האם אפשר לעבוד     

עבור נכים שנכותם מפריעה ליכולתם להתפרנס, קבלת סיוע מהמוסד לביטוח לאומי בצורת קצבה קבועה, הוא עזר משמעותי ביותר. 

עדכון   16.01.20     
במקביל, נכים רבים מעוניינים לעבוד, הן מסיבות כספיות והן מסיבות נוספות, חברתיות ואחרות. כידוע, נכות אינה מונעת באופן אוטומטי את היכולת לעבוד ואי כושר העבודה הוא לרוב חלקי. האם אפשר גם לעבוד וגם לקבל קצבת נכות מהמדינה? במידה וכן, במה הדבר כרוך? ריכזנו בעבורכם מידע חיוני, בסיוע מומחה הביטוח אבנר הייזלר.

 

עובד שמעוניין בקצבת נכות

אדם שנפגע מתאונה, מחלה או כל סיבה אחרת והגיע למצב של נכות, עשוי גם להמשיך בעבודתו וגם לקבל קצבת נכות, אבנר הייזלר מסביר. בכדי להיות זכאי לקצבה כזו, עליו לעמוד בכמה תנאים. ראשית, ההכנסה מעבודה אמורה להיות נמוכה מסכום חודשי של 6,331 ש"ח (נכון ל-01.01.2020 ואילך). שנית, יש שורת תנאי זכאות נוספים. בין השאר, אמורים להיות תושבי ישראל, בגיל שמעל 18 ומתחת גיל פרישה, עם אחוזי נכות ודרגת אי כושר עבודה מסויימים.

 

מקבל קצבת נכות, שמעוניין להתחיל לעבוד

גם מקבל קצבת נכות יכול להתחיל ולעבוד. חשוב לדעת, שעצם התחלת העבודה, לא משנה את דרגת אי-כושר העבודה שהוגדרה לו במקור. בנוסף, אם הוא יחליט להפסיק את עבודתו בהמשך, עובדה זו לא תשנה את קצבת הנכות ולא תחייב בדיקה חוזרת על ידי ועדה רפואית, כך אומר אבנר הייזלר.

 

מה יהיה סך ההכנסות?

כעת נשאלת השאלה החשובה, מה יהיה סך ההכנסות, מקצבת הנכות וגם מהעבודה? האם ועד כמה, ההכנסה מעבודה תצמצם את קצבת הנכות? כללית, הדבר בנוי באופן כזה, שמי שגם מקבל קצבת נכות וגם עובד, מרוויח יותר ממי שרק מקבל קצבה. משמע - משתלם לצאת לעבודה גם כשמקבלים קצבת נכות. פרטי הפרטים של החישוב, תלויים בדרגת אי-כושר העבודה שנקבעה - 60% עד 100%. כמה נתונים להמחשה: מי שמקבל במקור 100% קצבה ומרוויח מעבודה עד 3,837 ש"ח, לא מקוזז משכר זה כלום. משמע - יש לו את כל מה שהרוויח, פלוס 100% קצבת נכות. אם הוא ירוויח 4,200 ש"ח, יופחתו 109 ש"ח מהקצבה.  מי שמקבל במקור 60% קצבה ומרוויח מעבודה עד 8,147 ש"ח, לא מקוזז משכר זה דבר. אם הוא ירוויח 8,500 ש"ח, יופחתו 141 ש"ח מהקצבה. 

 

מציאת עבודה

המוסד לביטוח לאומי מציע גם "שירותי שיקום" - יש בסניפיו השונים מחלקות שמוקדשות לכך. במסגרת שירותים אלה, עובדים סוציאליים מסייעים למצוא עבודה, בין השאר בעזרת הפנייה להכשרה מקצועית.

 

עוד חשוב לדעת

מקבלי קצבת נכות, עשויים להיות זכאים גם לקבלת תוספות מיוחדות, עבור בן/בת זוג וכן גם עבור ילדים, מספר אבנר הייזלר. כמו כן, מקבלי קצבת נכות עשויים לעתים לקבל קצבאות הבטחת הכנסה או דמי אבטלה, בהתאם לנסיבות.

 

לסיכום

חשוב להכיר את זכויותיכם, כך שבמקרה הלא קל של נכות, תבטיחו לעצמכם את כל המגיע לכם. טואול - בניית אתרים