ייתכן שמגיעה לכם אזרחות פורטוגלית


צאצאים ליהדות ספרד: ייתכן שמגיעה לכם אזרחות פורטוגלית

ישראלים שיכולים להוכיח כי הם צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל זכאים להוצאת אזרחות פורטוגלית. כיצד תדעו האם אתם זכאים? ובכן, זה פשוט מכפי שחשבתם – וכאן נסביר לכם כל מה שצריך לדעת בנושא. 

צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל?
אתם זכאים להוצאת דרכון פורטוגלי בשנת 2015 עבר תיקון היסטורי בחוק אשר במסגרתו ממשלת פורטוגל החליטה לאפשר ליהודים להוציא אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד , זאת בהתאם להימצאות של הוכחות ומסמכים המעידים על כך שמדובר בצאצאים של אותם מגורשים.
לפני שנבין כיצד תוכלו גם אתם להוכיח את הזכאות, צריך ללכת אחורה, וליתר דיוק לשנת 1492, בה התרחשו אירועי גירוש ספרד. במהלך השנה הזו החל תהליך סילוק בכפייה של הקהילה היהודית, בעקבות פקודה של מלך ומלכת ספרד שהצהירו כי על היהודים לעזוב את המדינה בתוך כשלושה חודשים.
מדובר בקהילה יהודית גדולה שהתגוררה בספרד, ע"פ הערכות כ-70,000 יהודים נאלצו לעזוב, כאשר חלק הגדול עזב למדינה השכנה – פורטוגל.
בשנת 1497 החל הליך גירוש הקהילה היהודית גם מפורטוגל, בעקבות דרישה של מלך פורטוגל מנואל הראשון.
בעקבות הגירוש מספרד ופורטוגל היגרו עשרות אלפי יהודים מפורטוגל ללוב, מצרים, סוריה, בולגריה, יוון, קרואטיה, ארגנטינה, ברזיל ואפילו כאן לישראל.
עד היום הקהילה שעלתה לישראל נחשבת לאחת מאבני היסוד של היישוב היהודי. במשך שנים רבות הרגישה הקהילה כי נעשה לה עוול מצד הרשויות בספרד ובפורטוגל.
פריצת הדרך התרחשה כאמור בשנת 2015, אז עבר התיקון לחוק המאפשר לצאצאים לקבל דרכון פורטוגלי ולתקן את עוולות העבר. חלק מהתהליך כולל בדיקה של שם המשפחה, שצריך להופיע ברשומות כשם משפחה של יהודים שגורשו בעבר באירועים אלו. למעשה, קיימת רשימת שמות המצויה אצל הקהילה היהודית ומונה אלפי שמות משפחה המעידים על קשר למגורשים, ולכן כדי להוציא את הדרכון נדרש לבחון האם יש אישור עקרוני.

כיצד ניתן להוכיח את הזכאות?
כדי להוכיח זכאות לאנוסי ספרד ופורטוגל, יש לבחון האם שם המשפחה המקורי של אחד מבני המשפחה מופיע ברשומות. חלפו מאות שנים מאז, וחלק מהאנוסים התחתנו או שינו את שמות המשפחה, ועל כן יש לעבוד עם עורך דין המתמחה בתחום לטובת בניית אילן יוחסין המתבצע באמצעות תעודת הנישואין של ההורים/סבים. קבלת האישור מהקהילה היהודית לטובת קבלת הדרכון מבוססת כאמור על ארץ המוצא ושם המשפחה, ולכן הבדיקה של שם המשפחה מתבצעת ללא עלות ומתוך מטרה להבין האם ניתן להתחיל בתהליך. שימו לב כי לאור השנים הרבות שחלפו, החליטה ממשלת פורטוגל להסמיך את הקהילה היהודית היושבת בפורטו לטפל בבקשות, ובהתאם לכך לאפשר לישראלים לקבל את האזרחות הזרה.
החדשות הטובות הן שמעל ל-10,000 ישראלים שהוכיחו כי הם צאצאי פורטוגל וספרד הצליחו לקבל דרכון בפרק זמן קצר, ועל כן בדיקת הזכאות צריכה להתבצע בהקדם מתוך מטרה להמשיך בהליך. שם המשפחה לא מופיע ברשומות? זה לא סוף הסיפור חשוב להבין כי אנוסי ספרד ופורטוגל ברחו לעשרות מדינות ברחבי העולם, ולכן לא פעם נוצר פער בין שם המשפחה (אשר השתנה בעקבות המעבר למדינה/נישואין) לבין היכולת להוכיח את הזכאות.
בעזרתו של עורך דין מקצועי המתמחה בתחום של הוצאת דרכון פורטוגלי, תוכלו לבצע בחינה מעמיקה ולהוכיח קשר לצאצאים, לעבור על אילן היוחסין באופן מקיף ולבצע עבודת מחקר המאפשרת להתגבר על חוסר המידע, מתוך מטרה לנצל הזדמנות היסטורית לקבלת אזרחות זרה.
אלפי ישראלים כבר קיבלו אזרחות – ומה איתכם?
לאור המודעות הגבוהה של הציבור הישראלי ליתרונות של דרכון זר – החל ממעבר חופשי בין מדינות האיחוד, כניסה חופשית לארהב ולאוסטרליה ללא צורך בהוצאת ויזה, אפשרות ללמוד ברחבי אירופה כמו גם לעבוד באופן חופשי, אין ספק כי מדובר בהזדמנות מעולה לפתוח דף חדש ולהחזיק באזרחות אירופאית נחשקת. הביקוש אדיר, ולכן ההליך להוצאת האזרחות עשוי לקחת זמן.
משום כך עדיף לבצע את בדיקת הזכאות בהקדם – מתוך מטרה להתחיל בהליך, ובסופו לקבל את האזרחות כחלק מהוכחת הזכאות לצאצאי יהודית ספרד ופורטוגל.

logo בניית אתרים