סיינה
מידע ומסלול טיול

סיינה, צעד אחורה לטוסקנה של ימי הביניים

סיינה היא ככל הנראה העיר היפה ביותר מימי הביניים באיטליה, וטיול ששווה לעשות גם אם אתם בטוסקנה לזמן קצר.
הלב של סיינה הוא הפיאצה המרכזית שלה הידועה בשם Il Campo, הידועה ברחבי העולם בזכות מרוץ הסוסים הפאליו המפורסם. מרוץ סוסים שרץ סביב הפיאצה פעמיים בכל קיץ ( חובבי סרטים יכולים לראות את סיינה והפאליו בסרט ג'יימס בונד קוונטום של נחמה  Quantum of Solace.אומרים שסיינה נוסדה על ידי סניוס, בנו של רמוס, אחד משני המייסדים האגדיים של רומא ולכן הסמל של סיינה הוא הזאב שינק את רמוס ורומולוס - תמצאו פסלים רבים ברחבי העיר.
העיר שוכנת על שלוש גבעות כשליבה היא פיאצה דל קאמפו הענקית, היכן שהיה בעבר הפורום הרומי. שנבנו מחדש בתקופת שלטונה של מועצת התשע, קבוצה מעין דמוקרטית משנת 1287 עד 1355, תשעת החלקים של ריצוף הלבנים דמויי המניפת של הפיאצה מייצגים את המועצה ומסמלים את גלימת המדונה המחסה את סיינה.


סיינה שבאיטליה מונה כ-54,000 תושבים והעיר העתיקה ההיסטורית שלה נחשבת לאחד המקומות היפים ביותר לביקור בטוסקנה. בעוד שפירנצה, מרוחקת רק 70 קילומטרים משם, ידועה כעיר האולטימטיבית של הרנסנס, סיינה מציגה צד ימי ביניימי מרהיב ביופיו.
במיוחד המרכז ההיסטורי של סיינה, שנמצא גם ברשימת אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו, הוא ייחודי באיטליה בגלל הכישרון שבו.
סיינה לא רק פופולרית בקרב תיירים, אלא היא גם עיר סטודנטים תוססת. כמעט 20,000 סטודנטים לומדים באוניברסיטת סיינה, מה שמעניק לעיר העתיקה קסם צעיר ותוסס.
במרכז יש הרבה מסעדות נהדרות, בתי קפה נחמדים וגם חנויות מעדניות עם מעדנים מסביבת סיינה.

לעיר סיינה יש 17 רובעים, שבכל אחד מהם יש קהילות מאוד ייחודיות. אזורים אלה רוחשים לעתים קרובות חיים, לא רק במהלך מרוץ הסוסים השנתי של פאליו, אלא לאורך כל השנה עם אירועים מהנים.
סיינה, מה לראות אטרקציות ומקומות

בטיול בסיינה, יש כל כך הרבה דברים מדהימים לראות ועשות.
רוב האטרקציות ממוקמות בעיר העתיקה, אותה תוכלו להכיר ברגל במהלך הטיול בעיר.
הנה המקומות הטובים ביותר לביקור בסיינה.

הדרך הטובה ביותר לחוות את יופיה של סיינה במלואה היא ברגל (לא ניתן להיכנס למרכז עם רכב).
בעיר יש סמטאות משופעות רבות הנפתחות לכיכרות קטנות ומזמינות וכנסיות מרהיבות. טיול על הגבעות שייצרו את סיינה מביאה לכם נוף מרהיב של ציוני הדרך היסטוריים רבים של העיר.


כיכר פיאצה דל קאמפו 
אחת הכיכרות המרהיבות בימי הביניים בכל אירופה. החלל בצורת קונכייה נבנה זמן מה לפני המאה ה-13, וסיפק מקום לסוחרים ולשווק את מרכולתם. הריצוף על הרצפה מחולק לתשעה חלקים, המייצגים את התשע ששלטו בסיינה בשיא תפארתה מימי הביניים. הפיאצה נותרה מוקד העיר, גם לאחר כל מאות השנים הללו.


