשכונות אחרות בירושלים. זו הסיבה שבמרכז השכונה הוקם מאגר מים, הנחשב למאגר מים המקורה הגדול במדינה.
שכונת זכרון אחים
השכונה הוקמה בשנת 1931. השכונה ממוקמת בסמיכות לרחובות שבזי המדרגות ובצלאל.
בשכונה מומלץ לבקר ברחוב המדרגות. את המדרגות בנו בשנת 1924 אלה הם מדרגות רחבות שנותנות לרחוב ייחודיות מסויימת ייחודיות שנותת פתרון לתוואי הקרקע, הרחוב שנחשב לאחד מהרחובות היפים למרבה הצער המדרגות ספגו פגיעה לא מכוונת בידי קבלן.
המדרגות היפות שבנויות היו מפסיפס אבנים ירושלמיות, נהרסו ובמקום נבנה כביש. ואל מול זה הקימו סטודנטים שגרו באזור ועד פעולה להצלת הרחוב ההיסטורי.
שכונת אונסדורף
שכונת אונסדורף שכונה שנבנתה על שמה של העיר אונסדורף שנמצאת בסלובקיה.
השכונה מאוכלסת בציבור חרדי כ 400 משפחות שרובם אשכנזיות ומיעוט ספרדי מתגוררות כיום בשכונה.
הרחוב שחוצה את השכונה רחוב זלמן סורוצקין שהיה אב בית דין בעיר לוצק באוקראינה. רחוב זלמן סורוצקין נמתח לתוך הקריה הסמוכה קרית מטרסדורף וקריית בעלז וקריית צאנז השכונה משובצת בישיבות ותלמודי תורה.
שכונת מרחביה
שכונה שהוקמה בשנת 1938 מצדה הדרומי של שכונת רחביה ובסמוך לרחובות איתמר בן אב"י רחוב הנשיא, רחוב הגדוד העברי, והרחובות מבוא יורם ומבוא הרכבי.
שכונת בית דוד
שכונת בית דוד הייתה לשכונה הרביעית שנבנתה מחוץ לחומות. את השכונה הקימו בשנת 1873 ונמצאת בברחוב הרב קוק, כאן בשכונה היה גם ביתו של הרב קוק. בשכונה נמצא היום מוזיאון התהילים.
השכונה הוקמה במימון של הנדבן היהודי דוד רייז מפולין, היה זה כשדוד רייז עשה שבת בשנת 1873בשכונת נחלת השבעה. באותה שבת השבת נשא דרשה יוסף ריבלין שהיה ממקימיה של שכונת נחלת השבעה, יוסף ריבלין קרא לציבור לתרום להקמת שכונות נוספות, דוד רייז ששמע את הדברים הנלהבים לקח החלטה לבנות שכונה חדשה בירושלים.


שכונת אחווה
שכונה של הציבור החרדי שנוסדה בשנת 1908. ממוקמת בין שכונת זכרון משהורחןב מלכי ישראל. בשכונת אחווה מחולקת לשניים כשהרחוב שחוצה אותה רחוב רבי יעקב הצד המערבי של השכונה רחובות על שמם של חכמים בעלי מלאכה כדוגמת רבי יוחנן הסנדלר, רבי יצחק נפחא ורבנו תם נקרא "יגיע כפיים".
החלק השני שמצד מזרח קרוי "אחווה", רוב רובם של אזור "יגיע כפיים" היו ספרדים ואילו המתגוררים ב "אחווה" היו אשכנזים. הסופר עמוס עוז שגדל בסמיכות לשכונת אחווה בשכונת כרם אברהם הזכיר את השכונה באחד מספריו מיכאל שלי.

שכונת בית הכרם
שכונת בית הכרם שכונה שנוסדה בשנת 1922. השכונה נמצאת במערבה של ירושלים וסמוכים אליה השכונות קרית משה יםה נוף ויער ירושלים והשדרה הראשית שדרת הרצל. מצדה הדרומית גובלת השכונה בגבעת רם. את שמה קיבלה השכונה מבית הכרם המקראית אשר מעריכים כי באזור זה היה מיקומה. בית הכרם נזכרת בספר נחמיה (ג‘, י"ד): "ואת שער האשפות החזיק מלכיה בן רכב שר הפלך בית הכרם, הוא יבננו ויעמיד דלתותיו ומנעוליו ובריחיו".שכונת הלוואה וחיסכון
שכונה הנקראת על שם הבנק הלוואה וחיסכון.השכונה הוקמה בשנת 1935 ובה נמצא שוק מחנה יהודה.
השכונה ממוקמת בין מחנה יהודה ועץ החיים.נודה למידע נוסף והארות

Save on your hotel - hotelscombined.co.il
   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים