זאגרב מידע כתבות אתרים ואטרקציות


היהודים בזאגרב  |  זאגרב כתבות ומידע מעניין


ברוכים הבאים לזגרב ,בירת קרואטיה.

 זגרב היא עיר מרכז-אירופאית עתיקה  הממוקמת על פרשת דרכים חשובות בין החוף האדריאטי ואירופה המרכזית.  זגרב היא מרכז עסקי ,אוניברסיטאי , עיר תרבות, אומנות ובידור .לאורחיה זגרב מציעה אווירה של בארוק בעיר העילית, שווקים ציוריים פתוחים,מגוון של חנויות ומטבח ביתי טעים. למרות שיש בה כבר מיליון תושבים,היא  ידעה לשמור על יופייה המיוחד ועל הרגשת השלווה.

זגרב היא עיר גנים ירוקים  וטיילות,עם מקומות רבים לטיולים בסביבה נפלאה,פה יש שילוב של ישן וחדש,כפר ועיר,זאת עיר שבנויה למידתו של האדם.

הגרעין ההיסטורי  של העיר מורכב משלוש יחידות- קפטול –מרכז הכנסיה  הקתולית  בקרואטיה ומרכז החיים   הרוחניים

גראדץ  שבו מושב הפרלמנט  הקרואטי (סאבור) הוא מרכז  השלטון  של קרואטיה.

 העיר  התחתית של זגרב  היא הלב המסחרי של זגרב המודרנית.

 מה לראות בזאגרב

הקתדרלה עם משכן הארכיבישוף היא הכנסיה הגדולה ביותר בקרואטיה,שנבנתה מהמאה  ה-13 ועד ל-18 בסגנון רוסי , אחרי הנזקים ברעידת האדמה בשנת 1880 ונבנתה בזיליקה חדשה בסגנון  ניאו-גותי

דולאץ –שוק ציורי פתוח של זגרב מלהיב בעושר הצבעים והריחות.

זגרב של היום  נוצרה ע"י מיזוגם של שני ישובים מימי הביניים.  קפטול וגראדץ, הרשום הראשון אודות זגרב נוצר בשנת 1094 ,כשקפטול הפך למקום מושבו  של בישוף וגראדץ השכן, הוכרז לעיר ממלכתית חופשית בשנת 1242 .שרידי החומות שהקימו את שני הישובים שמורים עד היום.

החידושים בעיר שנעשו בסגנון הבארקו במאות ה-17 ו-18 שינו את הצורות של קפטול וגראדץ. העיר גדלה  מעבר לגבולותיה מימי הביניים,בתים ישנים נהרסו ובמקומם נבנו ארמונות מפוארים לבני אצולה, מנזרים,כנסיות ,גנים ואחוזות נופש.

זגרב הופכת למרכז שלטוני,מסחרי ותרבותי של קרואטיה  בשנת 1890 העיר מתפתחת במהירות עוד יותר גדולה וזאת  אחרי האיחוד האדמיניסטרטיבי הסופי של קפטול וגראדץ לעיר אחת ושמה זגרבבית העלמין מירוגוי

נחשב לאחד מבתי הקברות היפים ביותר באירופה המרשימה של הארקדות, העיצוב האמנותי של בתי הקבורה והגניםפסלו של מלך טומיסלב 
שעומד  על כיכר בעל אותו השם הוא חלקה משל "הפרסה הירוקה של לנוצי", שורה מייצגת של 8 גנים וכיכרות קשורים בצורת פרסה ומהווים את יסוד התכנון של מרכז העירכנסיית מרקו הקדוש

-         כנסיית האזור של  גראדץ מהמאה ה-13 הכנסיה עברה הרבה שנויים והגג הצבעוני הידוע שלה נעשה  בשנת 1880 .  (למטה משמאלה.) 

האוניברסיטה של זגרב

נמנית לאחת הותיקות  באירופה ומקורה בגימנסיה  תיאולוגית ישועית משנת 1632 .

במשך המאה ה-19 ו-20 זגרב גדלה  והתפתחה לעיר אירופאית אמיתית, עשירה באדריכלות מעולה, מוסדות  תרבות רבים ודורות תושבים שתורמים להתקשרותה של העיר עם יתר מרכזי התרבות באירופה

אחרי השגת העצמאות בשנת 1991 העיר הופכת גם רשמית לעיר הבירה של רפובליקה של קרואטיה ומרכזה הפוליטי והשלטוני.זגרב נכנסה למאה ה-21 כעיר מודרנית עם מיליון תושבים.