מזרקת פונטה גאיה
מזרקת פונטה גאיה מזרקת פונטה גאיה היא שמחה,  שכן "גאיה" פירושו "שמח". מזרקה מקושטת זו מתוארכת לאמצע המאה ה-14, עם מים שהוזרמו ממרחק של 24 ק"מ.
התבליטים הצדדיים, מפוסלים משיש, מתארים סצנות מתוך ספר בראשית.
הזאבים המזרימים מים מייצגים את רומולוס ורמוס. שני עמודים הציגו במקור פסלים של נשים עירומות, אבל הם, יחד עם תבליטי שיש מקוריים, הועברו למוזיאון סנטה מריה דלה סקאלה. החלק המרכזי מכיל את המדונה והילד.

פאלאצו פובליקו 

כיכר הקמפו נשלטת על ידי פאלאצו פובליקו האדום והמגדל שלו, טורה דל מנג'יה. יחד עם הדואומו של סיינה, נבנה גם ה-Palazzo Pubblico באותה תקופת שלטון על ידי מועצת התשע. הארמון האזרחי, שנבנה בין 1297 ל-1310, עדיין מאכלס את המשרדים העירוניים של העיר בדומה לפאלאצו וקיו בפירנצה.
לחצר הפנימית שלו יש כניסות לטורה דל מנג'יה ולמוזיאון האזרחי. אם אתם מרגישים אנרגטיים, טיפוס במעלה למעלה מ-500 המדרגות יתגמל אתכם בנוף נפלא של סיינה וסביבתה.
המוזיאון, לעומת זאת, מציע כמה מהציורים הגדולים של סיינה. בסלה דל קונסיסטרו נמצאת אחת מיצירותיו הטובות ביותר של דומניקו בקפומי, ציורי תקרה של סיינה.טורה דל מנג'יה
נבנה לפני יותר מ-800 שנה, טורה דל מנג'יה נמצא ממש בתוך פיאצה דל קאמפו ואחד המגדלים ההיסטוריים של איטליה שכדאי לראות. כאשר הוא נבנה, זה היה למעשה המגדל הגבוה ביותר בכל איטליה של ימינו ועדיין עומד וצופה בגאווה על אזור טוסקנה.
מעניין שהמגדל עצמו תוכנן להיות בדיוק באותו גובה כמו קתדרלת סיינה.
כנראה, או לפחות כך נאמר לי, זה היה כדי להראות את הסמכות השווה של הכנסייה ושל הממשל בסיינה עצמה. להגיע לראש המגדל זה אחד הדברים הטובים ביותר לעשות בסיינה. הנופים פשוט שווים את זה.
טיפ: אפשר לחסוך כסף עם כרטיס משולב הכולל את הכניסה למגדל ולמוזיאון ה-Civico.
קתדרלת סיינה


היא אחת היצירות המובילות באדריכלות הגותית בכל איטליה. הבניין הזה פשוט פנטסטי והעיצובים החיצוניים והפנימיים שלו נשגבים. הקתדרלה, שנבנתה במקור במאה ה-13, עמדה במשך מאות שנים כסמל של העיר והיא יושבת בפיאצה דל דואומו במרכז העיר.
החזית והחלק החיצוני של הקתדרלה מפוארים וכוללים שפע של מאפייני עיצוב של אבן לבנה ושיש, בתוספת כמה ציורי קיר נשגבים. יתר על כן, פנים הכנסייה עוצר נשימה למדי - כמעט כל זווית מעוטרת מקשתות שיש  מפוספסות ועד כיפת הזהב המעוטרת וציורי הקיר היפים מעל המזבח הראשי.

ספריית פיקולומיני
כדאי לראות גם את ספריית פיקולומיני המרשימה. הממוקמת בתוך הקתדרלה. הספרייה הוזמנה על ידי הארכיבישוף כבר בשנת 1492. בפנים, מלבד כתבי היד המרהיבים, יש אוסף פנטסטי של ציורי קיר וציורים אמנותיים חוויה אמיתית לכל חובבי האמנות.

טיפ: ממוזיאון הקתדרלה תוכלו להגיע בקלות ל-Facciatone, אחת מנקודות התצפית הטובות ביותר בסיינה.

טיפוס לראש ה Facciatone
אחד הדברים הכי יוצאי דופן לעשות בסיינה הוא לטפס לראש ה-Facciatone, החזית הבלתי גמורה של הקתדרלה שמעולם לא נבנתה.
באמצע המאה ה-14, תושבי סיינה תכננו והחלו לעבוד על הרחבה ליצירת כנסייה חדשה באורך 100 מטר, תוך שהותירו את המקורית (זו שרואים כעת).
הבנייה הואטה עם תחילת המגיפה והמיתון הכלכלי שנוצר, ולבסוף נעצרה עם גילוי של בעיות יציבות בחלקים שכבר הושלמו. בסופו של דבר, התוכניות ננטשו, והותירו רק את החזית הלא שלמה, ונופים נפלאים של סיינה. הטיפוס למעלה, במעלה גרם מדרגות צר ועגול, והחוויה המסחררת בחלק העליון אינם מיועדים למי שיש לו פחד גבהים, אבל הנוף של הקתדרלה והאזור הכפרי של סיינה וטוסקנה הוא נוף שאין דומה לו.
כתובת: Piazza del Duomo 8, Sienaמוזיאון Museo dell'Opera Metropolitana
אם זו קתדרלה או שזה מוזיאון? במקרה של ה-Museo dell'Opera Metropolitana, הוא התחיל להיות חלק מקתדרלה אבל הבנייה נעצרה עם המוות השחור בשנת 1348. כיום, הבניין המפואר הזה הוא מוזיאון שבמרכזו אמנות דתית, כולל פסלים שגולפו על ידי אדריכל הקתדרלה , פיטאנו, במאה ה-13. הוא מכיל חלק מהדואומו ויצירות יוצאות דופן של דונטלו ודוצ'י, שהיצירה הנוצצת שלהם, Maesta, נחשבת ליצירת מופת של אמני סיינה המוקדמים.
טפסו מדרגות מפותלות וצרות עד למרפסת לנוף פנורמי נהדר של סיינה.קאסה די סנטה קתרין 
קאסה די סנטה קתרינה קתרין מסיינה הייתה הקדושה הפטרונית של העיר. קתרינה בנינקאס הייתה בתו של סוחר ומגיל שמונה החליטה להקדיש את חייה לדת הנוצרית. היו לה הרבה חזיונות, שהפכו אותה למקור ההשראה של אמנים רבים. קתרין מתה ברומא והוכרזה כקדושה זמן קצר לאחר מכן. Casa di Santa Catharina הוא הבית בו גדלה. הבית מאופיין בקלויסטרים וקפלות. הכנסייה נבנתה בשנת 1623פיאצה ופאלאצו סלימבני 
פיאצה ופאלאצו סלימבני אחת הכיכרות היפות ביותר ונקודת צילום פופולרית בסיינה היא פיאצה סלימבני מהמאה ה-14 עם ארמון סלימבני.
בבניין היסטורי זה שוכן מונטה פאשי די סיינה, הבנק העתיק ביותר באירופה, שעדיין מחזיק בכל הבניינים מסביב לכיכר.
גם הפסל באמצע הכיכר מעניין. הוא נוצר בשנת 1880 על ידי טיטו סרוצ'י ומייצג את הפוליטיקאי והכלכלן סלוסטיו בנדיני. חומות העיר
סיינה היא אחת הערים הבודדות בעולם המוקפת בחומה מימי הביניים חומה שלמה לחלוטין.
חומת העיר המבוצרת משתרעת על פני 7 ק"מ, משתלבת בשערי הכניסה העתיקים של העיר.
אתר חובה הוא Porta Camollia (שער קמוליה), המשמש את התושבים בצפון העיר. בראש השער נמצא הביטוי, COR MAGIS TIBI SENA PANDIT, שבתרגום 'סיינה פותחת בפניך את הלב שלה, שהוא גדול מהשער הזה'.מוזיאון הטבע
מוזיאון הטבע המוזיאון הקטן של הטבע, מוכר בשם Musei dell'Accademia dei Fisiocritici בסיינה. המקום נוסד בשנת 1691, למרות שהמוזיאון נפתח במחצית השנייה של המאה ה-18. כיום, באולם התצוגה אוסף מוצגים מלפני שלוש מאות שנה וממצאים גיאולוגיים וזואולוגיים יקרי ערך.
טיפ: הכניסה למוזיאון חינם!
סיינה מידע שימושי 
טוב לדעת!
אם תרצו לחסוך כסף וזמן, כדאי שתשיגו לעצמכם את הכרטיס המשולב לכניסה מהירה לקתדרלה, בית הטבילה, הקריפטה, ספריית פיקולומיני, מוזיאון הקתדרלה ו-Facciatone. לא משנה באיזה טווח מחירים,


לסיינה יש מגוון רחב של מקומות לינה מדהימים. אנחנו יכולים להמליץ על הצימר La Terrazza Sul Campo במיקום מעולה עם נוף פנטסטי של הכיכר המרכזית.


