קוסקוקוסקו פרו-מידע,טיפים,אטרקציות אחת הערים החשובות בפרו, בעברה הייתה העיר בירתה של אימפריית האינקה, העיר הוכרזה כאתר לשימור בידי אונסק"ו . בקוסקו מתגוררים כ-410,000 תושבים למרות שהעיר כאמור הייתה בירת האינקה נמצאו שרידים ועדויות המעידות על כך שבעיר התיישבו שנים רבות קודם לכן. האינקה כבשה את האזור רק באמצע המאה ה-15 ובהמשך ירדה העיר מגדולתה, מרבית הבניינים נהרסו. וברעידת אדמה שהתרחשה במחצית המאה הקודמת, נהרסו חלק גדול מהמבנים העתיקים שבעיר. קוסקו משמשת כאתר אטרקטיבי ליציאה לטיולים באזור ובעיר למאצ'ו- פיצ'ו, מקוסקו ניתן לצאת לטרקים רפטינג וטיולים לג'ונגלים.

Save on your hotel - hotelscombined.co.il   מה לראות

את סיורנו בקוסקו נתחיל בכיכר המרכזית פלאסה דה ארמס שפרושו כיכר הנשק שנמצאת בלב ליבו של המרכז ההיסטורי הכיכר כונתה בשם כיכר הלוחם עוד בתקופה בה האינקה התגוררו בעיר. המבנה המושך את העין היא כנסיית קומפנייה דה חסוס פירושה כנסיית אגודתו של ישו בנייתה החלה בשנת 1570 . הקתדראלה נבנתה על חורבות ארמון מלך האינקה שעמד שם, הכנסייה בנויה בסגנון קולוניאלי,החזית מגולפת באבן בתוך הכנסייה המזבח עצמו מצופה בעלי של זהב בכנסייה אוסף מאד גדול של ציורים מרשימים מבית הספר לציור בקוסקו. ממול ניצב לו מנזר סנטו דומינגו-קוריקנצ'ה.
קוריקנצ'ה היה האתר החשוב בו התפללו לאל השמש בתקופת האינקה בהמשך נחרב המקום בידי הספרדים,כשהם שודדים את הזהב ונחושים להיפטר מכל סממן של האינקה בין אם זה בזהב ובין אם במקדשים לעבודת אלילים.ובהמשך בנו הם עצמם את מנזר דומינגו (שזהו גם השם של יום ראשון ) הקדוש . שימו לב כי אחד המגדלים הוא הגבוה ביותר . הכיכר עצמה מאד יפה גדולה רחבת ידיים ומרשימה. כיכר מלבנית בליבה מזרקה,ספסלי ישיבה למנוחה. נצא את הכיכר ברחוב שמצד שמאל לקתדראלה נעלה ברחוב צר מרוצף באבן מטפס כלפי מעלה. ונגיע לאחר מספר צעדים למוזיאון האינקה הביקור במוזיאון חובה לחובבי העבר מאחר ובכל האתרים בהם תבקרו כמו המאצ'ו-פיצ'ו האתרים הללו ריקים. ואילו כאן תפגשו את תרבות האינקה. יש לציין כי בהמלצה שקיבלנו לאחרונה התאורה במוזיאון לוקה בחסר.
המוזיאון מכיל חדרים רבים ובהם תפגשו בחדר בו מוצגים כלי נגינה של האינקה, כלי חרס וחרסינה ומוצרי טקסטיל ומוצגים בתחום החקלאות. תראו שם דגמים של נשים הטווות ביגוד בנול .
מהקומה השנייה של המוזיאון נשקף נוף מאד יפה של הכיכר פלאסה דה ארמס שפרושו כיכר הנשק אם חשקה נפשכם בעוד מוזיאון המשיכו במעלה הרחוב נפנה מיד ימינה לקאייה פאלאסיו , מוזיאון לאומנות דתית במוזיאון אוסף מאד יפה של ציור אומנות דתית גן נחמד בליבו של המוזיאון ,לחובבי אומנות – אין הסברים או פלאיירים.

מכאן נמשיך לאזור העתיק וההיסטורי כאן ננוע בתוך סמטאות צרות המשובצת באבן משתלבת מפעם לפעם תפגשו בשילוט לשירות לתיירים כמו הוסטלים ללינה או מכבסה.
נעבור ברחוב קואסטה סאן בלאס נפגוש את קיר אבן 12 המלאכים לאורך הרחוב חנויות המציעות שפע של מוצרים מקומיים. הקיר מציג את יכולת הסיטוט של בני האינקה, הקיר ניצב על צידו של ארמון הארכיבישוף שהיה ארמון האינקה בעבר. אם תביטו היטב באבנים ניתן לראות תבליטים של בעלי חיים שונים, בהמשך בסמוך לכנסיית סאן בלאס נמצא מוזיאון הילאריו מאנדיביל מוזיאון ללא תשלום המציג מגוון עצום של בובות במקום תוכלו לראות את תהליך הכנת הבובות.
משם נשקף נוף מרהיב של העמקים שמסביב והבתים הנטועים. פשוט תענוג להסתובב באזור העתיק להביט ולחקור את המוזיאונים הרבים והקטנים הממוקמים באזור ההיסטורי כמו גם חנויות ומסעדות ובהם אפילו מסעדות כשרות אתר מידע לדרך בקוסקו פרו ממליץ מאד לא להחמיץ ביקור באזור ההיסטורי.


Save on your hotel - hotelscombined.co.il


אתרים לביקור מחוץ לקוסקו

העמק הקדוש הכפר פיסאק PISAC
הכפר פיסאק ממוקם כ-30 ק"מ מצפון לקוסקו ,כפר של בני האינקה מוקף בהרים ורכז הפעילות בכפר הוא הפלאזה דל ארמס, חנויות רוכלים ואווירה רועשת וצבעונית,נשים העומדות על גבן את תינוקיהן כשהם לבושים בבגדים מסורתיים,נשים מכפרי הסביבה עם מוצרים ירקות, פירות ועורות, השוק נערך בימי ראשון ,שלישי,וחמישי בחלקם הגדול על הרצפה ,אווירה מיוחדת במינה .המשיכו מהכיכר אל תוך הכפר בין הבתים העתיקים מהכיכר יוצאים מדרגות המטפסות אל ההר שמעל שמאל לאורך הדרך טרסות הנראות כטריבונות. מגיעים למצודת האינקה בראשה של הגבעה היושבת מעל הכפר כשהערוצים צוללים מטה משני צידי הטירה. לא תפסיקו לכל אורך הדרך להתפעל מהטרסות החקלאיות כשאתם הולכים בשביל העולה מעלה ואורכו לא פחות מ-4 ק"מ הליכה מאומצת של כשעתיים (ניתן לקחת מונית לראש הגבעה ) ואז משהגעתם למבצר האתר פשוט מדהים,איזו עוצמה של אבן למרות שמצב החורבות של פיסאק נותרו במצב טוב מעט מאד ידוע על מטרת השימוש של המקום ההשערות מדברות על מרכז צבאי והשערות אחרות מדברות על מקום בו נערכו טקסי פולחן, בדבר אחד כולם משוכנעים כי קיסר האינקה ישב כאן מהמרפסת שלמעלה נשקף נוף מדהים כאמור של העמק. באזור הצפוני ישנם מאות חורים שנחפרו ע"י שודדי קברים.
האזור פתוח בין השעה 7 עד השעה 17.00

מפיסאק המשיכו ליוקאיי YUCAY הכפר יוקאיי מרוחק כ-68 ק"מ מקוסקו , הכפר יושב באזור פורה בין הרי האנדים על גדות נהר האורובמבה,הכפר שהינו הכפר קטן מההרים שמסביב מפלים שוצפים הזורמים מן ההרים נכנס לכפר רחוב ראשי חוצה את הכפר לאורכו בתים עתיקים לאורכו שימו לב בקומה השנייה לאורך מרפסת מעוצבת.
מהרחוב הראשי סמטאות מרוצפות באבן המשיכו עד לכיכר הראשית ,כיכר MANCO ,בכיכר כנסייה מעוצבת בצורה מיוחדת משני צידיה מגדלים, הכיכר פורחת ומעוצבת.

נמשיך מה כפר יוקאי לכפר הבא אורובמבה מרכז הכפר כיכר פלאזה דה אורובמבה, כיכר רחבת ידיים פורחת ומוקפת הרים, ספסלים למנוחה, בפינת הכיכר כנסייה ובצידה מגדלי פעמונים.

הכפר משמש כמרכז יציאה לטיולים באזור ונחשב לכפר הקרוב ביותר לאתרים הארכיאולוגיים מוראיי וסלינאס. לאורובמבה מגיעים תיירים רבים בגלל גובה הנמוך יחסית למקומות אחרים,והתאקלמות טרם היציאה לכיוון המאצ'ו פיצ'ו. מאורובמבה אתר מידע לדרך בקוסקו ממליץ לכם על אתר העתיקות סאלינאס המרוחקות כ-16 ק"מ ומהעיר קוסקו מרוחקת כ-40 ק"מ מצפון לקוסקו .סאלינאס דה מאראס בריכות איצ'ו מלח הנמצאות בתוך עמק. בריכות אלה הם מימים של טרום תקופת האינקה אשר אידו את המקום מזרמי מים תת קרקעיים אשר תועלה למערכת של תעלות שהזרימה את המים כלפי מטה בהדרגה לאורך כ-100 בריכות מדורגות כשהבריכות הן בגודל של כ-4 מטר רבוע ובעומק של כעשרים סנטימטרים, המים זורמים דרך חריצים והמלח הנדבר בדפנות נאסף.

מהאתר המרתק הזה נשוב לאורובמבה ונמשיך לאתר מרתק נוסף,שאתר מידע לדרך בקוסקו ימליץ לכם עליו מוראיי MORAY אתר ארכיאולוגי הממוקם כ-50 ק"מ מקוסקו וכ-20 ק"מ מאורובמבה באתר מוראיי חורבות אינקה מאד מיוחדות המדובר בשקעים מדורגים בצורה מעגלים עד לעומק של כ-30 מ'.
המטרה שהאתר נבנה אינה בדיוק ידועה,אך עובדה מאד מעניינת שהחוקרים גילו כי העיצוב והעומק והכיוון ביחס לשמש ולרוחות יוצרות הפרשי טמפ' של כמעט 16 מעלות בין החלק העליון לתחתון.אחת הסברות היא כי המקום שימש כתחנה לניסיונות חקלאיים של בני האינקה על מנת לאקלם ולערוך ניסיונות בירקות והתאמתם למאכל אדם. 
היותר נפגע בגשמים שירדו על האזור בשנת 2009 וחלקו המזרחי נפגע ובעת הזו נערכים מאמצי שיקום ממוראיי נשוב לכיוון אורובמבה נעבור דרך הכפר מאראס MARAS נגיע לכיכר הראשית במרכזה פסל של בני האינקה, מהכיכר יוצאים רחובות עתיקים בצורת שתי וערב מרוצפי אבן לאורכם בתים עתיקים ונראים כמטיב לנפול . נרד ממראש לעמק הכפר הבא MOCCOPATA מוקופטה נמשיך לאולאנטאייטאמבו OLLANTAYTAMBO המ מוקמת כ-55 ק"מ מקוסקו ובגובה של כ-2800 מ' מעל פני הים כאן היתה אחוזתו המפוארת של קיסר האינקה פדיקוטי, הוא היה זה שכבש את המקום הקים את העיר ובנה מקדש לפולחן, כשאשר נכנסו הספרדים לפרו שימשה העיר כאחד מאתרי ההתנגדות העיקריים של האינקה כנגד הספרדים. בעיר נותרו כיום מספר מבנים מתקופת האינקה. מרכז ה כפר הכיכר הראשית כיכר מרובעת וגדולה מוקפת מבנים בני האינקה בנו בסביבות הכיכר אולמות גדולים. 

