יומן טיול לתוניסיה האהובהמלונות שכדאי להכיר

גילוי נאות
אם תבצעו  את ההזמנה דרך הבאנר שכאן למטה, מובטח שתקבלו את המחיר הטוב ביותר למלון שלכם.
אנחנו מקבלים בתמורה עמלה קטנה, ישירות מאתר ההזמנות.

תודה
Save on your hotel - hotelscombined.co.il


יומן טיול לתוניסיה האהובה 

המדינה אהובה על קהילת יהודי תוניסיה. אפילו אני, שנולדתי בישראל, אינני חדלה להתרגש בכל פעם מחדש, כאשר אני נוחתת בארץ בה נולדו ומתו אבות אבותיי.
הטיול היה מרגש מאוד, מצד המטיילים ומצד המדריך: לכל עיר שהגענו, המטיילים פמפמו את שמה הצרפתי של העיר כפי שהכירו בבית, ויצאו לחפש "בנרות" את בתי אבותיהם, ושבו לקבוצה כשהם מרוגשים על עמקי נשמתם, מאידך, המדריך ניסה בכל כוחו להשיב "עטרה ליושנה" ולאורך כל הטיול, הוא תיקן לשמה הערבי של העיר.

 ד"ר מרים גז-אביגל
יו"ר מרכז הארגונים של יהודי ארצות ערב והאסלאם


יום 1 ראשון 

נחיתה בנמל התעופה המרשים "קרטאז'" ע"ש העיר העתיקה קרטגו, שעל חורבותיה נבנתה העיר תוניס, בירת תוניסיה. במקום המתין לנו אוטובוס יחד עם המדריך שבא לקראתנו עם שלט ענק שלא ניתן לפספס אותו. כל המזוודות הועמסו לבטן האוטובוס לא לפני שכל אחד זיהה את מזוודתו, והופ כולם באוטובוס.
נסענו לסיור היקפי סביב עיר הבירה וכבר נענו לכיוון בית הכנסת הגדול, שבעבר ובהווה הוא משמש הקהילה. בבית כנסת זה הוכתר סבו של בעלי, רבי יוסף גז השני, לרב ראשי לתוניסיה.
ומשם נענו בנסיעה קצרה למלוננו הממוקם בשדרה הראשית, חביב בורגיבה, ארוחת ערב ולינה.יום  2 שני 

לאחר ארוחת הבוקר, נענו לכיוון מערב לעיר הנמל ביזרט, והמדריך תיקן את שמה, "בנזרט" שהיוותה מעוזם האחרון של הצרפתים שגורשו בשנת 1962 בצהרי היום. לאחר תצפית על העיר היפה, וביקור ברחוב הקדרים ובחנויותיהם, נענו לכיוון העיר תסתור עירם של המגורשים מימי גירוש שספרד ב 1492, העיר אוכלסה ביהודים וערבים כאחד, שחיו בשקט ובאחווה כשזיכרון הגירוש קישר ביניהם.
אמנם הנסיעה הייתה ארוכה ומתישה, אבל זה היה שווה. בתסתור, ביקרנו במוזיאון על שמה של הזמרת האגדית היהודייה "חביבה מסיקה" שסביב דמותה המיתולוגי נקשרו סיפורים אקזוטיים רבים.
ומשם נענו לקברו של הפייטן הפורה ביותר מצפון אפריקה "רבי פראז'י שוואט" הממוקם בבית עלמין יהודי ישן מאוד. משם נענו לכיוון עיר הבירה תוניס, זמן חופשי לקניות, ארוחת ערב ולינה.
יום  3 שלישי 

היום נשלים את ביקורינו בבירה תוניס ונתחיל להדרים. בבוקר ביקרנו בבית העלמין היהודי המרכזי "בורז'ל"  ששם גיליתי את קברו של סבי שלא הכרתי, בו קבורים יהודים רבים מתקופות שונות, כולל נפגעי מלחמת העולם השנייה, ואחרים. לכאן גם הובאו עצמות יהודים  רבים שהיו קבורים בבתי עלמין אחרים בבירה ובכללם עצמות רבנים רבים ידועי שם כגון רבי חי טייב ואחרים, משום שממשלת תוניסיה החליטה לנצל את שטחי בתי העלמין לפיתוח נדלני.

מכאן הדרמנו למונסטיר, מקום הולדתו של נשיא תוניסיה הראשון ומקום קבורתו במאוזוליאום של משפחת הנשיא חביב בורגיבה.

משם נדרים לעיר סוס העיר השלישית בגודלה, שהמדריך חזר ושינן לנו את שמה הערבי "סוסה"- עיר חשובה ומרכזית במדינה, בה קבורים הילדים שנספו בהמראתם לאוסלו.
טילנו בעיר העתיקה המשיקה לחוף וטיילנו בשוק הססגוני.
משם נסענו לעיר החדשה וביקרנו בבית הכנסת "כתר תורה" בית הכנסת של הרב הראשי של תוניסיה, רבי יוסף גז.

סיימנו את היום בטיול מסביב למרינה המודרנית המרשימה פורט אלקאנטאווי, וחזרנו למלון מרוצים.
יום  4 רביעי 

היום הוא היום המרכזי שבכל הטיול המאתגר.
הבוקר נדרים לכיוון אי החלומות ג'רבא, ובדרך נעבור דרך שוק התבלינים הססגוני ושוק מוצרי הקש המרשים שבעיר גאבס. נסתובב בין הדוכנים ונרכוש מוצרים שלא קיימים אצלנו בישראל. ומשם נדרים לאי החלומות ג'רבא באמצעות מעבורת יפהפייה, שמעל סיפונה ניתן לצפות על הנוף הקסום של דרום תוניסיה. בהגיענו לגדה של האי ג'רבא, נפגוש את רוכלי הדגיגונים הפורסים את מרכולתם למרבה במחיר.
הערב הוא ליל לג בעומר, שמזה דורות על גבי דורות מקיימים תושבי האי את הילולת לג בעומר לכבודו של ר' שמעון בר יוחאי.
בערב נשתתף בשמחת הקהילה בבית הכנסת אלגריבה העתיק- שסיפורי ניסים רבים נקשרו בשמו, ונצפה בתהלוכה המרשימה ביותר שסיפורי פלאים מסתובבים סביבה, נשתתף יחד עם כל התיירים מכל רחבי העולם ובני הקהילה בתהלוכה המסורתית, היא תהלוכת "אלמנרה" וחזרה למלון לארוחת ערב וללינה.
 יום  5 חמישי 

  יום 5 חמישי 23.5.19
התעוררנו לבוקר נפלא אחרי חוויה שמילאה את הלב והרוח, כולם באוטובוס, ותיכף נעזוב את האי הקסום ועוד נשוב אליו. פנינו לכיוון העיר זרזיס דרך הכביש המכונה קנטרה שמחבר  את האי ג'רבא ליבשה.

ביקרנו בבית הכנסת שיופיו לא נס ממנו, ביקרנו בחדרי לימוד הבנים של הקהילה, ששם מתרגמים את חמישה חומשי תורה ללשון הערבית-היהודית, ביקרנו במקווה הטהרה של הקהילה המצומצמת שנותרה, משם לשוק הזהב היהודי, ומשם שמנו את פנינו לעיר מדנין בירת הסהרה, ביקרנו בשוק, ומשם נענו  לעיר מאטמאטה- עיר הבנויה מתחת לקרקע- בכדי להתמגן מפני השמש היוקדת שבקיץ היא מגיעה לטמפרטורה של 42 מעלות, ומשם פנינו לביקור חטוף בעיר טאטאווין- העיר הדרומית ביותר בתוניסיה הגובלת עם לוב.
חזרנו ללינה במלוננו באי ג'רבא ללינה ואיסוף כוחות.  

יום  6 שישי 

יום  6 שישי 24.5.19
היום הזה מוקדש כולו לאי ג'רבא-המכונה אי הכוהנים. בבוקר ביקרנו במוזיאון גלאלה, מוזיאון מרהיב ביופיו  ובמקומו, המשקף את חיי הקהילות- יהודיות וברברית, שבעבר חיו בשקט ובשלווה יחד באי. ביקרנו בחארה אלכבירה ובחארה אלצגירה- השכונות היהודיות שעדיין מקיימות קהילות מסודרות.
ביום זה נתנו זמן חופשי לכל המטיילים עד שעות לפני השקיעה, לא לפני שקבענו שעה ממדויקת להתרכזות לשם חזרה למלון.
ביום זה, חלק מהמטיילים ניצלו את הזמן לביקורי משפחות, ביקורים בבתי העלמין שם קבורים בני משפחותיהם, ומסע קניות בשוק הססגוני ורחב הידיים, בעיירה המרכזית שבאי- חומת אלסוק.

בשעות אחר הצהרים, המטיילים שבו לאוטובוס כשתיקיהם מלאים בתכשיטי זהב בעיצוב מסורתי, בגדים בהדפסים מקומיים, ואפילו קציצות ריחניות לשבת -האופניות למסורת התוניסאית.
בזריזות התאספנו באוטובוס ונסענו למלון להתארגנות אחרונה לפני שבת המלכה.


יום  שבת 

יום 7 שבת
בטיול הזה, אם לא הייתה שבת, היה צריך להמציא אותה. אחרי שבוע מהנה מאוד אבל גם מפרך, יום השבת נוצל למנוחת הגוף והנפש, וכל מטייל ניהל את יומו כראות עיניו.
לפני ארוחת הצהרים, אני נתתי הרצאה, על אודות המשפחות הרבות באי- שעל שמם משפחתם מכונה האי ג'רבא בשם אי הכוהנים.
אחרי ההרצאה כולנו התרכזנו לארוחת שבת כמיטב המסורת התוניסאית. ב
ערב, אחרי צאת השבת קיימנו מפגש חוויתי.

יום  ראשון

יום  8 ראשון 26.5.19
היום ניפרד מהאי הפליא, (כפי שכינה אותו החוקר מהאוניברסיטה העברית, בתחילת המאה ה 20) שבעים ברוח ובחומר. נתנתק מהאי המופלא ונתחיל להצפין לערי הצפון.
בראש ובראשונה נבקר בקברו של הסייד אל מערבי- הלמוד בניסים-שעד היום עדיין חיים בקרבנו גברים תוניסאים הקרויים על שמו. נקיים סעודה קצרה ליד קברו ומשם נגיע לעיר צפאקץ.
נבקר בבית הכנסת בית-אל המפואר, נקיים תצפית על העיר העתיקה, ומשם ננוע לכיוון העיר אל-ג'ים.


בעיר זו נבקר בקולוסיאום שנבנה ע"י הרומאים, שהוא תעתיק מוקטן של קולוסיאום ברומי, שהיום הוא משמש כתיאטרון. משם נצפין לעיר הנופש היפהפייה הצפונית חאמאמאת, ארוחת ערב ולינה. 
יום  9 שני 

יום 9 יום שני 27.5.19
הבוקר התחלנו את הסיור בעיר נאבל, בשונה מכל הקהילות היהודיות בתוניסיה, שכולן עתיקות יומין, לעומתן, קהילת יהודי נאבל היא חדשה יחסית, וזה ניכר באופי השכונה היהודית.
בהגיענו לעיר, נסענו ישר לבית העלמין המקומי, שבתוכו נמצא קברו של הצדיק ר' יעקב סלאמה. ציבור המטיילים סיירו בין קברי היהודים, והופתעו לגלות, שקברים רבים נושאים את שם משפחת גז- שם משפחתו של רב הכותל, רבי יהודה גז ע"ה יליד העיר נאבל.
משם נענו לכיוון שוק הנעלים המפורסם, שתוניסאים רבים מגיעים אליו בכדי לקהות נעליים איכותיות לכל המשפחה. בהמשך היום ביקרנו בחנויות רחבות הידיים של הכדרים, ששמם יצא למרחוק.
לקראת הערב, נסענו למלוננו יסמין חאמאמאת המפואר לארוחת ערב וללינה.
יום  10 שלישי

יום 10, שלישי 28.5.19
אחרי ארוחת בוקר, יצאנו לביקור מעניין במרכז העיר הישנה- המכונה "המדינה". משם נענו לכיוון החוף בכדי להתחיל את השייט באנייה פירטית, שעל סיפונה כבר התמקמו רקדנים, שבמהלך ההפלגה הרקידו את המטיילים וביצעו כל מני פעלולים מרהיבים.
לבסוף הוגשה לנו ארוחת צהרים. משם נענו לכיוון המלון שהנגיש חדרי ספא, חמאם, מסז'ים ובריכה מחוממת.
ארוחת ערב, מופע פולקלורי ולינה.

יום  11 רביעי

יום 11, רביעי 29.5.19
בבוקר התחלנו את הנסיעה בחזרה לכיוון הבירה תוניס. היעד הראשון שלנו הוא העיר העתיקה קרתגו.
תחילה ביקרנו באתר ה"תופת" שם נהגו הפיניקים להקריב קורבנות ילדים - הנקיים מחטאים. משם נענו לנקודת תצפית על העיר תוניס  והאתר הארכאולוג- קרתאג' (היא היער קרתגו ( משם נענו לכיוון חוף לאגולאט- אחד הפרברים בעיר תוניס.
חנינו לארוחת צהרים, ומשם נסענו ל"עיר האמנים סידי בוסעיד", שאף היא פרבר של הבירה, שהוכרזה ע"י אונסקו כאתר שמור.
מכל התצפיות שערכנו לאורך כל הטיול, התצפית מסידי בוסעיד, היא התצפית היפה והמרהיבה מכולם, בה המים והגבעות נושקים זה לזה, צבע המים משנה בהתאם לשבירת קרני השמש.
בתי הקפה שלמרגלות ההר, מגנטו את המטיילים, ואנחנו המדרכים היינו צריכים "לקלף" את המטיילים, ולמשוך אותם לאוטובוסים.יום  12 חמישי

יום 12 חמישי 30.5.19
בבוקר יום חמישי, היה הקשה מכולם. למרות עייפות המטיילים, היה קשה להחזירם לארץ, בגלל: ההתרגשות שגדשה אותם, שחלקם נולדו במדינת תוניסיה והמשיכו לאהוב אותה, וחלקם, כמוני- שהוצפו מסיפורי אהבה וגעגוע לתוניסיה האהובה. בגלל העומס הרב שהיה במטענם, ובנמל התעופה יצטרכו לשלם על המשקל העודף, ובגלל הקושי להיפרד מהקבוצה המדהימה שלנו.
לבסוף נפרדנו מתוניס עם חוויות בלתי נשכחות. יצאנו בהמראה משדה התעופה קרטאז, חניית ביניים קצרה באירופה, ונחיתה בנתב"ג. חזרנו לארץ הקטנטונת והאהובה שלנו.


גלריית תמונות מטוניס


המסגד הגדול בקירואןבתי טרוגלודיטה
Chebika, Tozeur
בעת העתיקה, היה כאן מאחז רומי הידוע בשם Ad Speculum ומאוחר יותר מקלט הררי של העם הברברי

טואול - בניית אתרים