יום אחד בסיינה אולי מספיק כדי לבקר בכמה מהאטרקציות החשובות ביותר. להכיר את העיר ביתר פירוט, עליכם לתכנן לפחות יומיים או יותר. הסביבה של סיינה אידיאלית לטיולים מעניינים.

בכל מקרה, אנו ממליצים לבקר בסן ג'ימיניאנו, במנזר אבזיה סן גלגנו, בוולטרה, במונטריג'יוני ובארצו.חנייה בסיינה
סיינה קלה להתמצאות ואין אפשרות להיכנס אליה עם רכב,מסביב לאזור התיירותי ישנם מס' רב של חניונים בתשלום.
( ישנם גם כאלה שהם בחינם אך מרבית הזמן הם מלאים ).

רשימת חניונים בסיינה
חניון Il Campo
חניון גדול נמצא ליד Porta Tufi
פתוח 24 שעות.
מחיר € 2,00 לשעה ליום: € 35,00


חניון Il Duomo
חניון הממוקם ליד שער Porta San Marco
פתוח 24 שעות
מחיר € 2,00 לשעה ליום: € 35,00


חניון סנטה קטרינה Santa Caterina
חניון הממוקם ליד הדואומו
פתוח 24 שעות
מחיר € 2,00 לשעה ליום: € 35,00

חניון סאן פרנססקו San Francesco
חניון קטן ממוקם ליד האוניברסיטה וכנסיית San Francesco
מחיר € 2,00 לשעה ליום: € 35,00

חניון האיצטדיון Fortezza-Stadio
חניון גדול ממוקם ליד האיצטדיון
פתוח 24 שעות מחיר € 2,00 לשעה ליום: € 35,00

חניון תחנת הרכבת Stazione - Train station
נמצא בסמוך לתחנת הרכבת
המחיר € 0,50 לשעה

מחוץ לסיינה 


עתיקות כנסיית סאן גאלגאנו Abbazia di San Galgano

העתיקות נמצאות במרחק של כ 40 ק"מ מסיינה
בכתובת : localitaSan Galgano -Palazzettoחורבות מצודת Castello di Miranduolo
בכתובת : Ciciano, Chiusdino,


יצירות אומנות באבן Selva di Sogno
מרכז יצירות אומנוטתיות באבנים בצבעים שונים- מקום נחמד.
בכתובת : Casole d'Elsa Osho Miasto - Pod. S.Giorgio Chiusdino
כפרים ועיירות מקסימות באזור סיינה
Casole d’Elsa
קאסול ד'אלסה, בעבר יישוב אטרוסקי היסטורי, כפר הממוקם לאורך גבעה עם נוף פנורמי מדהים של האזור הכפרי של סיינה. במאות ה-11 וה-12 הייתה העיירה בשליטת הבישופים של וולטרה, שעברה לשליטת סיינה ב-1260.
מיקומה האסטרטגי פירושו שהיא הייתה ממוקמת בצורה מושלמת כדי להגן על עצמה מפני התקפות חיצוניות, שני מגדלים עגולים שעדיין עומדים על תילם, עם חומות העיר מהוות למקום אווירה ימי ביניימית.


הדבר הראשון שעליכם לראות ב-Casole d'Elsa הם חומות העיר.
החומות בצורת אליפסה הכוללות שני מגדלים עגולים מהמאה ה-15 ואת המבצר מן המאה ה-14 שהפך כעת לבית העירייה. במבנה ההיסטורי והמרשים הזה נמצאת גלריה Arte Viva.
הגלריה, היא ביתם של אוסף מרהיב של רישומים וציורים של ילדים מכל רחבי המחוז.
בין המבנים היוקרתיים של המרכז ההיסטורי, ה-Collegiata di Santa Maria Assunta מבנה בולט, שנבנה במאה ה-12 בסגנון רומנסקי גותי.
בפנים יש יצירות אמנות רבות.
ליד ה-Collegiata נמצא בית הכומר, כיום משמש כמוזיאון הארכיאולוגי .
בו תוכלו לגלות את ההיסטוריה של האזור שמסביב באמצעות שרידים ארכיאולוגיים שונים מהתקופה האטרוסקית, ציורים ופסלים של בית המלאכה בסיינה מה-14 עד ה-16.

ממש מחוץ למרכז העיר נמצאת הכנסייה הבולטת של סן ניקולו, המופיעה במסמכים משנת 1348 ואילך.
בפנים יש ציורי קיר של וינצ'נזו ופרנצ'סקו רוסטיצי ומדונה על המזבח הראשי מהאסכולה הסינית מהמאה ה-14.

בקרבת הכפר
פארק סלבה די סוגנו ממוקם ממש בין קאסול לקיוסדינו, .
המקום הקסום הוא המקום בו הטבע הופך גם למסגרת וגם ליצירות האמנות בו זמנית, עץ אלון שבו אבנים וזכוכית צבעונית מתעוררים לחיים ומשתלבים בהרמוניה בסביבה, ויוצרים פינה מושלמת וטיולים מרגיעים.


באזור תוכלו למצוא את הכפרים מימי הביניים סן ג'ימיניאנו (שהינו אתר מורשת עולמית של אונסק"ו) ו-וולטרה שאי אפשר לפספס.
מונטרג'יוני הוא גם אתר חובה; עם הטירה המבוצרת המפוארת שלו, זהו כפר ייחודי לחלוטין שזכה לשבחים.מונטפולצ'יאנו
ניצבת גבוה על ראש גבעה בדרום טוסקנה, לא רחוק מדי מסיינה. מונטפולצ'יאנו היא עיירה מימי הביניים עם יופי נדיר שמומלץ מאוד לבקר בטוסקנה. העיר, המלאה בארמונות רנסנס אלגנטיים, כנסיות עתיקות, כיכרות מקסימות ופינות נסתרות, מתהדרת בפנורמות עצומות בכל רחבי העמקים הנפלאים ואל ד'אורסיה ו-ואל די קיאנה המקיפים אותה.

מיקומה האסטרטגי של מונטפולצ'יאנו הופך אותה לבסיס מושלם ממנו ניתן לצאת ולהכיר את הפינות היפות של טוסקנה.
מכאן תוכלו להגיע תוך זמן קצר לפיאנזה המקסים, לכפר התרמי באגנו ויניוני, למונטאלצ'ינו המפורסם ולעוד המון כפרים קסומים.
העיירה מונטפולצ'יאנו זכה לתשומת לב רבה בעקבות צילומי סאגת הערפדים "דמדומים" סרט ההמשך "ירח חדש" דבר שמביא לגלי תיירים.

מונטפולצ'יאנו ידועה בכל העולם בזכות ה-Vino Nobile אחד מהיינות המוערכים ביותר בטוסקנה, יין אדום זה עשוי מענבים הגדלים בכרמים המקיפים את העיר.
אל תחמיצו ביקור לפחות באחד מהיקבים המונומנטליים. רבים מהם כל כך מעניינים כמו יצירות ארכיטקטורה בפני עצמן, עד שהם מושכים חובבי אסתטיות וגם אוהבי יין.

מה לראות במונטפולצ'יאנו
הדרך הטובה ביותר לגלות את המרכז ההיסטורי האלגנטי היא לטייל בו.
היכנסו בפורטה אל פראטו, בחלק התחתון של העיירה, המשיכו בעלייה עד שתגיעו לפסגה ולפיאצה גרנדה, המארחת הרבה מאוד אירועי תרבות.
כאן תוכלו לראות  ארמון רנסנס אחרי ארמון הרנסנס, שלל סדנאות אומנים וכנסיות עם חזית יפהפיה שהן אפילו יותר מדהימות ומעניינות בפנים.אל תחמיצו גם את המגדל הנפלא ואת החזית בסגנון גותי של פאלאצו קומונלה.
מול זה, בית העירייה, ניצבת הקתדרלה, שראשיתה במאה השש עשרה.
מיד מתחת למעגל החומות תוכלו להתפעל מהמקדש למדונה די סן ביאג'יו, פרי עבודתו של אמן הרנסנס אנטוניו דה סנגאלו. הכנסייה הזו נחשבת לניצחון ארכיטקטוני, עד כדי כך שמיכלאנג'לו חרג ממנה כששרטט את הטיוטות הראשונות של מה שתהפוך לבזיליקת פטרוס הקדוש ברומא.

טיילו במורד איל קורסו כדי לראות יותר ממונטפולצ'יאנו, טיילו ברחוב הראשי שלה, איל קורסו, הידוע גם בשם ויה די גרצ'יאנו, ויה די וולטאיה, ויה דל'אופיו ו-ויה פוליציאנו. לאורך הדרך, תוכלו להתפעל מהבניינים היפים הרבים, כולל ארמון אביניונסי, פאלאצו די בוצ'לי ופאלאצו קוקוני. אלה היו פעם בתיהם של האזרחים העשירים והחזקים ביותר בעיר. אף אחד מהם אינו פתוח לקהל הרחב, אך ניתן להינות מהם מבחוץ.פסטיבלים
בסוף אוגוסט צוותים משמונה ההשכונות  ה-Bravio delle Botti  של מונטפולצ'יאנו מריצים חביות יין ענקיות למרחק של קילומטר בערך במעלה הרחוב התלול. הכל מבוצע בלבוש מימי הביניים.


קניות במונטפולצ'יאנו
כמו העוד עיירות בטוסקנה, מונטפולצ'יאנו מציעה מוצרי עור באיכות גבוהה, אך לעתים קרובות במחירים טובים יותר. ל לנעליים, תיקים, מעילים וחגורות, בקשו מהמקומיים להגיע אל Maledetti Toscani, שפועלת מאז 1848. למצעים איכותיים מגבות ומפות שולחן, בקרו ב- Eredi Biagianti.


מחוץ לעיר
ממש מחוץ לשערי העיירה,  בירידה מפיאצה גרנדה (שימו לב הליכה קצת קשה) נמצאת יצירת המופת של סנגאלו הזקן, ואחת הכנסיות המצולמות ביותר בטוסקנה.
חזיתו כולה מעוצבת ומוקדשת לסנט בלייז, רופא ארמני שנרצח במאה ה-4.


אם אתה מתקרב למונטפולצ'יאנו מפיאנצה, יש נוף בלתי נשכח של סן ביאג'יו.
כשאתה מקיף את העיקול האחרון לפני העיירה. רחק מהחומות של מונטפולצ'יאנו, בלי אף בניין אחד שיפריע לכם לנוף המדהים.
טיפ שלנו הכי טוב זה בשעות אחר הצהריים.

העיירה Chianciano Terme
דרומית למונטפולצ'יאנו, ידועה במים התרמיים שבה, הטובים לבריאות. 

העיירה קשורה גם לסופר וחתן פרס נובל לואיג'י פירנדלו, שחיבר כאן שתי נובלות. תוכלו לעקוב אחר שביל מסומן של אתרים המתייחסים לתקופתו באזור בכפר הקטן והאטמוספרי מימי הביניים Chianciano Vecchia, ממש צפונית לספא הראשי מהמאה ה-20. מרפסת ליד טורה דל' אורולוגיו מימי הביניים (מגדל השעון) היא מקום מצוין לעצור ולהתפעל מהנוף.


העיירה סארטיאנו Sarteano
עיירת השוק הקטנה אך התוססת הזו נמצאת רחוק מהשביל התיירותי של טוסקנה. אבל יש בה כמה מהשרידים האטרוסקים היקרים ביותר במרכז איטליה


Murlo
Castelnuovo Berardenga
 Montalcino Monteriggioni
Pienz 

San Casciano dei Bagni
San Gimignano Radda in Chianti 
Cetona 
Radicofani 
Montefollonico Trequanda 
     | |   לכל נושא באתר צרו קשר 
   
מייל tmasoret@gmail.com
ווטסאפ: 0546303031טואול - בניית אתרים