מכאן נצא לאטרקציה העיקרית של האזור חורבות האינקה המקדש אך קודם אם תרימו את עיניכם מהכיכר אל ההר המשקיף מעל תראו במעלה ההר מבנה מיוחד שימשוך את העין ,זהו ה- PINULLUNG הפינקולונה אתר ארכיאולוגי ששימש כמחסני האינקה טיפוס מהעיר לאתר יארך כ-30 דקות שהמאמץ שווה לאחר שתגיעו ותצפו על הנוף שלמטה.
על-פי הערכות חוקרים המחסנים ובנו בסביבות המאה ה-15 בידי הקיסר פצ'קוטי שהיה קיסר בני האינקה וכאן אחסנו את התבואה שגודלה בטרסות הרבות בעמק, הדבר היה חשוב כדי להגן על התבואה הן מפאת פגעי מזג האוויר והן מפני התקפות על ה כפרים שלמטה. נשוב לכפר ומשם נמשיך למקדש על גבעה תלולה בסמוך לכפר זו דוגמא מצוינת בכדי להבין את יכולת הבנייה והאדריכלות של בני האינקה המקום שימש בעת הכיבוש הספרדי כמרכז וכמפקדת המטה של הקיסר לאחר שהובס בקוסקו, מכאן הציפו את העמק ועצרו זמנית את הכוחות הספרדים.  

המבצר מורכב מסדרה של טרסות מקדשים שבילים פלטפורמות וקירות וממנו נשקף נוף נהדר של האזור. הטרסות השקועות מתחילות מאזור הכיכר הראשית ההלאכיה דל ארמס ונמתחות עד לנהר האורך של כמעט 700 מ' בשל צורתם קיבלו את השם הספרדי קאלז'ון שמשמעותה סמטה. בקצה הדרומי של הטרסות מנקודה המשקיפה על הנהר ישנו אתר נוסף הנקרא QELLU - RAQAY .

המלצת אתר מידע לדרך בקוסקו כדי להגיע לכפר OLLANTAYTAMBO ,ניתן לקחת מונית רשמית מהכפר פיסאק התחנה הממוקמת
מול הגשר ברחוב AVENIDA - AMAZONAS עלות הנסיעה יכולה להגיע לכדי 30 דולר.


   מידע שימושי

מזג האוויר הממוצע בעיר הוא 21 מעלות


הגעה לעיר בטיסה מלימה כשעה בטיסה
מארקיפה מחצית השעה

המרחק מלימה דרך ארקיפה 1650 ק"מ ובנסיעה ברכב דבר יצריך כמעט 24 שעות.
המלצות מאת אתר מידע לדרך בקוסקו פרו
1. טרם יציאתכם לקוסקו בדקו היטב היכן ברצונכם לבקר באזור שפע של אתרים היסטוריים כמו גם בעיר שפע של מוזיאונים ואתרים היסטוריים במידה וזמנכם מוגבל בדקו והכינו מראש מה והיכן ברצונכם לראות.

2. מאד ממליץ לכם ללמוד מספר מילים בסיסיות בספרדית .העיר אומנם עיר תיירותית אך לו תמיד תתקלו בדוברי אנגלית.

3. הגעתם לקוסקו ? המלצתנו לכם אל תמהרו לרוץ לראות ולחקור,קחו את הזמן נוחו התאימו עצמכם לעיר הגבוהה.