הרכבל נבנה בשנת 1888 והוא אמצעי תחבורה אטרקטיבי  שמקשר בין העיר  התחתית והעלית

 

כיכר באן יוסיף

ילאצ'יץ הוא הכיכר  המרכזית של העיר  מקום מפגש אהוב על תושבי זגרב ומקום מוצא לסיורים בעיר .
זאגרב מידע 


היהודים בזאגרב  |  זאגרב כתבות ומידע מעניין

היסטוריה

קמניתה ורטה (שער האבן ) הוא שער העיר היחידי שנשאר מהמאה ה-13 ובו ממוקם בית תפילה מוקדש למריה  הקדושה של קמניתה ורטה ,המגינה של זגרב.

הפתרון האדריכלי המרשים של מבנה ספריית האוניברסיטה הלאומית מוביל את זגרב למאה ה-

 

מבין הירידים החשובים יש לציין את יריד הסתיו הבינלאומי ,תערוכת מכוניות (ZOGREB AUTO SHOW ) אמביינטה (AMBIJENTA ),אינפו יריד האדריכלות .

לזגרב יש מסורת עריכת ירידים גדולים עוד משנת 1242 .היריד הבינלאומי  הראשון התקיים בשנת 1864 ,בסגנון התערוכות  והירידים העולמיים שקבלו תנופה עם התקדמות הטכנולוגיה והכלכלה.יריד זגרב היום היריד המוביל באירופה הדרום-מזרחית. בכל שנה משתתפים אלפי מציגים מכל קצות תבל בשלושה אירועים מיוחדים.במסגרת היריד פועל גם המרכז המסחרי העולמי (WTC ).

יריד חג המולד במרכז העיר משמח ביותר את תושבי זגרב  הצעירים.

 ירידים  

בזגרב מאורגנים לעתים קרובות ירידי עתיקות ודברי אמנות, המסורת של ירידי רחוב הביניים נשמרה עד היום בעיר העילית, הבנויה בסגנון הבארוק.

 

פלורה ארט

תערוכת הפרחים הבינלאומית ,משלהבת מדי שנה מחדש ביופיה וברבגוניות הצמחים והפרחים

 

היריד של זגרב

משתרע על שטח מעל 500,000 מ"ר ,מהם 180,000 מ"ר אולמות תצ וגה עם תשתית מודרנית.

הקרבה והקשר הטוב עם יתר בירות אירופה, שפע של אולמות בכל הגדלים מצוידים היטב, בתי מלון איכותיים, תוכן תרבותי ובידורי עשיר,הצעה גסטרונ ומית מצוינת,  אקלים נעים והסברת פנים קובעים את זגרב כמקום אידיאלי לקיום קונגרסים.רחובות  וכיכרות של זגרב הם במה קבועה לאירועים שונים.במשך הקיץ תוכניות רבות ומגוונות  מעשירות ומחיות את פני העיר. בין האירועים האטרקטיביים נמנים פסטיבל הפולקלור ,פסטיבל הקיץ של זגרב, יריד הפרחים "פלורה ארט", פסטיבל הבלונים, הממתקים, יין פורטוגיזץ ומה עוד לא ! אפילו לבדרני הרחוב יש פסטיבל משלהם ! 

 

קונגרסים ופסטיבלים

פסטיבל הפולקלור מציג  עושר עצום ורבגוני של המורשת העממית של קרואטיה והעולם.

מקובלים מופעי בידור ברחוב ,החל ממנגנים ובדרנים ועד לקרנבלים מסורתיים.

אולם האזמרגד במלון רגנט אספלנדה הוא הגדול מבין חמשת האולמות במלון מעולה זה וביכולתו לארח 350 איש . (מימין )

 

התיאטרון הלאומי הקרואטי

על שלושת מרכיביו –דרמה,אופרה ובלט – הוא מקדש התרבות הקרואטית ומקום מפגש של האליטה התרבותית  של זגרב.

זגרב היא המרכז התרבותי  של קרואטיה. בעיר פועלות 15 במות תיאטרון ועוד עשר במות מוסיקה.בנוסף למספר פסטיבלים תחת כיפת השמיים מתקיימים בזגרב פסטיבלים רבי חשיבות  בעולם כמו פסטיבל  התיאטרון    החדש – איזרוקז,שבוע של ריקוד מודרני , הבייאנלה המוזיקלי, הפסטיבל של סרטי אנימציה, ולא מזמן גם פסטיבל אורבני שמכנס קהל צעיר ועוסק בתרבות אלטרנטיבית בתחום תיאטרון, ריקוד ואמנות   אמנים ומבצעים רבים  נלהבים מהקהל בזגרב ומהאווירה המיוחדת שלה.  

 מידע לדרך על התרבות בזאגרב.


היהודים בזאגרב  |  זאגרב כתבות ומידע מעניין


 


הפילהרמוניה של זגרב
 
נמנית בין הפילהרמוניה הותיקות  והידועות ביותר באירופה

 

היכל הקונצרטים  ע"ש וטרוסלב ליסינסקי ,הוא במת התרבות הגדולה בעיר הידועה בשל  תכניתה העשירה ומבצעיה בעלי שם  מהארץ ומחוצה לה.

 

מרכז העיר

בבית האוצר של הקתדרלה שמור אוסף  כלי קודש בעלי ערך רב מתקופת כהונת הארכיבישופים בזגרב. כגון הגביע שבתמונה,

האוצר ההיסטורי נשמר ומיוצג במוזיאונים הרבים של זגרב .מלבד החפצים הקשורים בתולדות  העיר שמורים בהם גם אוספים בעלי ערך רב מכל  העולם. בין המוצרים הנדירים והיקרים ביותר ראוי להזכיר את הגופה החנוטה הנדירה עם הכתבה בשפה האטרוסקית  הארוכה ביותר בעולם, והשרידים של האדם הניאנדגרתלי מקרפינה ( HOMO KRAPINESIS  )

 

במוזיאון הארכיאולוגי

שמורים כ-400,000 מוצגים  בעלי ערך רב במספר  אוספים, במיוחד יש לציין את האוסף המצרי ואוסף המטבעות.

 

מוזיאון מימרה

 הוא מוזיאון וגלריה שבו שמור אוסף יקר-ערך תרומתם של אנטה ווילטרוד טופץ'- מימרה ובו יותר מ-3750 מוצגי אמנות.

 

מוזיאון היסטורי  מראה את העבר  בתצוגת אוסף תמונות,נשק, מדים, וחפצים מחי יומיום.

מוזיאון לאמנות ואומנות מציג אוסף עשיר של חפצים  שימושיים מהתקופה הגנתית ועד היום.

פסלים מקשתים את החזית של המוזיאון האתנוגרפי, בו מוצגות תלבושות  עממיות, עבודות-יד וכלי עבודה. תשומת לב מושכים  אוספים מאזורים חוץ- אירופאים : מאפריקה, אסיה, אוסטרליה ואוקואניה.

 

מוזיאון העיר    

זגרב מראה בעיצוב אטרקטיבי  את התפתחות העיר מימי קדם ועד למאה ה-20 .

זגרב היא גם עיר של אמנויות יפות. אמנים רבים מזגרב הם בעלי שם עולמי .

בשנות ה-60 של המאה ה-20 זגרב הייתה מושבה  של תנועה עולמית  אמנותית חשובה בשם "הנטיות החדשות" . בשפע של גלריות ואולמי תצוגה אפשר להכיר וגם לרכוש מוצרים של זרמים  אמנותיים שונים שלכולם ערך אומנותי גדול.

בסטודיו משטרוביץ' ישנה תערוכה קבועה  של כ-300 פסלים וציורים  מעיזבונו של גדולי

 


בית האמנים  הקרואטים הוא מבנה  אדריכלי יוצא דופן שתוכנן  ע"י איזון משטרוביץ' ובו מציגים יוצרים מודרניים  של האקדמיה לציור ופיסול  עורכים תערוכות לאמנים צעירים מוכשרים. המקום האטרקטיבי הזה מקובל מאד לעריכת טכסי  פתיחה מלוות בכיבוד קל

 

גלריות

ביתן האמנות ( UMJETNICKI ) הנו היכל  מפואר לתערוכת רטרוספקטיביות 


בגלריה שטרוסמייר 
שמור אוסף של כ-3000 יצירות  אמנות עיליות מהתקופה  הגנתית ועד ימינו ובמיוחד של  ציירים אירופאים גדולים מהמאה ה-15 ו-16 .

עיסוק בספורט וליווי   אירועי  ספורט לסוגיהם הם אהבת-נפשם של תושבי זגרב.ספורטאים  ומאמנים רבים מזגרב ידועים  למוניטין הודות להישגיהם והמדליות הרבות באולימפיאדות  ובאליפויות שונות.  זגרב מארחת לעתים קרובות אירועי ספורט גדולים ואליפויות ,זאת הודות  לאיכות התשתית הספורטיבית שלה. בין אירועי הספורט  הגדולים בזגרב,ראוי לציין  את משחקי האוניברסיטה בשנת 1987 ומשחקי הצבא  בשנת 1999 .

 

 

ספורט   

מרכז לספורט ובילוי "ירון"  (JARUN ) כולל מערכת אגמים מסודרים ומסלול  חתירה מרשים

נורדאן קוז'ולי,איוונה  ברקליאצ'ץ' והאחים איויצה ויאניצה קוסטליץ' הם רק  אחדים מספורטאי הצמרת שווים ומתאמנים בזגרב.

 

ההיפודרום של זגרב  הוא הזירה למרוצי סוסים אטרקטיביים.

מדבדגרד (MEDVEDGRAD ) הנה עיר  מלכותית  עתיקה  ממוקמת בסביבה מקסימה, בגן הטבע השמור על ההר בשם מדבדניצה,

 

זגרב מבורכת בשפע שטחים ירוקים  ופארקים יפים. מעל זגרב מתנשא הר המיוער מדבדניצה שהוא שמורת טבע מוגנת ומקום אהוב לטיולים על תושבי זגרב, במורדות ההר.  שמגיעים עד לאיליצה, הרחוב הראשי של זגרב, נמצאים אזורי מגורים יוקרתיים וסביבם גנים.את המרכז המסחרי של מהעיר מקשתת שורה של שכונה גנים9 גדולים שנושאים את השם "הפרסה הירוקה של לנוצי" .

גם לאורך אגמי ירון ממוקם פארק  לספורט ובילוי עם חופי רחצה מחוצצים שבימי הקיץ מושכים את תושבי זגרב.

 


 


גנים

מקסימיר הוא הגן הגדול והיפה ביותר בכל אירופה הדרום-מזרחית. הוא הוקם עוד בשנת 1794  בנוסף על יער עתיק של עצי אלון ושטחו  דשא נרחבים  יש בו גם מספר אגמים רומנטיים.גן –החיות .    

ממוקם במסגרת הגן, מקסימיר. עם חיות שונות מכל העולם הוא מושך כמוהו ילדים.הגן הבוטני 
במרכזה של העיר מהווה נווה-מדבר יפה ומרגע באמצע מהומת העירריבניאק, 
 הוא גן אינטימי בצל מגדלי הקתדרלה.

אורחי זגרב יופתעו לטובה מהרמה הגבוהה של שרות בבתי המלון  ומהסברת פנים של תושבי זגרב .בעיר פועלים 22 בתי מלון בכל הרמות ועוד מספר פנסיונים ובקרבת העיר ישנם גם  מוטלים ואתר- מחנאות לרכב. קל להכיר את תרבות בתי הקפה בעיר : ה"קאפיץ" הוא מקום מפגש אהוב על צעירים.לספל קפה בצהריים אנו ממליצים שתשבו בצבייטני. טרג (CVIJETNI ) ואחרי ארוחת ערב טעימה תטיילו ברחוב טקלצ'יץ'. בתי הקפה,   ה"קפיצ'י בזגרב הם מקום אידיאלי למנוחה קצרה  במהלך הסיור באתרים מעניינים ובחנויות.המלצות  

כדי להשלים את חווית העיר. היצע הקניות טוב מאד. במרכזה של העיר  ישנן חנויות השייכות לרשת חנויות הידועות  בעולם אבל צריך לשים לב גם לחנויות קטנות, גלריות וחנויות מוכרות עם סחורה בעלת איכות גבוהה מתוצרת קרואטית. בחנויות שמוכרות עתיקות, אפשר למצוא לעיתים  דברים מעניינים במחירים סבירים.

בחנויות  זגרב כדאי לקנות נעליים ודברי עזר,דברי לבוש,תכשיטים מעוצבים,תמונות  וקרמיקה ,דברי קריסטל ופורצלן.

בין המאכלים הטיפוסים של זגרב ראוי לצין צלי תרנגול הודו  בתוספת מלינצי,שטרוקלי נוסח זגורייה, מרק פטריות ולחם ביתי.בזגרב  תוכלו לאכול גם מאכלי-ים טריים מעולים.

אתרי9ם מעניינים בעיר מתוארים בפרוטרוט במונוגרפיות מפוארות,אלו ועוד הרבה דברים יפים אחרים יכולים לשמש מזכרות לשהייתכם בזגרב.מתוך חוברת המידע בעברית של לשכת התיירות של זאגרב.

Save on your hotel - hotelscombined.co.il


   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים