לאוס
כתבות ומאמרים


לאוס מדינה מיוחדת  

לאוס-מדינה מיוחדת לאוס מדינה בעלת נופים מדהימים וביניהם מפוזרים להם כפרים ומקדשים.
לאוס ארץ מיליון הפילים – זהו כינוייה של לאוס מדינה לה אין מוצא לים. שטחה של לאוס כמעט כשטחה של בריטניה והיא גדולה משטח מדינת ישראל כמעט פי 10 אך אוכלוסייתה קטנה מאוכלוסיית ישראל.

צביקה דמרי. 


קרדיט צילום   rf    123  rf 

לאוס מחולקת ל-16 מחוזות ובירתה ויינטיאן ושכנותיה וייטנאם, קמבודיה, סין, בורמה, ותאילנד ,שביניהם זורם נהר המקונג. באזור הצפון שטחים הרריים כמו גם בגבול עם וייטנאם . כאמור אוכלוסייתה של לאוס דלילה ביותר, מרבית האוכלוסייה ממוקמתלאורך נהר המקונג ומונה לא פחות מ-68 קבוצות אתניות שונות הדוברים שפות שונות ואת השפה הלאית הנחשבת לשפה הרשמית לומדים כשפה שנייה. רוב רובם של השבטים חיים בהרים ולמעשה הם מחולקים לקבוצות שהגדולה שבהם נקראת לאו-לום והם מתגוררים בעיקר לאורך נהג המקונג.
קבוצה נוספת הלאו-טונג המקיימים אורח חיים מסורתי והקבוצה השלישית לאו-סונג קבוצה זו היגרה ממקומות שונים אל ההרים. טיול בלאוס הוא כמו בטיול במקום בו הזמן עמד מלכת, אל מול נופים מדהימים בנויים להם בקתות כמו תלויים על מצוקים, על שבילי עפר בין כפרים צועדים להם בני השבטים עוטים על גופם את התלבושות המיוחדות.אל מול נופים נעים להם טורים של נזירים העוטים על גופם את הגלימה הכתומה המפורסמת ואוספים אל כלי קיבול את מנחת התושבים המקומיים האורז. הדרכים המשובשות העטופות משני צידיהם בצמחייה עבותה, כשמשפחה שלמה רכובה ומחייכת על אופנוע. המפלים השוצפים של לואנג-פארברג, כפר האורגים ומקדשים על כל צעד ושעל. לאוס מתעוררת למעבר בו כונתה ונחשבה למדינה המופצצת ביותר בהיסטוריה למציאות של התפתחות וקידמה. פצעי העבר כמו גם מחסור במחצבים גרמו ללאוס קריסה כלכלית שבעטיין נגרמו פיגור בקדמה ובטכנולוגיה.
אט אט החלה המדינה להשתקם, כבישים נסללו ,כפרים חוברו לרשת החשמל והמדינה נפתחה לעולם וכיום היקף התיירים מגיע ל-2 מיליון בשנה . כניסה ללאוס מחויבת בויזה אותה יש לקבל מראש ,אפשר וכדאי להוציאה בתאילנד במידה ולאוס נחשבת לנקודה נוספת על מפת הטיול, ניתן להוציאה גם במעברי הגבול.
ללאוס ניתן להגיע בטיסה מבנקוק או במעברים יבשתיים . התנועה בלאוס אפשרית באמצעות אוטובוסים ,אך ישנה דרך מעניינת באמצעות שייט על נהר המקונג ,כאשר ניתן לעצור לביקור בתחנות על ציר השייט , בספינת הנהר ישנה אפשרות לשכור חדר. לטיול בדרומה של לאוס מומלץ להגיע בטיסה , התקופה הטובה לטיולים בלאוס הם מחודש נובמבר עד לחודש פבר' שאז מזג האוויר קריר והגשמים מועטים בשאר חודשי השנה מזג האוויר גשום מאד .


logo בניית אתרים