4. קנו את הבולטו טוריסטיקו כרטיס המאפשר ביקור בלא פחות מ-12 אתרים בעמק הקדוש ובקוסקו כולל ביקור באתרי האינקה בפיססוק ובאולנטייטמבו.

5. בקרו בעמק הקדוש נסיעה קצרה מקוסקו.

6. הקפידו להיזהר ממאכלים ברחוב, בהיגיינה לא תמיד הרמה נאותה ומומלץ לאכול רק במסעדות.
7. על אף שהעיר קוסקו היא עיר בטוחה לחלוטין הקפידו מאד על הדרכון והכסף בעיקר באזורים ההוגים ובשווקים, השתדלו להשאיר את הדרכונים בכספת המלון ולהסתובב עם צילומי דרכון.

8. הקפידו לשמור על הדף הלבן שאותו קיבלתם בשדה תעופה ,תצטרכו אותו ליציאה.

9. המירו כספים בבנקים שם בטוח יותר ושער החליפין עדיף על פני המשרדים הנקראים CASA - DE - CAMBIO   אטרקציות 
קוסקו קישורים
Machu Picchu Viajes Peru 
אתר אינטרנט

 
 
מרכז היסטורי קוסקו 
אתר אינטרנט

 
 
רכבת Hiram Bingham 
אתר אינטרנט

 
 
פלנטריום קוסקו 
אתר אינטרנט

 
 
Salinas de Maras 
אתר אינטרנט 
 
 
רכבת Andean Explorer  
אתר אינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
Centro de Textiles Tradicionales del Cusco Store & מוזיאון 
אתר אינטרנט 


   בתי מלוןהאינקה
אינקה היה עם שבשיא גדולתו השתרע על שטח עצום מאקוודור ועד למרכז צ'ילה כולל שטחים בפרו בוליביה וארגנטינה . העם אינקה במקור היה שם הכינוי של השליט אשר שלט בפרו בין המאה ה-12 עד ה-16 . הספרדים אשר כבשו את השטחים של אינקה הרחיבו את השימוש בכינוי ואילו היום במשמעות המילה אינקה הכוונה לכל אותה אימפריה שבשיא פריחתה מנתה על פי הערכות כ-6 מיליון בני אדם אשר דיברו מאות שפות שונות. האימפריה קרסה עת הוצאת השליט האחרון הקיסר אוהטאואלפה להורג בשנת 1533.

על פי אמונתם של בני האינקה היו הם צאצאיו של אל השמש המכונה אינטי ועל פי אמונתם, לאל השמש נולדו בנים ובנות. ראשית היווסדותה של אימפריית האינקה בקוסקו שבפרו משם החלה להתרחב תוך שהם כובשים את עמי האזור בדרך עורמה ותכסיס.
כשהוצע לעם כי כדאי להם להיכנע והם יוכלו להישאר ולעבד את אדמתם תחת האימפריה הם יקבלו חינוך והם למעשה יקבלו יחס מועדף, אך אם לא כן רע ומר תהיה אחריתם. האימפריה התפרשה על פני שטח עצום בהרי האנדים כך שחיי היום יום וחיי הדת התנהלו בהרים הגבוהים, דבר שהצריך יכולת בנייה הנדסית ברמה גבוהה.
בני האינקה בנו בתים הקימו גשרים, סללו דרכים בהרים הגבוהים ובנו טרסות בצלעי ההרים על מנת להגן על האדמות החקלאית מפני היסחפות האדמה,אך עוצמתם ניכרה ללא ספק בסלילת דרכים, על מנת לצאת למסעי הכיבוש הגדולים נדרשו בני האינקה לרשת מסועפת של דרכים,שאותם סללו.

הדרך הראשית אורכה היה לא פחות מ-5200 ק"מ ודרך נוספת נסללה במקביל לדרך הראשית. בדרכים נבנו מקומות ללינה ולהאכלת בהמות המשא וכן מחסנים של נשק ומזון. את הסחורות העבירו באמצעות בהמות משא הלאמות, שהיו בעלי יכולת נשיאת משאות כבדים בהרים מדוללי החמצן . על מנת להעביר מסרים דחופים היו רצים צעירים הרצים במהירות, הם הוכשרו מגיל קטן לתפקיד ואומנו לרוץ במהירות,כך שבממוצע היה שדר עובר ביום כ-250 ק"מ.
בראש האינקה עמדו הקיסר השליט ואשתו שעל פי אמונתם היה מצאצאי אל השמש ועל כן היה נערץ על פשוטי העם, את הקיסר הובילו האפיריון. המעמד שמתחת לקיסר היו בני משפחתו המפקדים בצבא והכוהן, בהמשך המדרג היו מנהלי המחוזות ובתחתית הסולם היו האיכרים ורועי הצאן. הדגל של בני האינקה היה בצבע הקשת וכיום ניתן לראות את הדגל בקוסקו, מונף באתרים רבים.
בשנת 1526 פרצה בממלכה מגיפת אבעבועות השחורות וגרמה למותם של כמעט כמחצית מהתושבים. הדבר גרם למאבק ירושה בין בניו משל הקיסר ובסופו ניצח אוהטאואלפה והוציא להורג את כל בני משפחתו של אחיו ושל הנאמנים לו.

אוהטאואלפה הפצוע יצא להחלים בעיר המרחצאות קאחאמארקה. אל אוהטאואלפה הפצוע הגיע הודעה כי באוניה הגיעו אנשים להם בעלי חיים גדולים מהלאמות והם מגדלים זקן. הקיסר אוהטאואלפה הסתקרן לגבי האנשים ולא חשש, כי על פי ההודעה שקיבל ממנהל המחוז מנו האנשים פחות מ-200 איש. הוא לא חשש מאחר והיה מוקף באלפי חיילים.

אותה קבוצת אנשים בראשותו של פרנסיסקו פיזארו שהיה מגלה ארצות. הוא ששמע על עושרה של אימפריות האינקה מפי האינדיאנים. הגיע לפרו בשנת 1531 יחד עם 180 איש וכ-40 סוסים משהגיע לעיר טומבס הסתבר לו כי כתוצאה ממאבק בין האחים על השליטה, נבזזו כל האוצרות ואילו הקיסר נמצא בעיר קאקאמארקה, הוא יצא לקאחאמארקה מיד . בתאריך 15/11/1532 הגיעו פיזארו וחייליו לקאחאמארקה,פיזארו שלח מסר ל אוהטאואלפה להגיע לבקרו, זה האחרון בביטחון מופרז,נאות לבקשה עם משלחת שמנתה לא פחות מ-6000 איש.
אך היה זה מארב מתוכנן ובסימון מוסכם הסתערו חייליו של פיזארו וטבחו באנשיו של אוהטאואלפה והוא עצמו נפל בשבי.
ברצונו להציל את עצמו הבטיח אוהטאואלפה לפיזרו כי ימלא את חצרו בזהב ואכן בתוך פרק זמן קצר מילא החדר בזהב. אך פיזרו לא נאות לקיים את ההבטחה והוא החליט לשפוט את אוהטאואלפה בגין רצח אחיו ועל כך כי נישא לאחותו. בית הדין גזר על אוטאלופה מוות בשריפה
אך העונש הומר למוות בחניקה בתנאי ש אוהטאואלפה ימיר את דתו והתנצר.רוחם של בני האינקה נפלה כתוצאה ממותו של הקיסר. כך פיזארו עם פחות מ-200 לוחמים צעד לקוסקו .
אט- אט החלה האימפריה להתפורר,שבטים הצטרפו לספרדים ,רעב פשט בקרב הכפרים,מגפות ומחלות רבות קטלו באנשים. והאימפריה המפוארת דעכה אל סופה.


Save on your hotel - hotelscombined.co.il


   | | צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

  
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים